20.06.24, 10:30

Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców

Okładka "Gazety Uchodźców", fot.: materiały prasowe

W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.

„Gazeta Uchodźców" to bezprecedensowy dziennikarski projekt, w tym roku wyróżniony nagrodą w konkursie INMA Global Media Awards. Tego jednego dnia w roku na łamach „Wyborczej" ukazują się wyłącznie teksty poświęcone sprawom uchodźczym. Osoby uchodźcze, wraz z dziennikarzami i dziennikarkami "Wyborczej", są także współautorami ogromnej większości tekstów.

Ideą "Gazety Uchodźców" jest danie głosu tym, którzy są niesłyszalni. Te materiały pozwalają nam spojrzeć na Polskę oczami osób, które w naszym kraju znalazły swój nowy dom, a także dowiedzieć się, co dzieje się w najbardziej zapalnych dziś miejscach świata” - mówi Jędrzej Słodkowski, redaktor prowadzący „Gazety Uchodźców".

W tegorocznej edycji „Gazety Uchodźców" znalazły się artykuły i filmy przygotowane wspólnie przez dziennikarzy i dziennikarki „Wyborczej" oraz osoby z doświadczeniem uchodźczym pochodzące, m.in. z Ukrainy, Palestyny, Somalii, Afganistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Zimbabwe i Syrii.

Polska stała się państwem imigracyjnym. Bez względu na to, co zrobią politycy, osób uchodźczych i migrantów będzie u nas przybywać. To będzie dla polskiego społeczeństwa spore wyzwanie. Dlatego „Gazeta Uchodźców" ukazuje się po raz trzeci. Chcemy w ten sposób stawić czoła stereotypom i coraz ostrzej szerzonej nienawiści wobec nowych mieszkańców Polski” – mówi Bartosz Wieliński, wicenaczelny “Gazety Wyborczej”.

Czwartkowe wydanie „Wyborczej" zachowało tradycyjny układ kolumn, z podziałem na działy: Polska, Świat, Ekonomia, Kultura, Sport itd. Wszystkie materiały zostaną zebrane w specjalnie przygotowanej sekcji na Wyborcza.pl/gazetauchodzcow, gdzie oprócz tekstów można znaleźć też reportaże wideo oraz podcast.

Komentarze

Powiązane

16.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
15.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
14.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
13.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.07.24, 06:30
| prasa » informacje
Czułość. Wolność. Równowaga. Akcja społeczna Wysokich Obcasów i Wyborczej
Rozpoczęta 5 lipca br. nowa akcja społeczna „Czułość. Wolność. Równowaga” to inicjatywa „Wysokich Obcasów” i „Wyborczej”. Akcja potrwa rok.
11.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.07.24, 11:00
| prasa » informacje
Forbes Women rozpoczyna akcję 50 po 50
„Forbes Women” rozpoczyna inicjatywę „50 po 50”. W kolejnym numerze magazynu zostanie opublikowana lista kobiet po 50. roku życia, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach. Redakcja czeka na zgłoszenia.
10.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.