12.02.25, 17:30

Polska Press Grupa zreformowana. Orlen wykreślony z listy obserwacyjnej

Logo Polska Press Grupy, fot.: materiały prasowe

ORLEN, właściciel Polska Press Grupa, poinformował, że skutecznie odsunął wszelkie obawy o naruszenia praw człowieka i wolności słowa.

Dzięki reformom w spółce wydawniczej, Norges Bank Investment Management zdecydował o wykreśleniu ORLEN z listy obserwacyjnej, a w wyniku działań naprawczych, Polska Press Grupa nie tylko podniosła standardy, ale też odzyskała zaufanie internautów, czytelników i inwestorów. Przypomnijmy - od połowy zeszłego roku Polska Press Grupa, na wniosek ORLEN intensywnie pracowała nad odzyskaniem zaufania rynku.

„Nowy Zarząd ORLEN postawił przed nami kluczowe zadanie – podjąć wszelkie działania naprawcze, aby odbudować utraconą przez poprzedni Zarząd wiarygodność na rynku, odzyskać zaufanie internautów, czytelników oraz kluczowych partnerów, w tym norweskiego funduszu. Zrobiliśmy to. Przestrzegamy najwyższych standardów dziennikarskich i korporacyjnych” – mówi Zenon Nowak, prezes zarządu Polska Press Grupy.

Po raz pierwszy w historii Polska Press Grupy, na przestrzeni 2024 r. przeprowadzono jawne konkursy na stanowiska redaktorów naczelnych. Jak wskazuje PPG, proces rekrutacji był przejrzysty, a media mogły na bieżąco śledzić każdy etap naboru, dowiadywać się o liczbie kandydatów i powodach podjętych decyzji.

Kolejnym istotnym krokiem dla odbudowy wiarygodności, było oddzielenie funkcji redaktora naczelnego Grupy od zarządu spółki. W ten sposób zagwarantowano pełną niezależność dziennikarzy. Dzięki wprowadzonym zmianom redaktor naczelny może skupić się wyłącznie na pracy redakcyjnej, a decyzje biznesowe o rozwoju spółki podejmowane są przez jej zarząd.
Polska Press Grupa korzysta też z dobrych praktyk wypracowanych w ramach zintegrowanej Grupy ORLEN. Przykładem jest wdrożona również w Polska Press „Polityka Ochrony Praw Człowieka w Grupie Kapitałowej ORLEN”, dzięki której dziennikarze i pracownicy wydawnictwa mają możliwość zgłoszenia ewentualnych nadużyć.

ORLEN uszczegółowił i zaostrzył także wewnętrzne procedury i przepisy wykluczające jakiekolwiek angażowanie się spółek z Grupy w inicjatywy i projekty o charakterze politycznym, w tym ich finansowanie. Efektem takiego rozwiązania była możliwość włączenia się Polska Press Grupa w obronę wolności mediów. Firma brała udział m.in. w kampanii organizowanej przez Izbę Wydawców Prasy. Ponadto redakcje zakończyły współpracę z publicystami, którzy są czynnymi politykami.

Wykreślenie z listy obserwacyjnej

Skandynawski fundusz w 2023 roku uznał, że zakup Polska Press i kontrola ORLENU nad największym wydawcą mediów regionalnych w Polsce może stanowić zagrożenie dla niezależności dziennikarskiej i praw człowieka, co w efekcie spowodowało objęcie energetycznej spółki specjalnym nadzorem. W efekcie podjętych działań przez nowy Zarząd ORLEN uzyskał w grudniu ub.r. pozytywną opinię Rady ds. Etyki działającej przy Norges Bank, co było podstawą do ostatecznej decyzji z 6 lutego br. o wykreśleniu koncernu z listy obserwacyjnej. 

Komentarze

Powiązane

25.03.25, 15:15
| prasa » informacje | kultura » książki
Pięć książek reporterskich zawalczy o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego
Do finału 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przeszło pięć książek reporterskich. Zwycięzcę konkursu poznamy 18 maja br. Nagrodę organizuje oraz funduje Miasto st. Warszawa. Współorganizatorem wydarzenia jest redakcja “Wyborczej”.
25.03.25, 12:30
| prasa » informacje
Kochać i Chronić. I edycja gali Do Rzeczy dla Rodziny
28 marca br. w Krakowie w gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest również partnerem wydarzenia, odbędzie się pierwsza edycja gali tygodnika „Do Rzeczy” dla Rodziny pt. „Kochać i Chronić”.
25.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 marca?
24.03.25, 10:12
| prasa » informacje
Grupa Agora z nową identyfikację wizualną. Jacek Utko autorem nowego logotypu
Grupa Agora zmienia identyfikację wizualną, która ma podkreślać transformację z wydawcy prasowego w nowoczesną grupę mediową.
24.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 marca?
23.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 marca?
22.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 marca?
21.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 marca?
20.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 marca?
19.03.25, 14:43
| prasa » informacje
Tygodnik Powszechny w prenumeracie z odbiorem w Paczkomatach InPost
„Tygodnik Powszechny” - pismo społeczno-kulturalne wydawane od 1945 r. w Krakowie, rozpoczął współpracę z InPost i uruchamia nową formę dystrybucji swojego papierowego wydania przez sieć maszyn Paczkomat.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 27.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.