18.05.24, 18:15

Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia

Zapowiedź wydarzenia, fot.: materiały prasowe

Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami Polskiego Radia, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.

W spotkaniu w Pałacu Staszica udział wezmą: Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Do-kumentu Polskiego Radia (godz. 19.30), Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka – redaktorka naczelna Pro-gramu 1 Polskiego Radia (godz. 20.00), Piotr Pogorzelski, zastępca dyrektora – redaktora naczelnego Polskiego Radia dla Zagranicy (godz. 20.30), Agnieszka Szydłowska, dyrektorka – redaktorka naczelna radiowej Trójki (godz.21.00), Monika Mandau i Stefan Kruczkowski, pracownicy Archiwum Polskiego Radia (godz. 21.30), Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia (godz. 22.00) oraz Prze-mysław Psikuta, dziennikarz radiowej Dwójki (godz. 22.30).

Jednym z tematów będą cymelia (najcenniejsze zbiory) z Archiwum Polskiego Radia. Stefan Kruczkowski i Monika Mandau odtworzą unikatowe i nieznane nagrania ze zbiorów Archiwum. Przedstawią proble-my autentyczności oraz jakości dokumentów dźwiękowych i ich nośników oraz możliwość błędów w ich kopiowaniu i odtwarzaniu (tzw. problem kolejnej kopii), mając na względzie podstawową zasadę wie-czystego zachowania dziedzictwa fonograficznego.

W godz. 19.00 – 00.00 odbędzie się prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia - „Historie zaklęte w dźwięku”. Polskie Radio zaprosi także na emisję filmu „Był sobie fonogram”. Przed-stawiona zostanie kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3D, a uczestniczy wyda-rzenia będą mogli zapoznać się z niezwykłymi eksponatami historycznymi Polskiego Radia.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, dzięki unikatowym dźwiękom zgromadzonym w Archiwum Polskie-go Radia, przeniesiemy się na ulice Wilna 1938 roku, posłuchamy najpiękniejszych wierszy Jana Brze-chwy, Haliny Poświatowskiej czy Kazimierza Wierzyńskiego w wykonaniu autorów. Sportowe emocje rozgrzeją jeszcze raz nasi komentatorzy i ich fenomenalne relacje z Igrzysk Olimpijskich. Nie zabraknie głosów najbardziej znanych osobowości, a wśród nich Winstona Churchilla, Józef Piłsudskiego i Pabla Picassa. Dzięki nagraniom Radia Wolna Europa nasi goście będą mogli jeszcze raz uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach XX wieku w Polsce i na świecie. Razem z Archiwum Polskiego Radia wrócimy do pierwszych kroków człowieka na Księżycu, zdobycia Mount Everestu przez polskich himalai-stów czy emocji związanych z wyborem Jana Pawła II na papieża” – mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.

Wśród dokumentów dźwiękowych będzie można znaleźć wiele prawykonań utworów, m.in. Witolda Lutosławskiego. Archiwum PR przypomni działalność Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz zaprezentuje nagrania orkiestr radiowych powstających w Polskim Radiu na przestrzeni lat. Spotkanie poprowadzi Andrzej Zieliński, dziennikarz Dwójki.

Komentarze

Powiązane

17.06.24, 12:04
| radio » informacje
Euro 2024 w Polskim Radiu. Transmisje, relacje i specjalny serwis
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą relacjonowane na antenach Polskiego Radia. Publiczny nadawca przygotował także internetowy serwis specjalny.
17.06.24, 10:33
| radio » informacje
O prawie, lekturach, LGBT i fantastyce w wakacyjnych programach TOK FM
17 czerwca br. Radio TOK FM wprowadziło wakacyjną ramówkę w której znalazły się nowe audycje autorskie, a w nich tematy od fantastyki, przez prawa społeczności LGBT, po kanon lektur szkolnych.
17.06.24, 09:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Szybka piłka w Radiu Zet. Piłkarska kampania promująca Moonsy
Konkurs "Szybka piłka" na antenie Radia ZET oraz szerokie działania w prasie i Internecie na czele ze stronami sportowymi Onet.pl czy drukowaną wersją Przeglądu Sportowego – tak w czasie Euro 2024 promować będą się Moonsy – proteinowe chipsy z soczewicy.
17.06.24, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska najchętniej słuchana, duży spadek Radia Pogoda
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (sieci radiowe).
13.06.24, 19:00
| radio » informacje
XXVII edycja Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Organizatorzy podwyższyli granicę wieku uczestników
Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia organizuje XXVII edycję Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 40. roku życia. Celem przyznawanego stypendium jest zapewnienie warunków twórczego rozwoju młodym reportażystom radiowym.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
13.06.24, 11:42
| radio » informacje
Relacje z EURO 24 w Radiu Zet i TOK FM
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Mecze polskiej reprezentacji będą relacjonować Krzysztof Wilanowski i Marcin Powideł z Radia ZET oraz Przemysław Pozowski i Michał Waszkiewicz z TOK FM.
12.06.24, 16:00
| radio » ludzie | reklama & PR » ludzie
10 osób awansuje w Dziale Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet
W ramach struktur Działu Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet awansowało dziesięć osób. Stanowiska dyrektorskie objęli Anna Chudzyńska i Michał Miętusiewicz.
12.06.24, 08:30
| radio » informacje
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek w zespole Radia Nowy Świat
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek dołączają do zespołu Radia Nowy Świat . Barciś pojawi się pierwszy raz na antenie 13 czerwca o godz. 14.00. Z kolei Kwiek pojawi się 14 czerwca z rozmową w programie „Cały nasz świat” (11:00-12:00), a w sobotę 15 czerwca o godz. 13.00 na antenie stacji zadebiutuje Mery Spolsky.
12.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Wielki powrót do Polskiego Radia. Janusz Deblessem w Studiu Reportażu i Dokumentu PR
Janusz Deblessem rozpoczął pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Po trzech latach dziennikarz wraca do Polskiego Radia.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.