24.05.06, 22:58
Pilsner Urquell International Photography Awards
Piąta edycja konkursu pod piwnym patronatem
Już po raz piąty odbędzie się International Photography Awards (IPA) - międzynarodowy konkurs fotograficzny. W tym roku po raz pierwszy patronat nad konkursem obejmie marka Pilsner Urquell.
Pilsner Urquell International Photography Awards jest jednym z największych konkursów fotograficznych na świecie, skierowanym zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2002 roku, a na jej zakończenie odbyła się ceremonia wręczenia nagrody Lucie Awards. W ciągu czterech lat istnienia IPA i Lucie Awards konkurs zdobył duże uznanie w środowisku fotografów z całego świata. Nagrodami Lucie uhonorowani zostali obok tych największych nazwisk: Henri Carter Bresson, Wiliam Klein, Helmut Newton, także Ci zupełnie światu nieznani: Carol Watson, Marrigje de Maar, Robert Vizzini.
Zarówno konkurs dla profesjonalistów jak i dla amatorów otwarty jest dla uczestników z całegoświata. Piętnastu zwycięzców z ośmiu z kategorii profesjonalistów i siedmiu z kategorii amatorów będzie się starało o główną nagrodę IPA Międzynarodowego Fotografa Roku. Tych piętnaście osób zostanie zaproszonych do udziału w prestiżowej gali Lucie Awards, organizowanej przez Pilsner Urquell, gdzie jedna z nich wygra główną nagrodę, uzyskując renomowaną nagrodę Lucie oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy dolarów. Dodatkowo siedmiu fotografów z kategorii amatorów będzie się starało o Nagrodę Odkrycia Roku za którą jednej osobie zostanie przyznana nagroda Lucie oraz kwota 5 tysięcy dolarów, dostarczona przez Pilsner Urquell. Prace nagrodzone pierwszym, drugim i trzecim miejscem zostaną opublikowane w Dorocznej Księdze Nagród. Prace wybranych laureatów pod nazwą „Best of show” będą wystawione m.in. w znanej galerii Farmani Gallery w Los Angeles.
Do konkursu Pilsner Urquell International Photography Awards mogą się zgłaszać osoby z dowolnego kraju, które ukończyły dwudziesty pierwszy rok życia. Profesjonalni fotografowie będą oceniani razem z innymi profesjonalistami, a amatorzy razem z innymi amatorami. Profesjonaliści muszą przekazać swoje prace online lub na płycie CD. Amatorzy mogą przekazać druki, diapozytywy, slajdy kolorowe lub czarno-białe oraz pliki cyfrowe. Prace można wysyłać do 31 maja.