23.02.23, 18:00
W rocznicę agresji Rosji przeciwko Ukrainie na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć specjalne audycje i relacje nawiązujące do tego tragicznego wydarzenia. W geście solidarności i wsparcia ze strony Polskiego Radia wobec narodu ukraińskiego, powstał też dwupłytowy album „Krajeczka”, na którym znalazły się ukraińskie piosenki dla dzieci.
W rocznicę zbrodniczej agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie, Polskie Radio będzie przez cały dzień odnosiło się do tego wydarzenia, do jego tragicznych skutków oraz zaprosi na specjalnie przygotowane audycje, rozmowy oraz transmisje koncertów.
24 lutego publiczny nadawca włączy się w inicjatywę radiowców, by wesprzeć wszystkich, którzy dążą do niezawisłości i wolności oraz tych, którzy w naszym kraju znaleźli schronienie i pomoc. Jednak w odróżnieniu od pozostałych nadawców, publiczny nadawca zagra zupełnie inną piosenką. W ten sposób chce oddać hołd wszystkim ludziom i organizacjom związanym z akcją niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. 24 lutego o godz. 8:45 w programach PR zabrzmi utwór „Mamy siebie” skomponowany przez Adama Sztabę, wykonany przez ponad 130 artystów.
Agencja Muzyczna Polskiego Radia w dniu rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę zaplanowała premierę dwupłytowego albumu „Krajeczka/Краєчка” na którym znalazły się ukraińskie piosenki. Nagrania powstały w Studiu S4 Polskiego Radia im. Jerzego Wasowskiego, a w rejestracji udział wzięły trzy zespoły: przede wszystkim Krajeczka - dzieci w wieku lat 6-13 podrosłych tymczasem członków zespołu KRAJKA, do którego dołączyły dzieci z ukraińskich rodzin, a także ukraińscy artyści – uchodźcy. Wydawnictwo powstało przy udziale Fundacji Dom Ukraiński w Przemyślu oraz przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
Polskie Radio dla Ukrainy w porannym paśmie nada relacje z różnych miast Ukrainy. W audycjach wystąpią, m.in. goście z Mariupola, Kijowa czy Charkowa. Dziennikarze opowiedzą także o Polakach, którzy powołali do życia stałe inicjatywy pomocy Ukraińcom. Przez cały dzień publiczny nadawca będzie przypominał o pomocy, która płynęła do Ukraińców z całego świata, w tym z Polski.
Relacje i specjalne audycje związane z rocznicą rosyjskiego najeźdźcy na Ukrainę pojawią się również usłyszeć w Programie 1 Polskiego Radia.
Program 2 zaprosi na transmisje dwóch koncertów upamiętniających te tragiczne wydarzenia. 23 lutego o godz. 20.00 w audycji „Filharmonia Dwójki” transmisja koncertu „Solidarni z Ukrainą”, który odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W programie koncertu znajdzie się utwór Valentina Silvestrova pt. „Modlitwa za Ukrainę”, skomponowany podczas Euromajdanu w 2014 r., wybrzmią również hymny Polski i Ukrainy (ten ostatni w aranżacji Jurija Szewczenki), a także „Requiem” oraz „Va pensiero” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego. Z kolei w piątek, 24 lutego o godz. 19.00 transmisja koncertu z Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. Koncert będzie poświęcony pamięci ofiar agresji Rosji na Ukrainę. W programie Walentin Sylwestrow Modlitwa za Ukrainę oraz Wolfgang Amadeus Mozart Requiem d-moll KV 626.
W Polskim Radiu Chopin o godz. 19.15 rozpocznie się transmisja koncertu symfonicznego „Solidarni z Ukrainą” z Filharmonii Zielonogórskiej. W programie znajdzie się pierwsze po ponad 130 latach wykonanie sensacyjnie odnalezionej przed dwoma laty wersji Koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina w instrumentacji Adama Münchheimera. Koncert otworzy wykonanie poematu Ludomira Różyckiego Piéta. Na zgliszczach Warszawy, a domknie II Symfonia E-dur op. 16 jednego z najwybitniejszych kompozytorów ukraińskich XX wieku Lwa Rewuckiego. Podczas wieczoru wystąpi pianista Tymoteusz Bies z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Rafała Kłoczko.