13.05.24, 10:32

Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne

Logo Jedynki, fot.: materiały prasowe

Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).

Wprowadzamy na antenę Jedynki nowe audycje o historii. Chcemy żeby skłaniały one do namysłu i dyskusji, pomagały lepiej rozumieć nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość” - mówi Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka – redaktorka naczelna Programu Pierwszego Polskiego Radia.. „Mamy świadomość, że historia i to, w jaki sposób się o niej mówi to istotny element misji Polskiego Radia. Dbamy też o to, żeby audycje w Jedynce były intelektualną przygodą i przyjemnością dla słuchaczy, a nie wykładami ex cathedra” – dodaje Stolarek-Marat.

Jaka była II Rzeczpospolita? Jakie były jej blaski i cienie? O tym w każdą niedziele o godz. 12.00 Grzegorz Kalinowski rozmawiać będzie z historykami, publicystami i badaczami kultury w „Odrodzonej – nieznanej”. „Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres w historii, w którym relacje naocznych świadków mieszają się z propagandą ówczesnych władz i obrazami czarnej legendy, malowanymi przez historiografię PRL. Świat, którego ostatni naoczni świadkowie jeszcze żyją, jest w wyobraźni wielu mityczny i najpiękniejszy, bo wykreowany po latach zaborów i zniszczeniach wojny. Ale to także czasy pełne kontrowersji, zaprzepaszczonych szans i porażek. O tym, czy był to, jak w piosence śpiewanej przez Aleksandra Żabczyńskiego - „zaczarowany bajek świat”, czy też autorytarnych rządów, które wyniosły do władzy hasła walki z korupcją, po to by po swojemu i dla swoich urządzić Polskę” – mówi Grzegorz Kalinowski.

Audycję „Historia bliska” emitowaną w poniedziałki po 21.00 prowadzą na przemian Marek Stremecki i Michał Wójcik. Stremecki przedstawia słuchaczom Jedynki wydarzenia i sprawy, które miały miejsce w okresie PRL, a które w różny sposób są wciąż obecne i pozostawiły nieusuwalny ślad w naszej pamięci i codzienności. Michał Wójcik chce zapoznać słuchaczy Jedynki z najnowszymi badaniami, odkryciami i publikacjami historycznymi. „W tej materii dzieje się bardzo dużo, w zasadzie każdy miesiąc przynosi nowe rewelacje i nowe spojrzenia na stare – zdawało by się – znane fakty. Nasza wiedza musi zostać zrewidowana, bo pojawiają się nowe, czasami wręcz sensacyjne ustalenia” – mówi Michał Wójcik.

Kim jest Marek Stremecki?

Marek Stremecki to dziennikarz, aktor i scenarzysta. W latach 2001-2009 redaktor w Polskiej Agencji Prasowej. W latach 2007–2013 prowadzący program „Skalpel i dusza” w telewizji Religia i „Klub Trójki” w Programie 3 Polskiego Radia (2008–2009). W latach 2008–2022 rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski w Warszawie. Od 2010 r. redaktor portalu historycznego dzieje.pl.

Kim jest Michał Wójcik?

Michał Wójcik to historyk, dziennikarz i redaktor. Były redaktor naczelny popularnonaukowych magazynów "Focus Historia" i "Focus". Współtwórca programów historycznych dla telewizji Discovery Historia (cykl „Było, nie było") oraz TVN Warszawa („Błyskawiczny program historyczny"). Był prowadzącym program "Cafe Historia" emitowany na antenie stacji TVP Historia. Tworzył również teksty do magazynu historycznego "Mówią Wieki". Autor książek publicystycznych i historycznych oraz książek dla młodszych czytelników.

Kim był Grzegorz Kalinowski?

Grzegorz Kalinowski to radiowiec i dziennikarz od 1990 r., komentator sportowy i korespondent wojenny. Autor filmów dokumentalnych i teledysków. Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, najczęściej osadzonych w realiach historycznych. Finalista nagrody Wielkiego Kalibru (za „Pogromcę grzeszników”), laureat Złotego Pocisku (za cykl „Śmierć frajerom”) oraz nagrody komendanta Szkoły Policyjnej w Pile (za „Granatowy 44”).

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Wielki powrót do Polskiego Radia. Janusz Deblessem w Studiu Reportażu i Dokumentu PR
Janusz Deblessem rozpoczął pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Po trzech latach dziennikarz wraca do Polskiego Radia.
11.06.24, 14:32
| radio » informacje
Nowe podcasty od Czwórki w ofercie Polskiego Radia
Podcasty „Jamrozek wrażliwie” Kuby Jamrozka, „Nie ma lekko” Kamila Jasieńskiego , „Rejon ruchu” Piotra Galusa debiutują w ofercie platformy podcasty.polskieradio.pl.
11.06.24, 10:13
| radio » badania rynku
Radio Zet z dużym skokiem słuchalności. RMF FM liderem
Radio Zet osiągnęło największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.06.24, 13:12
| radio » informacje
RMF FM wysyła na Euro 2024 siedmioosobową ekipę
Do obsługi tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożne RMF FM wysyła do Niemiec wóz transmisyjny oraz aż siedmioosobową ekipę: pięciu dziennikarzy i dwóch producentów-realizatorów.
10.06.24, 07:30
| radio » ludzie
Piotr Jaśkowiak gospodarzem sobotnich poranków w TOK FM
Piotr Jaśkowiak został nowym prowadzącym sobotnich "Poranków Radia TOK FM". Na antenie będzie można go usłyszeć między 7:00 a 9:00.
10.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Marcin Grzebielucha redaktorem wydania Wiadomości Radia Zet
Marcin Grzebielucha dołączył do zespołu Działu Informacji Radia ZET.
07.06.24, 17:09
| radio » informacje
Rusza Podcast Roku 2024. Zgłoszenia do końca czerwca
Największy w Polsce konkurs podcastowy, noszący imię redaktora Janusza Majki, startuje z IV edycją. Najlepsze podcasty wybierze kilkudziesięcioosobowe Jury oraz słuchacze w głosowaniu internetowym. Zgłoszenia trwają do końca czerwca 2024 r.
06.06.24, 21:45
| radio » informacje
Wysyłamy telegramy tam gdzie gongi i tam–tamy. Piegowaty koncert Polskiego Radia
Pod hasłem „Wysyłamy telegramy tam gdzie gongi i tam–tamy” odbędzie się kolejny koncert, na który zapraszają Katarzyna Stoparczyk, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy i Polskie Radio Dzieciom.
06.06.24, 17:30
| radio » informacje
Radiobal Romana Rogowieckiego w Radiu dla Ciebie
W ofercie Radia dla Ciebie (Warszawa) debiutuje nowa audycja Romana Rogowieckiego „Radiobal”. Program będzie emitowany w piątki od 20.05 do 22.00.
06.06.24, 13:45
| radio » informacje
Czwórka feat. Młode Głowy. Specjalna audycja o zdrowiu psychicznym
7 czerwca br. Czwórka zaplanowała specjalną audycję poświęconą zdrowiu psychicznemu młodych ludzi, nadawaną prosto z ogólnopolskiej konferencji „Młode Głowy. Otwarcie o Zdrowiu Psychicznym”, którą program objął patronatem medialnym. Relacje z wydarzenia oraz rozmowy na ważne tematy pojawią się od godz. 9.00 na antenie Czwórki.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.