04.03.24, 10:24

Jeremi Przybora. Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis

Jeremi Przybora. Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis, fot.: materiały prasowe

Z okazji 20. rocznicy śmierci Jeremiego Przybory, portal PolskieRadio.pl przygotował internetowy serwis specjalnypoświęcony jego życiu i twórczości. Znajdują się w nim m.in. dźwięki z radiowych archiwów, niepublikowane opowieści artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników oraz unikatowe nagrania jego głosu z września 1939 r. i Powstania Warszawskiego.

Serwis specjalny przybora.polskieradio.pl został podzielony na pięć części, w których kolejno opisywane są historie Jeremiego Przybory. W pierwszej – jako dwudziestoparolatka, który k. 1937 r. marzy o tym, by zostać spikerem Polskiego Radia i który w końcu to marzenie realizuje. W kolejnej, przedstawione są opowieści z czasów II wojny światowej. Przybora był jednym z niewielu pracowników Polskiego Radia, którzy mimo śmiertelnego zagrożenia we wrześniu 1939 r. utrzymali nadawanie rozgłośni aż do kapitulacji Warszawy. Powrócił na antenę na krótko, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Serwis przypomina zachowane z tamtych lat nagrania cywilnych i wojskowych komunikatów, które Przybora odczytywał jako radiowy spiker.

Trzeci rozdział odsłania kulisy artystycznej twórczości i kabaretowej działalności Jeremiego Przybory już po wojnie. Wysłuchać można jego opowieści o tym, jak ścienna gazetka w Bydgoszczy uczyniła z niego autora radiowych teatrzyków i o tym, jak powstał „Teatr Uniwersalny Eterek" i w jaki sposób Jerzy Wasowski z inżyniera przeistoczył się w kompozytora, a wreszcie - dowiemy się, jak to naprawdę było ze słynnym Kabaretem Starszych Panów i dlaczego mówienie o nim bywało "niezbyt przyjemne".

Utwory w oryginalnych wykonaniach i nowych aranżacjach

Kolejna część serwisu to zaproszenie do świata piosenek artysty, których można słuchać w internetowym kanale „Radio Przybora”. Przebojów można słuchać nie tylko w oryginalnych wykonaniach (m.in. Przybory i Wasowskiego, Kaliny Jędrusik czy Wiesława Gołasa), lecz także licznych aranżacjach innych artystów estrady, takich jak Magda Umer, Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz i Kayah.

W ostatniej części autorzy serwisu ponownie oddali głos Jeremiemu Przyborze, który tym razem opowiada o swoim życiu prywatnym.

Jeremi Przybora od początku swojej drogi zawodowej związany był z Polskim Radiem. Początkowo jako spiker, później jako autor słuchowisk kabaretowych i satyrycznych. To właśnie w Polskim Radiu poznał Jerzego Wasowskiego, z którym stworzył Kabaret Starszych Panów.: „Z radia powstałem i w radio się obrócę” - powiedział Jeremi Przybora, otrzymując w 1995 r. Diamentowy Mikrofon.

Komentarze

Powiązane

21.04.24, 08:00
| radio » informacje
Wieczór wyborczy po II turze wyborów samorządowych na antenach RMF FM i Radiu RMF24
RMF FM i Radio RMF24 wyemitują specjalny wieczór wyborczy po głosowaniu w II turze na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w tegorocznych wyborach samorządowych.
19.04.24, 07:48
| radio » informacje
Roman Czejarek Zasłużony Dla Kultury Polskiej
18 kwietnia br. w Zamku Królewskim w Warszawie, podczas inauguracji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, odbyło się wręczenie odznaczeń dla służb konserwatorskich, społecznych opiekunów zabytków i osób zasłużonych dla bezpieczeństwa dziedzictwa kultury. Wśród uhonorowanych znalazł się dziennikarz Jedynki Roman Czejarek.
18.04.24, 10:33
| radio » ludzie
Katarzyna van Rooijen korespondentką Polskiego Radia w Holandii
Polskie Radio ma swoją korespondentkę w Holandii. Katarzyna van Rooijen, związana od lat z Informacyjną Agencją Radiową, powraca do Polskiego Radia.
18.04.24, 06:30
| radio » informacje
Jedynka obchodzi 98. urodziny
W czwartek, 18 kwietnia br. Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 98. urodziny. Z tej okazji na antenie stacji pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.
16.04.24, 08:30
| radio » informacje
Pytam o zdrowie. Nowy pdocast w ofercie Radia Nowy Świat
W niedzielę, 14 kwietnia br. w ofercie Radia Nowy Świat zadebiutował nowy podcast extra Kseni Maćczak „Pytam o zdrowie”, który będzie się ukazywał raz w miesiącu.
16.04.24, 07:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Grupa Eurozet wprowadza nowe cenniki reklam pakietów, sieci i wybranych stacji radiowych. Decyzja biznesowa została podjęta m.in. w związku z dobrą koniunkturą na rynku reklamy radiowej oraz rosnącymi wynikami słuchalności stacji wchodzących w skład grupy.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
15.04.24, 10:57
| radio » informacje
Czwarty Dzień Patronów w Radiu Nowy Świat. Specjalna ramówka i koncert
16 kwietnia br., w Dniu Patronów, ramówka radia zostanie zmieniona. Oprócz stałych, wtorkowych pozycji pojawią się inne, lubiane przez patronów audycje. Na wieczór zaplanowano koncert Waglewski Fisz Emade z udziałem patronów. 
15.04.24, 08:30
| radio » informacje
Fajne radio RMF. Doda, zespół The Kolors i dziennikarze RMF FM w kampanii wizerunkowej
Ruszyła kampania wizerunkowa radia RMF FM pod hasłem „Fajne radio RMF”. Jej twarzami została Doda, członkowie zespołu The Kolors oraz prezenterzy stacji. Częścią akcji jest konkurs antenowy oraz event, w ramach którego RMF FM odwiedzi polskie miasta i miasteczka.
15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy