24.12.21, 07:00
Książka Romana Czejarka pt. "Kultowe teleturnieje" ujawnia kulisy najpopularniejszych teleturniejów w historii i wykazuje ich znaczący wpływ na oblicze polskiej telewizji. Autor przedstawia nieznane do tej pory fakty i odsłania duże kontrowersje.
Książka zawiera historie związane z takimi teleturniejami jak: „Koło Fortuny”, „Idź na całość”, „Jeden z dziesięciu”, „Wielka grę”, „Familiada”, „Jaka to melodia?”, „Gilotyna” i „Milionerzy".
W publikacji znajdują się fragmenty programów, które z pewnością mogą krążyć w sieci jako legendarne wpadki i blamaże, jak choćby poniższy:
Prowadzący: Proszę podać wzór na pole prostokąta.
Zawodniczka: a kwadrat plus b kwadrat… O, Boże! Powiedziałam wzór na obwód!
Prowadzący: Niestety pani wzór na obwód również jest nieprawidłowy…
Historia o Wojciechu Pijanowskim, legendzie polskiej telewizji, który poleciał do USA i zawalczył o prawa do jednego z najwspanialszych teleturniejów. Jak wyglądało wprowadzenie zachodnich teleturniejów na polskie ekrany? Ile stron liczyły umowy? Co Polacy poprawiali w amerykańskich programach i dlaczego Amerykanie uważali, że się nie uśmiechamy? Dlaczego prawdziwie polski teleturniej „Wielka gra” stał się powodem kontrowersji i protestów? Dlaczego dowcipy Karola Strasburgera zadecydowały o sukcesie „Familiady”? Dlaczego w „Kole Fortuny” bardziej niż prowadzący ważniejsze były asystentki? Czy Krzysztof Ibisz to człowiek-instytucja? Dlaczego fragment odcinka „Gilotyny” stał się viralem na Youtube? I czy to prawda, że „Milionerzy” to najdroższy polski teleturniej?
Autor tak pisze o swoim projekcie oraz o swojej przygodzie z teleturniejami: „Najbardziej popularne polskie teleturnieje to historia wielkich wygranych i wielkich wpadek. To barwne kariery prowadzących, którzy z dnia na dzień dzięki telewizji nagle stawali się powszechnie rozpoznawalnymi gwiazdami, a później często równie niespodziewanie znikali z ekranów, zastępowani przez innych, mówiąc szczerze: niekoniecznie lepszych. Dlaczego tak się działo? Co skrywają archiwa i nagrania, które nie trafiły do emisji? Kto wie, co działo się na planie, gdy kamery były wyłączone? Właśnie o tym jest ta książka.
Ale uwaga! Kulisy bywają czasami bardzo zaskakujące. Wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w wersji, którą znamy tylko ze szklanego ekranu (…).”
Roman Czejarek jest dziennikarzem, prezenterem, konferansjerem i publicystą. Obecnie (od 1991 roku) związany z radiową Jedynką. W latach 1994–1997 był najmłodszym w historii członkiem zarządu i wiceprezesem Polskiego Radia S.A.
Książka pojawiła się na rynku 10 listopada br.