26.02.24, 14:35

Spotkania z Zabytkami w odświeżonej formie sprzedaży notuje wzrost sprzedaży

Okładki magazynu, fot.: materiały prasowe

Po przejęciu wydawania magazynu „Spotkania z Zabytkami” przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, pismo notuje zwiększoną sprzedaż oraz większe zainteresowanie prenumeratą.

„Spotkania z Zabytkami” to jedno z najstarszych czasopism popularnonaukowych w Polsce. Ukazuje się od 1977 r. W czerwcu 2023 r. wydawanie magazynu przejął Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków. Pismo przeszło gruntowną modyfikację, poszerzając zakres tematyki o dziedziny takie jak: wzornictwo, sztuka, architektura. Magazyn stał się pismem o profilu lifestyle’owym, poświęconym szeroko pojętej tematyce dziedzictwa.

Nie chcieliśmy, aby to był kolejny tytuł dla branży, tzn. historyków sztuki i konserwatorów” – mówi Marcin Pieszczyk, redaktor naczelny magazynu. „Zależało nam na powrocie do korzeni pisma, które na samym początku stawiało na popularyzację wiedzy o historii i zabytkach, czasem bardzo nieoczywistych. Założeniem było też, aby tę tematykę przedstawiać w sposób na tyle atrakcyjny, by po nasze artykuły sięgnęli laicy. Myślę, że to się nam udało, czego dowodem jest duży wzrost sprzedaży” – dodaje Pieszczyk.

Przed zmianą wydawcy magazyn „Spotkania z Zabytkami” prenumerowało ok. 130 osób. Pismo nie były dostępne w regularnej dystrybucji. Dziś magazyn prenumeruje 250 czytelników, a sprzedaż osiąga poziom ponad 2 250 egzemplarzy (nr 8/23). To oznacza niemal 20-krotny wzrost sprzedaży. „Spotkania z Zabytkami” są też drugim najchętniej kupowanym pismem kulturalnym w Empiku.

Ani przez chwilę nie miałem wątpliwości, że warto ratować „Spotkania z Zabytkami” – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. „Dla wszystkich interesujących się tematyką dziedzictwa to zawsze był bardzo ważny tytuł. Potrzebne było jednak wsparcie. I tym właśnie – wspieraniem ważnych inicjatyw i ratowaniem polskiego dziedzictwa – zajmuje się kierowany przez mnie Instytut” – dodaje Laszczkowski.

Po zmianie wydawcy i rozszerzeniu formuły, na łamach pisma publikują cenieni autorzy i autorki, m.in.: Jerzy S. Majewski, Jarosław Trybuś, Anna Cymer, Aleksandra Boćkowska, Wojciech Nowicki, Patrycja Pustkowiak, Agnieszka Drotkiewicz czy Piotr Kosiewski. Na okładkach gościli ludzie kultury, m.in. kolekcjonerka Grażyna Kulczyk, fotograf Wojciech Plewiński i pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Na bazie magazynu powstał również multimedialny portal sportkaniazzabytkami.pl, z wieloma własnymi materiałami redakcyjnymi. W serwisie można znaleźć artykuły o najważniejszych polskich zabytkach i pomnikach historii, a także proponowane trasy zwiedzania według własnej mapy skojarzeń.

Komentarze

Powiązane

21.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 kwietnia?
20.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 kwietnia?
19.04.24, 20:00
| prasa » informacje
Z przepiśników naszych mam i babć. Wydanie specjalne Kobiety i Życia
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się kolejne wydanie zbioru przepisów, które kojarzą się z najpiękniejszymi chwilami dzieciństwa - „Z przepiśników naszych mam i babć” (Wydawnictwo Bauer).
19.04.24, 15:11
| prasa » informacje
Agora odświeżyła miesięcznik Wysokie Obcasy Extra
W sprzedaży pojawiło się odświeżone wydanie miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” (Agora), w którym znalazły się nowe rubryki i teksty nowych felietonistek – Katarzyny Kucewicz i Carrie z Mokotowa.
19.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 kwietnia?
18.04.24, 15:00
| prasa » informacje
Piąte urodziny Forbes Women. Specjalna wystawa plenerowa w warszawskich Łazienkach
Pięć lat temu ukazało się pierwsze wydanie magazynu „Forbes Women” (Ringier Axel Springer). Najnowsze urodzinowe wydanie czasopisma zawiera nie tylko podsumowanie ostatnich pięciu lat obecności magazynu na rynku, ale także Listę 25 Liderek Klimatu i Środowiska.
18.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 kwietnia?
17.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 kwietnia?
16.04.24, 20:28
| prasa » informacje
Świat Wiedzy Extra. 150 pytań i odpowiedzi
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się najnowsze wydanie magazynu „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
16.04.24, 15:30
| prasa » informacje
Wysokie Obcasy świętują 25. urodziny
Wysokie Obcasy obchodzą w kwietniu br. 25 urodziny. Redakcja serwisu przypomina 25 przełomowych tekstów magazynu, a 13 kwietnia br. ukazało się jubileuszowe wydanie z 25 najlepszymi okładkami.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy