12.12.18, 13:04
Podczas XXIII Konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej, która odbyła się w Kielcach w dniach 27-28 listopada 2018 r., organizacja obchodziła jubileusz dziesięciolecia istnienia. Zarząd dokonał podsumowania dokonań Izby, poruszono aktualne tematy ważne dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, przedstawiono także dwa duże raporty.
"Po dziesięciu latach istnienia nie jesteśmy anonimowi, przestaliśmy być rozproszonymi przedsiębiorcami, a staliśmy się środowiskiem, które ma realny wpływ na decyzje wydawane przez administrację państwową i funkcjonujące rozwiązania prawne" – stwierdził Karol Pruski, jeden z członków założycieli KIKE. "To ogromny sukces" – podkreślił.
Urzędy i fundusze
Ponieważ znaczące miejsce w działalności KIKE od początku istnienia zajmuje współpraca z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, pierwsze wystąpienie na konferencji należało do Marcina Cichego, aktualnego prezesa tej instytucji. Przedstawił on dane dotyczące rynku telekomunikacyjnego (przypomnijmy, że jego wartość na koniec 2017 roku to 39,5 miliarda zł), a także podkreślił wagę współpracy i współdziałania operatorów, z czym związane jest współkorzystanie z tych samych sieci. W innych panelach i rozmowach XXIII Konferencji KIKE brała też udział poprzednia prezes UKE Magdalena Gaj, zaś Anna Streżyńska wzięła udział w specjalnie przygotowanym nagraniu wideo.
W ramach podsumowań dużo miejsca poświęcono projektom operacyjnym opartych na funduszach europejskich, które wspierały także rozwój sieci małych i średnich operatorów.
"Wykorzystaliście środki o łącznej wartości około 800 milionów złotych" – zaznaczyła Eliza Pogorzelska, która przez lata przybliżała uczestnikom Konferencji KIKE problematykę związana z obsługą tych środków. "Darczyńca narzucał oczywiście pewne obowiązki, ale pamiętajmy też, że wybudowane sieci przeszły w całości na własność przedsiębiorców" - dodaje Pogorzelska.
Raporty i perspektywy
Raporty KIKE przygotowane we współpracy z kancelarią itB Legal dotyczyły opłat za zajęcie pasa drogowego oraz doświadczeń operatorów telekomunikacyjnych ze współpracy z Lasami Państwowymi. Podczas towarzyszących prezentacjom paneli dyskusyjnych mogliśmy usłyszeć zapewnienie, że Ministerstwo Cyfryzacji wspiera zmiany w sposoby naliczania opłat za zajęcie pasa drogowego i ustalenie w tym zakresie maksymalnej stawki na poziomie 20 zł (zamiast obecnych 200 zł). Współpraca operatorów z Lasami Państwowymi jest natomiast dużo większym wyzwaniem. Jak wskazuje przykład Feromedia można wprawdzie wygrywać sprawy sądowe i skutecznie egzekwować postanowienia Megaustawy, jednak zdaniem obecnych powinno w tym zakresie jak najszybciej nastąpić ujednolicenie zasad uzyskiwania dostępu, a jednym z jej elementów powinno być ustalenia stawek maksymalnych za dostęp do nieruchomości leśnych (obecnie nadleśnictwa mają ogromną swobodę negocjacyjną).
Interesujący był także panel dyskusyjny o przyszłości IPTV z udziałem m.in. Witolda Kołodziejskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Karola Skupnia, prezesa zarządu KIKE, Krzysztofa Kacprowicza z MEDIAKOM i Przemysława Gniteckiego, prezesa zarządu EVIO Polska. Wynikało z niego, że choć lokalni operatorzy są już technologicznie przygotowani do wprowadzenia nowej jakości usług telewizyjnych dla użytkowników, to jednak ze względu na przepisy prawa i silną pozycję kilku tradycyjnych nadawców, pozostajemy w tym zakresie w europejskim ogonie.
"Pluralizm na tym rynku, który w moim rozumieniu jest także rynkiem idei powinien być zagwarantowany" – zaznaczył Kołodziejski. "Ponieważ nie zadziałała w tym zakresie samoregulacja ani Kodeks Dobrych Praktyk, który wspierała także KRRiTV, konieczna jest regulacja twarda, czyli ustawowa" - dodaje Kołodziejski.
Panel poprzedzony był prezentacją statystyk ruchu internetowego oraz strumieni IPTV.
Także wystąpienie Dominika Kopery z Ministerstwa Cyfryzacji, który przedstawił uaktualnione założenia Narodowego Planu Szerokopasmowego potwierdziło, że w najbliższych latach przed KIKE stać będą kolejne wyzwania. Długoterminowym celem projektu jest już bowiem nie tylko świadczenie usług dostępu do Internetu szerokopasmowego (o możliwościach przesyłu do 1 Gb/s), ale także wprowadzenie w Polsce sieci 5G (do 2025 we wszystkich dużych miastach).
Na XXIII Konferencji KIKE pojawiło się ponad 670 gości i 55 wystawców. Konferencję organizowało KIKE Events Sp z o.o.