21.11.24, 17:45
Polskie Radio dla Zagranicy przygotowuje cykl podcastów o walce z dezinformacją
Polskie Radio dla Zagranicy przedstawia cykl podcastów poświęconych fake newsom i walce z dezinformacją, szczególnie w kontekście fałszywych informacji rozpowszechnianych przez Rosję, Białoruś i ich sojuszników. Podcasty w sześciu językach są dostępne na platformie Polskiego Radia, a projekt realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
„Rosja modyfikuje fałszywy przekaz, w zależności od kraju, do jakiego go kieruje. Dlatego powinniśmy jasno formułować odpowiedź, pamiętając o specyfice regionów, do których adresujemy naszą informację” - podkreśla Natalia Bryżko-Zapór, dyrektorka Polskiego Radia dla Zagranicy .
W Polsce przykładem jest gra na nastrojach antyukraińskich, czego konsekwencją jest zniechęcenie Polaków do wspierania Ukrainy. „To jest dla nas sprawa życia i śmierci, ponieważ głównym celem Moskwy wobec Ukrainy jest teraz pozbawienie naszego kraju wsparcia Zachodu, w tym Polski, szczególnie politycznego i wojskowego” – zaznacza Sniżana Czerniuk, przygotowująca cykl w języku ukraińskim.
W Niemczech wykorzystywana jest niechęć do Stanów Zjednoczonych oraz polityki Waszyngtonu. Joachim Ciecierski, szef redakcji niemieckiej, zauważa, że dopiero po wybuchu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę zaczęło się zmieniać nastawienie niemieckiego społeczeństwa do Rosji, jednak rosyjska dezinformacja wciąż napotyka podatny grunt wśród naszych zachodnich sąsiadów.
Moskwa w komunikacji z Zachodem stara się wyolbrzymiać ukraińskie wątki korupcyjne, a Ukraińcom i Białorusinom przekonuje, że Polacy chcą im odebrać terytoria dawnych kresów. Podcasty przygotowywane przez redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy maja ukazywać mechanizmy dezinformacji oraz ujawniają narracje stosowane w odniesieniu do poszczególnych krajów.
Rosja od lat stosuje zaawansowane techniki dezinformacji w wojnie informacyjnej, skierowanej przeciwko krajom dążącym do utrwalenia swojej niezależności i integracji z Zachodem, takim jak państwa bałtyckie, które są już członkami NATO i UE. Kreml wykorzystuje fake newsy, półprawdy, dezinformację oraz tworzy ogromne farmy botów do manipulacji w mediach społecznościowych, stosując różnorodne metody wpływania na społeczeństwa i władze w różnych częściach świata, w tym w Europie, Ameryce oraz wybranych rejonach Azji i Afryki, gdzie chce budować swoje wpływy.
Podcasty dostępne na stronie internetowej Polskiego Radia.
Komentarze