29.03.24, 12:31

Wielkanocne propozycje programowe Polskiego Radia

Wielkanoc w Polskim Radiu, fot.: materiały prasowe

Polskie Radio na  Święta Wielkanocne przygotowało specjalne audycje, spotkania i koncerty. 1. kwietnia to w Polskim Radiu także czas potrójnego świętowania: 62. urodziny  Trójki, 30. urodziny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i 9. urodziny Polskiego Radia Dzieciom.

Jedynka

W Wielką Sobotę Program 1 Polskiego Radia wyemituje specjalne wydanie audycji „Na pograniczach” (godz. 17.00 – 19.00), w której prezentowana będzie muzyka narodów i mniejszości narodowych. Tego  dnia usłyszeć będzie można o  ukraińskim, wielkanocnym, męskim tańcu serben i o białoruskiej tradycji wołoczebników. Agnieszka Trzeciakiewicz i Wiesław Molak (po godz. 20.00) oprowadzą słuchaczy po Kaplicy Sykstyńskiej. W niedzielę w „Muzycznych Wyspach Wielkanocnych” świąteczne tradycje w najdalszych zakątkach świata zaprezentuje Maciej Szajkowski. Z kolei 1 kwietnia o godz. 12.00 Martyna Podolska i Tomasz Prange - Barczyński porozmawiają, m.in. o tym, czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole, jak Wielkanoc wyglądała dawniej, a jak wygląda u nas i w innych europejskich krajach dzisiaj. Gośćmi będą m.in.: etnografka Małgorzata Jaszczołt, restaurator, reżyser David Gamtsemlidze, dziennikarka kulinarna specjalizująca się w historii kuchni polskiej Magdalena Kasprzyk-Chevriaux.

Dwójka

Program 2 Polskiego Radia przygotował  transmisje m.in.  z Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie (czwartek, godz. 18.00, poniedziałek godz. 20.00) oraz z Festiwalu Actus Humanus Resurrectio 2024 (czwartek, godz.20.00, sobota godz. 19.30, niedziela godz. 20.00 ). W Wielki Piątek, w audycji „Filharmonia Dwójki” o godz. 19.30 transmisja z 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z Opery Narodowej.  W sobotę o godz. 19.00  audycja specjalna Aldony Łaniewskiej – Wołłk „Barabanienie”, a w niedzielę „Daj mi wszystko” (godz. 15.00) Aleksandry Łapkiewicz poświęcone kolekcjonerstwu. Z kolei 1 kwietnia „Punkty zwrotne” (godz. 13.00) - rozmowa Michała Nowaka z filozofem, prof. Piotrem Domerackim, a w „Rozmowach po zmroku: Jak przy stole tak i w życiu” (godz. 21.30) gościem Jakuba Jamrozka będzie socjolog prof. Tomasz Sobierajski.

Trójka

W Programie 3 Polskiego Radia w sobotę, 30 marca, Paweł Turski - prowadzący audycję „Trzymaj z Trójką” (godz.13.00-15.00) - zabierze słuchaczy na Podlasie. Odwiedzi kościół rzymskokatolicki pw. Świętej Trójcy i monastyr w Supraślu oraz  kościół grekokatolicki w Białymstoku, a także Muzeum Ikon. Opowie, jak wygląda okres przygotowań do świąt innych religii na Podlasiu oraz o tradycyjnej podlaskiej kuchni świątecznej. Jego gościem będzie znany architekt - Krzysztof Miruć. Z kolei 31 marca w specjalnym wydaniu „Trzeciej Strony Medalu” (godz. 17.00-19.00) wysłuchać będzie można rozmowy Dariusza Urbanowicza z narciarzem ekstremalnym, himalaistą Andrzejem Bargielem. O godz. 22.15 świąteczne wydanie „Sceny Teatralnej Trójki”. Jednym z gości Barbary Marcinik będzie mistrz reżyserii dźwięku, Andrzej Brzoska.

Czwórka

W  Czwórce 29 marca wyjątkowy wieczór nastrojowej muzyki - specjalna audycja Damiana Sikorskiego „Czwórka unplugged” (godz. 20.00) z piosenkami „bez prądu", m.in Organka, Skubasa,  Ignacego i Mikromusic oraz „Dla każdej samotnej godziny” (godz. 22.00) Bartka Koziczyńskiego, w której autor przedstawi nastrojowe oblicze muzyki gitarowej. W sobotę specjalne wydania audycji muzycznych: „Wielkanocne babki” (godz. 19.00) Urszuli Kuczyńskiej oraz „Klubowe pisanki” (godz. 21.00) Norberta Borzyma. W Niedzielę Wielkanocną i w Lany Poniedziałek  Czwórka zaprasza także na specjalne wydania audycji „Święta z Czwórką”: 30 marca o godz. 12.00 rozmowa, m.in. o wielkanocnych zwyczajach, 31 marca po godz. 15.00  wycieczka na szczyty alpejskich gór, a 1 kwietnia  po godz. 9.00 spotkanie z blogerem kulinarnym Tomaszem Czajkowskim.
Polskie Radio dla Zagranicy także przygotowało programy świąteczne, a w nich, m. in. rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem, historykiem kościoła o duchowym i religijnym wymiarze świąt Wielkiej Nocy oraz rozmowa z prof. Janem Adamowskim - językoznawcą, folklorystą, na temat symboliki tych świąt. Z kolei Polacy mieszkający za granicą opowiedzą, jak spędzają ten świąteczny czas, np. w Szkocji.

Polskie Radio Chopin

W Polskim Radiu Chopin trzy audycje premierowe Małgorzaty Pęcińskiej: 29 marca w „Wielkim Piątku w Polskim Radiu Chopin” (godz. 18.00) zabrzmią m.in. kompozycje Bibera, Moutona, Tallisa, Telemanna, Paerta, a także słynne Miserere Allegriego i De Profoundis Marca Antoine'a Charpentiera;  30 marca w „Weekendowym potpourri” (godz. 11.00) mało znane, a  ciekawe i wartościowe w dorobku słowiańskiej muzyki bolesnej monumentalne dzieło czeskiego romantyka, Antonina Dworzaka – jego Requiem op. 89, a 31 marca w „Weekendowym potpourri” (godz. 11.00) na muzykę odświętną złożą się m.in: Messe pour plusieurs instruments au lieu des orgues barokowego kompozytora francuskiego Marca-Antoine’a Charpentier,  motet Mozarta Exsultate, jubilate, podniośle solenne Te Deum Antona Brucknera oraz kompozycje organowe Jana Sebastiana Bacha. Poza tym 30 marca, specjalne wydanie „Złotego wieku muzyki kameralnej” (godz. 18.00) Danuty Gwizdalanki wypełnią fragmenty oratorium Józefa Haydna Siedem Ostatnich Słów. W Wielkanocny Poniedziałek specjalna audycja na Prima Aprilis (godz. 11.00), „Chop-in-pop” (godz. 13.00) Mariusza Gradowskiego oraz „Romantyczne brzmienia – Impresje Wielkanocne” (godz. 20.00) Klaudii Baranowskiej.

Polskie Radio Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom zaprasza na „Pisankowy zawrót głowy” – zabawę dla dzieci w wieku od 2 do 13 lat, w którym zadaniem jest samodzielne wykonanie pisanki. Jej zdjęcie wystarczy umieścić w komentarzu pod postem na facebookowym profilu Polskiego Radia Dzieciom. Do zdobycia będą radiowe gadżety. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 11:00 retransmisja koncertu „Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie” z 2021 r. Polskiego Radia Dzieciom Radiowego Centrum Kultury Ludowej, w którym usłyszeć będzie można dawne pieśni wielkanocne, a niektóre z nich zamienią się w żartobliwe życzenia wiosennych kolędników. Na antenie nie zabraknie też audycji o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych.

Polskie Radio Kierowców

Polskie Radio Kierowców będzie towarzyszyło słuchaczom w trakcie wyjazdów i powrotów świątecznych i na bieżąco monitorowało sytuację na drogach. W programie zaplanowano, m.in. raporty, najświeższe informacje z głównych dróg w kraju, a także drogowa prognoza pogody.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 07:30
| radio » informacje
Alicja Majewska twarzą kampanii Radia Pogoda
20 maja br. ruszyła kampania wizerunkowa „Radio Pogoda - najpiękniejsze melodie”, której twarzą została piosenkarka Alicja Majewska.
20.05.24, 10:09
| radio » informacje
Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz gospodarzami niezbędnika przedwyborczego Euro Vibe
Czwórka (Polskie Radio) przygotowała europejski niezbędnik przedwyborczy. „Euro Vibe” na antenie codziennie, od 20 maja br. po godz. 17.00. Gospodarzami cyklu będą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz.
20.05.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje
Specjalny serwis Polskiego Radia z okazji Roku Melchiora Wańkowicza
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny montecassino.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich reportażystów, korespondentowi wojennemu 2 Korpusu Polskiego – Melchiorowi Wańkowiczowi. 
20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy