10.01.24, 13:30

Janusz Majewski nie żyje

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Zmarł Janusz Majewski – reżyser filmowy, dramatopisarz, pisarz, scenarzysta, wykładowca, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Majewski urodził się 5 sierpnia 1931 r. we Lwowie. Po zdaniu matury, pod wpływem fascynacji fotografią, zamierzał zapisać się do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, ale uzyskał odmowę rodziców. Podjął więc studia z architektury na Politechnice Krakowskiej, ukończone w 1955 r. Jego praca dyplomowa była poświęcona projektowi wytwórni filmów fabularnych, przy konsultacji z wykładowcą łódzkiej szkoły filmowej, operatorem Stanisławem Wohlem. Za namową Wohla ostatecznie zapisał się na wydział operatorski, kończąc studia w 1958 r. Poznawszy na fali odwilży popaździernikowej twórczość literacką takich pisarzy jak Franz Kafka, Bruno Schulz i Witold Gombrowicz, podjął następnie studia na Wydziale Reżyserii, ukończone w 1961 r. Jego debiutanckim filmem była groteskowa etiuda studencka „Rondo” (1958) z udziałem Sławomira Mrożka i Stefana Szlachtycza.

Po ukończeniu łódzkiej szkoły filmowej zatrudnił się w Wytwórni Filmów Dokumentalnych, gdzie zdobył uznanie za film „Róża” (1962) o wspomnieniach Zagłady Żydów oraz przełomowy dokument „Album Fleischera” (1962), relacjonującym II wojnę światową z perspektywy niemieckiego okupanta. W kolejnym swym filmie, „Pojedynku” (1964), ukazywał walkę dwóch sportowców, kulomiotów Davida Davisa i Alfreda Sosgórnika.

Jego pierwszym filmem fabularnym był telewizyjny „Awatar, czyli zamiana dusz” (1964) na podstawie prozy Théophile’a Gautiera, mieszającej wątek nieszczęśliwej miłości z tajemniczą wizytą przybysza z Indii. ” Awatar” był początkiem cyklu telewizyjnego „Opowieści niezwykłych”, w ramach którego Majewski zrealizował, m.in. „Błękitny pokój” (1965) według Prospera Meriméego, „Ja gorę” (1967) według Henryka Rzewuskiego, „Wenus z Ille” (1967) ponownie na podstawie Meriméego[5].
Uznanie przyniósł mu już pełnometrażowy debiut fabularny, „Sublokator” (1966). Była to opowieść o intelektualiście (Jan Machulski), który wprowadza się do wilii pod Warszawą, gdzie stopniowo ubezwłasnowolnia się pod wpływem trzech kobiet z różnych pokoleń: przedwojennej „reakcjonistki” (Barbara Ludwiżanka), zaangażowanej komunistki (Katarzyna Łaniewska) i nastolatki (Magdalena Zawadzka).Film otrzymał, m.in. nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim oraz trzy wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie.

Majewski nakręcił, m.in. serial historyczny "Królowa Bona", "Diabelską edukację:, "Bar Atlantic", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów", "Mała matura 1947", "Excentrycy, czyli po słonecznej tronie ulicy", "Czarny mercedes". Dużą popularność reżyserowi przyniósł serial "Siedlisko" w 1998 r. okrzyknięty polską wersją "Przystanku Alaska". Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru „Upiór w kuchni”, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 r. i 1993 r.

Prezes, nie tylko honorowy

W latach 1983–1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 2006 r. był Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii. W latach 1969–1991 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

Komentarze

Powiązane

27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
11.03.24, 14:28
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Wojciech Waglewski zagra w ramach MTV Unplugged
W 16. edycji MTV Unplugged pojawi się Wojciech Waglewski. Artysta wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 10 kwietnia br.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 22:41
| radio » informacje | kultura » informacje
Uwspółcześnione powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie w ofercie Empik Go
Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska pojawili się jako bohaterowie buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Kultowe powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie na platformie Empik Go.
28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
14.02.24, 18:29
| kultura » informacje
Bestsellery Empiku 2023 rozdane. M.in. Joanna Kuciel-Frydryszak i Katarzyna Nosowska laureatkami plebiscytu
Film „Chłopi”, książka i audiobook „Chłopki” oraz serial „1670” – tematyka ludowa i motyw wsi stanowiły silny trend w popkulturze. Reportaż Joanny Kuciel-Frydryszak zdobył statuetki w aż dwóch kategoriach Bestsellerów Empiku 2023.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Promocji

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Fundacja Szkoła Wajdy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy