23.01.24, 13:07

Katarzyna Warzecha i Alicja Stojek-Szewczuk (DevaGroup): Rok 2023 w marketingu - najważniejsze zjawiska (podsumowanie 2023 roku)

Od lewej: Katarzyna Warzecha i Alicja Stojek-Szewczuk, fot.: archiwum Autorek

Katarzyna Warzecha i Alicja Stojek-Szewczuk z DevaGroup, podsumowują 2023 rok w branży dla portalmedialny.pl. 

Rok 2023 obfitował w wydarzenia, które miały ogromny wpływ na całą branżę marketingu internetowego. Rozwój sztucznej inteligencji, nowe narzędzia a także regulacje prawne zmieniły naszą pracę i zmusiły do dostosowania się do nowych realiów. Sprawdźmy, co ciekawego wydarzyło się w branży w ubiegłym roku!

Rozwój AI

Mówiąc o nowych trendach nie sposób wspomnieć rozwoju sztucznej inteligencji, czyli AI. Możliwość generowania treści, wideo oraz obrazów przez sztuczną inteligencję sprawiły, że cała branża zaczęła zastanawiać się nad przyszłością zawodów kreatywnych, m.in. copywriterów czy designerów. Lecz mimo dynamicznego rozwoju narzędzi, nadal konieczna jest weryfikacja wytworów AI pod kątem jakości oraz merytoryki. 

Możliwości sztucznej inteligencji nie kończą się jednak na umiejętności wygenerowania artykułu czy grafiki. Jej potencjał można wykorzystać także w obróbce danych analitycznych, zwłaszcza w dużej ilości, a także przygotowaniu strategii marketingowej czy contentowej. Coraz więcej narzędzi branżowych korzysta z modelów AI w celu zautomatyzowania i ulepszenia naszej codziennej pracy.

Należy jednak pamiętać o nieuregulowanych kwestiach prawnych, zwłaszcza dotyczących praw autorskich dla dzieł sztucznej inteligencji. Dlatego, wykorzystując potencjał sztucznej inteligencji, istotne jest również śledzenie jej rozwoju z umiarem i krytycznym podejściem.

Nowy Google Analytics 4

W lipcu 2023 r. czekała nas prawdziwa rewolucja w analityce. Stary Google Analytics Universal przestał zbierać dane, więc konieczne stało się przełączenie na nowy Google Analytics 4. Czasu na wdrożenie oraz naukę nowego narzędzia było sporo, ponieważ pierwsza wersja GA4 została opublikowana w 2020 r. Jednak to właśnie 2023 rok był czasem intensywnej nauki nowego interfejsu. Nowa wersja narzędzia całkowicie zmienia sposób zbierania danych, odchodząc od modelu opartego na sesjach na rzecz zdarzeń, co pozwala jeszcze lepiej śledzić zachowania użytkowników.

Zmiany w prawie

Prowadząc działania marketingowe należy śledzić nie tylko bieżące trendy, ale także zmiany w prawie, które mają wpływ na naszą działalność. W ubiegłym roku dwie regulacje wpłynęły znacząco na rynek reklamy. Jedna z nich to zmiany w ustawie dotyczącej reklamowania wyrobów medycznych w internecie, mediach społecznościowych oraz na kanale YouTube. Od stycznia 2023 r. udostępniane materiały muszą spełniać rygorystyczne wymogi ustawy.

Drugą zmianą w prawie, która dotyczy przede wszystkim właścicieli sklepów - tych internetowych oraz stacjonarnych jest Dyrektywa Omnibus. Rozporządzenie walczy z nieuczciwymi sprzedawcami, którzy manipulowali cenami i wprowadzali klientów w błąd odnośnie promocji. Największą zmianą jest konieczność informowania o cenach sprzed obniżki, co przeciwdziała sztucznemu zawyżaniu cen, zwłaszcza przed wielkimi promocjami podczas Black Friday.

Rok 2023 w SEO

Rok 2023 wyróżnił się jako rekordowy z perspektywy aktualizacji algorytmów Google. Oficjalne źródła podają, że miały miejsce aż cztery Core Update'y: w marcu, sierpniu, październiku i listopadzie. Ponadto, w lutym i kwietniu przeprowadzono aktualizacje związane z opiniami i recenzjami, znane jako Review Update, natomiast w październiku zanotowano Spam Update, który skoncentrował się na zwalczaniu spamu w wynikach wyszukiwania. W międzyczasie, we wrześniu, pojawiło się także Helpful Content Update, koncentrujące się na podnoszeniu wartości przydatnych treści na stronach internetowych.

Jedną z większych zmian, która już się rozpoczęła, ale oficjalny termin jej wdrożenia jej zaplanowany na marzec tego roku to nowy wskaźnik w ramach raportu Core Web Vitals.. INP, czyli Interaction to Next Paint zastąpi wcześniejszy FID, czyli First Input Delay. Raporty dotyczący INP pojawiły się w Google Search Console na długo przed oficjalnym wdrożeniem, aby administratorzy strony mieli czas na dostosowanie się do nowych wytycznych.

Podsumowanie 

Poprzedni rok przyniósł wiele zmian w marketingu, zarówno tym tradycyjnym jak i internetowym. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ branża ta charakteryzuje się dużą zmiennością. Przewidując trendy na nadchodzący rok a nawet lata będziemy świadkami jeszcze szybszego rozwoju sztucznej inteligencji, co pociągnie za sobą znaczną automatyzację procesów.

Co działo się w 2023 roku w DevaGroup?

Rok 2023 okazał się dla DevaGroup czasem intensywnych działań, nowych wyzwań i satysfakcji z osiągniętych sukcesów. Wypełniony mnóstwem projektów, przekazywaną wiedzą oraz zaangażowaniem całego zespołu – ten rok przyniósł nam nie tylko nowe możliwości, ale również cenne doświadczenia.

Dzielimy się wiedzą

Niezmienna pozostaje nasza chęć do dzielenia się wiedzą – to nie tylko artykuły naszych ekspertów, ale też cykl webinarów, które organizujemy od 2020 roku.

W 2023 roku nasze webinary stały się wartościowym źródłem wiedzy dla rekordowej ilości użytkowników. Obejmowały 17 spotkań online, a na naszej wirtualnej scenie wystąpiło 40 prelegentów. Obejmujące tematykę SEM, SEO i ogólnego marketingu, nasze spotkania zdobyły ogólną ocenę 4,7/5, co potwierdza ich wysoką jakość i wartość dla uczestników.  Nasze webinaria stanowią integralną część naszej misji dzielenia się wiedzą i wspierania rozwoju społeczności zainteresowanej marketingiem internetowym.

Nagrody i wyróżnienia

2023 rok to także możliwość pokazania naszych działań szerszej publiczności – możemy pochwalić się prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, co potwierdza naszą pozycję w branży.

  • Utrzymaliśmy status Partnera Google Premium, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jedynie 3% firm z danego kraju, posiadających specjalistyczną wiedzę na temat Google Ads.
  • Świętowaliśmy sukces podczas Performance Marketing Diamonds EU, zdobywając nagrodę w kategorii "The best content directed to consumer".
  • W ramach European Agency Awards otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii "Best Not-for-Profit Campaign" za nasze zaangażowanie na rzecz Fundacji Gajusz. Ponadto, byliśmy nominowani w trzech innych kategoriach: "Best Marketing Campaign", "Best Event" za organizację semKRK, oraz "Best Agency Culture", co podkreśla naszą wszechstronność i wysoką jakość działań.
  • Warto również zaznaczyć, że dołączyliśmy do grona Gazel Biznesu, co potwierdza naszą stabilność i dynamiczny rozwój w branży.

Wydarzenia

W roku 2023 byliśmy aktywnym uczestnikiem i organizatorem różnorodnych wydarzeń, wzbogacając naszą społeczność o wartościowe doświadczenia i wiedzę branżową.

  • Spotkaliśmy się z naszymi Klientami w siedzibie Google, gdzie omawialiśmy kluczowe tematy związane z trendami mobilnymi, synergią działań SEO i Ads oraz najnowszymi technologiami.
  • semKRK#21 BIG przyniósł nam kolejne niezapomniane chwile. 14 merytorycznych prelekcji, konkursy, warsztaty oraz gala semKRK Awards, gdzie nagrodziliśmy agencje za ich case study.
  • semWAW – edycja startup to z kolei historyczne dla nas wydarzenie w Warszawie.  Sold out i znakomite prezentacje, podczas których poruszane były tematy SEM i SEO.

Te wydarzenia to dla nas nie tylko okazje do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również miejsca, gdzie budujemy relacje z pasjonatami i ekspertami. Wszystkie te momenty są dla nas źródłem inspiracji i napędzają naszą ciągłą chęć doskonalenia. 

Autorki:

Alicja Stojek-Szewczuk

SEO Specialist. W DevaGroup zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka dobrych książek i jogi.

Katarzyna Warzecha

Content & Marketing Manager w DevaGroup. Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Entuzjastka wykorzystywania nieszablonowych rozwiązań w Social Mediach. Twórca treści, wróg źle postawionych przecinków. Baczny obserwator, który lubi analizować zachowania konsumentów.

Komentarze

Powiązane

22.07.24, 19:38
| reklama & PR » informacje
Havas PR Warsaw poprowadzi działania dla Saint-Gobain
Saint-Gobain rozpoczął współpracę z agencją Havas PR Warsaw, która przygotuje działania komunikacyjne firmy na rynek ukraiński. 
22.07.24, 16:00
| reklama & PR » informacje
Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia. Peppermint dla marki Heinz
Agencja Peppermint prowadzi kampanię promującą ketchup marki Heinz pod hasłem „Heinz Zero - dla tych, którzy nie potrzebują dodatkowego słodzenia”. 
22.07.24, 10:07
| reklama & PR » informacje | reklama & PR » ludzie
Magdalena Anisiewicz i Janusz Kotoński awansowali w OneMulti
Agencja OneMulti awansowała na stanowiska account executive swoich dwóch pracowników - Magdalenę Anisiewicz i Janusza Kotońskiego. 
22.07.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Najlepsza feta tylko z Favitą! Konkurs marki Favita z portfolio Mlekovity
15 lipca br. wystartował konkurs „Najlepsza feta tylko z Favitą!” promujący produkty marki Favita z portfolio Mlekovity. Za akcję odpowiada agencja First Line Polska sp. z o.o. 
21.07.24, 18:00
| reklama & PR » informacje
STS Partnerem Czołowym Pogoni Szczecin
TS został Partnerem Czołowym i oficjalnym bukmacherem Pogoni Szczecin. Umowa obowiązuje do końca sezonu 2026/27.
21.07.24, 14:00
| reklama & PR » informacje
Dolina Dobra rozpoczęła kampanię „ŚniadaTAK”
Dolina Dobra ruszyła z akcją „ŚniadaTAK”. Kampania koncentruje się na sposobach przygotowywania śniadań.
20.07.24, 19:02
| reklama & PR » informacje
Marka Tygryski współpracuje z Grupą JuraPark w nowej akcji dla Lidla
Marka Tygryski stawia na multibranding. Producent chrupek kukurydzianych przygotował akcję dla sieci Lidl we współpracy z Grupą JuraPark. 
20.07.24, 12:00
| reklama & PR » informacje
STS przedłużył umowę z Rakowem Częstochowa
STS kontynuuje współpracę z Rakowem Częstochowa. Nowy kontrakt będzie obowiązywać przez dwa najbliższe sezony. 
19.07.24, 13:30
| reklama & PR » informacje
Vinted i UM nawiązały współpracę
UM wygrał przetarg Vinted. Pierwsza wspólna kampania rozpocznie się w okresie wakacyjnym.
19.07.24, 11:30
| reklama & PR » informacje
Agnieszka Sienkiewicz w spocie reklamowym Bioliq
Marka Bioliq rozpoczęła nową kampanię reklamową. W spocie marki wystąpiła Agnieszka Sienkiewicz.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 23.08.24

Do zdobycia komplet książek - "Agent. Zakładniczka" oraz "Agent. Okup".

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.