24.07.24, 19:31
Trzy spektakle operowe na żywo w Dwójce z Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth
Program 2 Polskiego Radia przygotował transmisje trzech spektakli operowych: „Tristan i Izolda” „Walkiria” i „Zygfryd” z Festiwalu Wagnerowskiego w Bayreuth. Pierwsza z nich zostanie nadany 25 lipca br. o godz. 15.45. Z kolei 27 lipca w Studiu Polskiego Radia im. W Szpilmana wystąpią skrzypek Wojciecha Niedziółka i pianista Michał Francuz. Transmisja koncertu „Z klasyką przez Polskę” na antenie Dwójki o godz. 17.00.
Tegoroczny Festiwal Wagnerowski w Bayreuth otworzy nowa, premierowa produkcja dramatu „Tristan i Izolda” Ryszarda Wagnera. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Syemon Bychkov, a reżyserii podjął się debiutujący na Zielonym Wzgórzu islandzki reżyser – Thorleifur Örn Arnarsson. W rolach tytułowych wystąpią fińska śpiewaczka Camilla Nylund (Izolda) i austriacki tenor Andreas Schager.
W tym roku na festiwalowym afiszu znajdują się dzieła Ryszarda Wagnera: dramaty „Tristan i Izolda”, „Parsifal” i tetralogia „Pierścień Nibelunda” oraz dwie opery romantyczne: „Tannhaüser” i „Holender tułacz”.
„Od czasów powojennych Festiwal stara się kroczyć własną, artystyczną ścieżką, która nie tylko wyznacza nowe sposoby inscenizacji, muzycznej interpretacji oraz odczytania dzieł Wagnera, ale również postępuje za awangardowymi trendami współczesnego teatru operowego, a nawet zmianami społecznymi. Po raz pierwszy w historii Festiwalu na dyrygenckim podium będzie więcej dyrygentek niż dyrygentów” – mówi Marcin Majchrowski z Redakcji Muzycznej Programu 2 Polskiego Radia.
Simone Young poprowadzi wykonania tetralogii „Pierścień Nibelunga”, ukraińska dyrygentka Oksana Lyniv jest odpowiedzialna za interpretację „Holendra tułacza”, natomiast Francuzka Nathalie Stutzmann – „Tannhäsera”. Plejadę kapelmistrzowską dopełniają Syemyon Bychkov i Pablo Heras-Casado.
„Obecnej dyrektorce artystycznej Festiwalu Wagnerowskiego – Katharinie Wagner, praprawnuczce kompozytora – szczególnie zależało na zaangażowaniu właśnie Simone Young. Zabiegi trwały podobno długo, ale inne zobowiązania australijskiej dyrygentki uniemożliwiały do tej pory współpracę z Bayreuth. To precedens w historii wykonawstwa Tetralogii – po raz pierwszy całością dyrygować będzie kobieta. Dodać należy, że jedną z głównych ról w Pierścieniu Nibelunga – Wotana/Wędrowca – kreuje jeden z najlepszych, polskich śpiewaków wagnerowskich – Tomasz Konieczny. Usłyszymy go w Walkirii i Zygfrydzie” – dodaje Marcin Majchrowski.
Festiwal Wagnerowski wizytówką bawarskiego miasta
Festiwal Wagnerowski stworzony przez kompozytora, odbywa się w bawarskim mieście Bayreuth od 1876 r. Miejscem festiwalu jest specjalny teatr (Festspielhaus), którego koncepcję i ogólny projekt wymyślił sam Ryszard Wagner. Jest to przedsięwzięcie prywatne – od początku kieruje nim rodzina, spadkobiercy kompozytora. Po II wojnie światowej i mrocznych czasach nazizmu, odnowy spuścizny wagnerowskiej na Zielonym Wzgórzu dokonał wnuk – Wieland Wagner. Nowa era Festiwalu Wagnerowskiego rozpoczęła się w 1951 r. Wieland Wagner – reżyser i scenograf – zasłynął nowatorskimi, często minimalistycznymi wizjami wystawianych dzieł Wagnera oraz angażowaniem najwybitniejszych śpiewaków tamtych czasów. „Złota era” Bayreuth przypadała na czas aktywności takich artystów, jak Birgit Nilsson, Wolfgang Windgassen czy Hans Hotter. Przez Festspielhaus przewinęła się również plejada największych dyrygentów XX wieku. Po śmierci Wielanda schedę przejął jego brat – Wolfgang, który sprawował funkcję dyrektora artystycznego do 2008 r. Potem kierownictwo artystyczne przejęły jego córki: Eva Wagner -Pasquier i Katharina Wagner.
Z klasyka przez Polskę
W sobotę, 27 lipca o godz. 17.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert „Z klasyką przez Polskę”. Wystąpią skrzypek Wojciech Niedziółka i pianista Michał Francuz.
„Wojciech Niedziółka w ostatnim Konkursie Wieniawskiego z polskiej ekipy osiągnął najwięcej i choć nie dane mu było wystąpić w finale, to jednak zwrócił na siebie uwagę. Za konkursowe osiągniecia otrzymał w 2023 roku nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku”, a kilka miesięcy temu ukazała się jego pierwsza płyta nagrana z filharmonikami z Łodzi” – mówi Agata Kwiecińska, kierowniczka Redakcji Muzycznej Programu 2 Polskiego Radia, która poprowadzi sobotni koncert.
W programie koncertu zaplanowano muzykę Franza Schuberta, Ernesta Chaussona i Henryka Wieniawskiego.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze