15.01.24, 06:30

Podsumowanie 2023 r.: Monika Błasikiewicz, właścicielka agencji MBPR Media&Events

Monika Błasikiewicz, właścicielka agencji MBPR Media&Events

Monika Błasikiewicz, właścicielka agencji MBPR Media&Events, podsumowuje 2023 rok w branży dla portalmedialny.pl. 

Wydarzenia na rynku

Niestety, w ubiegły roku byliśmy świadkami kontynuacji spadku zaufania do mediów, a co za tym idzie, do komunikacji prowadzonej przez firmy lub sporą ich część. Duża liczba fake newsów, brak solidnego researchu w redakcjach, coraz większy udział AI prowadzi często do sytuacji wręcz groteskowych. Niedawno byłam świadkiem zdarzenia, kiedy jeden z wiodących portali informacyjnych zdjął ze strony głównej świetnie klikający się materiał, który został zakwestionowany przez „ekspertkę” od danej dziedziny. Nikt w redakcji nie pokusił się o sprawdzenie, że materiał został napisany przez bardzo rzetelnego dziennikarza, że jego bohater jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień, że stoją za nim różnorakie raporty i opracowania. Wystarczył wpis na jednym z portali społecznościowych i materiał zdjęto. Po kilku dniach został co prawda przywrócony, ale niesmak i kompletny brak profesjonalizmu pozostał. Kiedyś mogliśmy takich „samozwańczych” ekspertów oglądać głównie w telewizjach śniadaniowych. Teraz wydaje się, że wkraczają oni coraz śmielej na tereny, które do tej pory dla nich niedostępne.

Brak zaufania można zaobserwować także wśród przeciętnego czytelnika czy widza. Było to szczególnie widoczne podczas przejęcie mediów publicznych. W ciągu kilku godzin miliony ludzi „odpłynęły" z oficjalnych mediów elektronicznych do portali społecznościowych.

Na świecie media sporo już robią w kwestii odbudowania zaufania i zachęcenia odbiorców do powrotu, jednak w Polsce takie działania są jeszcze słabo widoczne.

Po spektakularnej aferze wśród polskich influencerów, wiele firm zmuszonych było co prawda, szybko zrewidować swoje kontrakty z influencerami i ambasadorami, a ich popularność nieco spadła. Jednak było to zjawisko chwilowe i teraz już sytuacja wróciła do normy. Nie do końca wierzę w uregulowania prawne, bo jak widać wcześniejsze przepisy też nie do końca są skuteczne, często są ignorowane czy obchodzone.

Trudnej sytuacji w mediach nie pomaga rosnąca rola AI, która rozmywa treści, co sprawia, że czytelnik ma mniejszą ochotę na przeczytanie. Dla PR AI jest już narzędziem ułatwiającym pracę i oszczędzającym czas, ale czy powstające w ten sposób teksty są naprawdę tekstami wysokiej jakości? Owszem, mogą zapewnić klikalność i dopasowanie pod SEO, ale ile takich tekstów czytelnik jest w stanie pochłonąć i coś z nich zapamiętać? Warto zwrócić także uwagę na kwestię jakości tekstów pod względem językowym. Dużo błędów gramatycznych, nieprawidłowe konstrukcje, powtórzenia, długie opowiadanie o niczym, nie przyczynia się do popularności tych utworów. Przy okazji języka, w zeszłym roku zwróciłam uwagę na rosnącą dramatycznie liczbę wulgaryzmów, w mediach, filmach, serialach, wypowiedziach oraz fatalną polszczyznę, królującą nawet na czołowych antenach informacyjnych. Nie jestem językowa purystką i zdarzają mi się przekleństwa, zwłaszcza, że w naszym środowisku używa się ich dużo, ale jednak oficjalna publiczna wypowiedź powinna się nieco różnić od języka używanego, chociażby przez młodzież wychodzącą ze szkoły. A jedno nakręca drugie. To media, artyści i twórcy kreują trendy i zdobywają na nie przyzwolenie.

Myślę, że doszliśmy nieco do ściany w rozwoju wykorzystywanych technologii, aplikacji, etc., bo większość osób już się ich nauczyła lub zatrudniła specjalistów i nie ma już na rynku „kilku wygranych”, którzy posiadają tę wiedzę i umiejętności. Moim zdaniem rok 2024 będzie rokiem dalszego rozwoju Storytellingu i dialogu z konsumentem.

Ostatnie wydarzenia związane z mediami publicznymi będą skutkowały nie tylko dalszym umocnieniem się mediów komercyjnych, ale również odbiją się na PR-owcach. Będzie jeszcze mniej tytułów do komunikacji, a nasze bazy kontaktów, trzeba będzie budować od nowa. Na tym jednak zawsze polegała specyfika tej branży - zmiany, rotacje, przejścia. Jednak szkoda tylko, że od pewnego czasu, te liczby nie rosną, a wręcz maleją. W naszych listach mediowych odnotowaliśmy jeden nowy tytuł, który powstał w 2023 r. – „AD Architectural Digest”. Trzymam kciuki i życzę powodzenia.

Wydarzenia w agencji

Rok 2023 był dla nas ogromnie pracowity, głównie pod względem eventowym. Klienci organizowali wiele wydarzeń różnego typu, trudno więc tutaj mówić o jakiejś przeważającej tendencji czy kierunku. Na pewno warto zwrócić uwagę na docenienie przez klientów jakości usług, kreatywności i indywidualnego podejścia. Zespoły zaangażowane w te działania po stronie klienta zdecydowanie szukają czegoś ponad standardową organizację. Często event ma nieść ze sobą również wartość dodaną w postaci komunikacji do szerszego odbiorcy niż grono gości zebranych na bankiecie. Tym bardziej cieszy fakt, że nasze działania zostały wysoko ocenione przez lokalne oddziały i zostaliśmy poproszeni o organizację spotkań na szczeblu korporacyjnym, zagranicą.

Najczęstszym problemem podczas produkcji były oczywiście lawinowo rosnące koszty, były przypadki niemal stuprocentowych wzrostów cen w przeciągu sześciu miesięcy. Druga kwestia to ludzie. Niestety z brakiem odpowiednich ludzi do pracy boryka się wiele firm, które są naszymi podwykonawcami, co wpływa nie tylko na koszty, ale i jakość współpracy.

Prowadziliśmy kilka kampanii informacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia, zwłaszcza w dziedzinie odżywiania. Temat, który był mocno eksploatowany w trakcie pandemii i mocno wtedy wybrzmiał, powodując znużenie wśród odbiorców, w ubiegłym roku znowu cieszył się zainteresowaniem. Polacy mają sporą świadomość tego, co powinni jeść i wiele osób stara się podążać za radami dietetyków. Pracujemy z bardzo dobrymi ekspertami, których doświadczenie i wiedza wzbudzają zaufanie. Jest to szczególnie ważne, gdyż w zeszłym roku można było zaobserwować sporą nieufność i wiele negatywnych emocji związanych z szeroko pojętą tematyką ekologii. Odbiorcy poczuli się zmęczeni liczbą nakładanych na nich obciążeń z tym związanych i temat zaczął budzić wiele kontrowersji. Również niektóre firmy popełniały ten podstawowy błąd, wpisując dbałość o środowisko w misję i zasady działania, a praktyka wykazywała coś zupełnie odwrotnego. W bieżącym roku kwestia ta będzie również ważna, zwłaszcza ze względu na wprowadzenie Dyrektywy CSRD.

Kolejnym tematem, którym jesteśmy już bardzo zmęczeni jest wojna i kwestia uchodźców. Po pewnym ożywieniu, jaki mogliśmy zaobserwować przy okazji wybuchu konfliktu na linii Izrael – Hamas - Strefa Gazy, zainteresowanie polskich, nie mówiąc już o światowych odbiorcach, bardzo zmalało. Ludzie są już zmęczeni wojną, mają dość pomagania, a deklaracje odbiegają bardzo daleko od rzeczywistości. Stąd tutaj komunikację również należy prowadzić w bardzo przemyślany i kreatywny sposób. Pracując dla fundacji mocno zaangażowanej w pomoc Ukrainie oraz uchodźcom, staraliśmy się prowadzić komunikację na wielu poziomach wykorzystując wiele narzędzi i wyszukując tematy, które się wiążą z tym zjawiskiem, ale nie poruszając go bezpośrednio.

Myślę, że bieżący rok będzie obfitował w działania związane z marketingiem i PR politycznym. Tego nam na pewno nie zabraknie, dlatego w ramach równowagi, życzę Wszystkim również nieco spokoju, jak najmniej kryzysów, a jak najwięcej czasu na przemyślany i solidny PR.

Monika Błasikiewicz, właścicielka agencji MBPR Media&Events

Absolwentka Filologii Angielskiej na UW. Pracę zawodową zaczynała w British Council, ale szybko przeszła do sektora mediów. Najpierw do koncernu ITI, a następnie do TVN. W stacji zaczynała jako PR Manager, a następnie odpowiadała za wydarzenia specjalne i promocję zewnętrzną. W TVN zrealizowała pierwsze duże eventy w karierze, m.in. uroczyste otwarcie stacji dla 2 tys. gości.

Po odejściu z TVN, pełniła funkcję Dyrektora Marketingu i PR w spółkach z sektora nowych technologii. Dalsze doświadczenie w Public Relations zdobywała w sieciowej agencji Mmd, pełniąc funkcje Account Director. Następnie przez wiele lat współprowadziła agencję BiS! Pracując, m.in. dla branży produktów luksusowych, firm IT, sektora Fashion&beauty oraz zdrowia. Od 2020 r. prowadzi własną agencję MBPR. Agencja zajmuje się działaniami PR, organizacją eventów, kampaniami społecznymi, personal branding. W codziennej pracy najważniejszy jest stały kontakt z klientem, kierowanie się zasadami etyki w PR oraz spora doza kreatywności i szaleństwa.

Komentarze

Powiązane

20.05.24, 11:45
| reklama & PR » ludzie
Kuba Kossut Dyrektorem Generalnym Adlook
Spółka Adlook mianowała Kubę Kossuta na stanowisko Dyrektora Generalnego firmy (Global CEO).
20.05.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
UM rozwija współpracę z Froneri na europejskich rynkach
Agencja mediowa UM (IPG Mediabrands) rozszerza współpracę z Froneri, jednym z największych producentów lodów na świecie.
19.05.24, 13:09
| reklama & PR » informacje
Pils odświeża identyfikację i komunikację pod hasłem Nasz PrzePils na piwo
„Nasz PrzePils na piwo” to hasło kampanii reklamowej Lecha Pils promującej nowe opakowania piwa, prosto z Wielkopolski. Marka wprowadza na rynek butelki i puszki w nowej szacie graficznej, które mają podkreślać lokalność Pilsa.
19.05.24, 01:00
| reklama & PR » informacje
Tchibo Exclusive rozjaśnia myśli. Kolejna odsłona kampanii wykorzystuje lokalne akcenty
Marka Tchibo ruszyła z kolejną odsłoną kampanii "Tchibo Exclusive rozjaśnia myśli", w której kontynuuje koncepcję drobnych pomyłek. Do końca maja br. w przestrzeni publicznej będzie można zauważyć hasła reklamowe, nawiązujące do wyzwań, z którymi zmagamy się na co dzień.
18.05.24, 08:00
| reklama & PR » informacje
Siemens zachęca do odkrywania świata. Loteria z nagrodą w wysokości 100 tys. zł
Marka Siemens organizuje loterię, która inspiruje do marzeń i podróży. Główna nagroda wynosi 100 tys. zł. Inicjatywa ma na celu nie tylko promowanie najnowszych ekspresów do kawy, ale także zachęcanie konsumentów do odkrywania świata.
17.05.24, 21:00
| reklama & PR » informacje
Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024
Kampania #TataTeżCzyta2024, organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak, ma na celu zachęcenie mężczyzn, zwłaszcza ojców, do regularnego czytania dzieciom. Akcja podkreśla, jak ważne jest wspólne czytanie dla rozwoju dziecka. 
17.05.24, 15:00
| reklama & PR » informacje
Magdalena Boczarska ponownie ambasadorką farb Dulux Ambiance Ceramic
Ruszyła nowa kampania reklamowa farb Dulux Ambiance Ceramic. Ambasadorką marki Dulux, podobnie jak w ubiegłym roku, jest znana i ceniona polska aktorka, Magdalena Boczarska. Kampania będzie prowadzona w różnych kanałach, w tym m.in. w social mediach i TV.
17.05.24, 11:59
| reklama & PR » informacje
Coca-Cola odkrywa najlepsze lato. Twa kampania Endless Summer
Fani Coca-Cola mają możliwość zdobycia biletów na najciekawsze wydarzenia tego lata. Do wygrania są wejściówki na największe festiwale muzyczne oraz mecze UEFA EURO 2024. Marka zaprezentowała również limitowaną serię butelek i puszek. 
17.05.24, 10:15
| reklama & PR » informacje
Pożyczka na „mi się”. Alior Bank startuje z kampanią marketingową
Alior Bank rozpoczął wielokanałową kampanię marketingową promującą nowy produkt kredytowy – Pożyczkę na „mi się”. W ramach oferty można uzyskać środki na dowolne cele, bez dodatkowych kosztów prowizji. W działaniach reklamowych zostaną wykorzystane różne kanały komunikacji, m.in. telewizja, punkty obsługi klienta (POS), a także digital.
17.05.24, 09:00
| reklama & PR » informacje
Podaruj chwilę przyjemności. 30 tys. zł do wygrania w loterii marki LINDOR
Lindt & Sprüngli powierzył agencji UNIQUE ONE organizację loterii pro-mocyjnej dla marki LINDOR „Podaruj chwilę przyjemności”.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy