26.02.17, 15:00
Telekomunikacyjna spółka Hawe Telekom, która jest w trakcie postępowania sanacyjnego, inwestuje w infrastrukturę światłowodową 2,4 mln dolarów.
W Hawe Telekom postępowanie sanacyjne trwa od marca 2016 r. Jest to możliwe w wyniku wprowadzenia 1 stycznia 2016 r. nowego prawa restrukturyzacyjnego, które daje pierwszeństwo działaniom naprawczym przed likwidacją firmy. Spółka światłowodowa była jedną z pierwszych firm, które skorzystały z nowych przepisów. Zarządcą została kancelaria PMR Restrukturyzacje SA, która wraz z zarządem przygotowała plan restrukturyzacyjny spółki, zakładający zwiększenie przychodów i sfinalizowanie rozpoczętych inwestycji. W toku prowadzonego postępowania sanacyjnego Rada Wierzycieli Hawe Telekom sp. z o.o. w restrukturyzacji pozytywnie zaopiniowała plan restrukturyzacyjny spółki, dzięki czemu udało się ustabilizować sytuację finansową spółki.
Kilka dni temu zarząd Hawe Telekom poinformował, że w ramach realizowanego planu restrukturyzacyjnego spółka zawarła umowę na uruchomienie nowego systemu transmisyjnego DWDM koncernu Huawei. Nowy system obejmie całą Polskę, a w urządzenia transmisyjne zostanie wyposażonych 66 punktów dostępowych na 4 tys. km sieci. To zwiększy jej przepustowość i pozwoli rozszerzyć ofertę dla obecnych klientów, a także pozyskiwać nowych.
Pod koniec stycznia 2017 r. zarząd spółki złożył w sądzie nowe propozycje układowe, które przewidują spłacenie 100 proc. wierzytelności z kwoty głównej, a wierzycielom do kwoty 10 tys. zł zapewniają spłatę wierzytelności w całości w formie pieniężnej. Czy nowa propozycja układowa zostanie przyjęta? Wszystko zależy od głównego wierzyciela, Agencji Rozwoju Przemysłu, która należy do skarbu państwa. Z komunikatu przesłanego przez ARP mediom wynika, że agencja dąży do sprzedaży spółki. Zdaniem agencji tylko sprzedaż przedsiębiorstwa zapewni wierzycielom odzyskanie pieniędzy.