16.07.24, 07:30
Telewizja Polska włączy swoje obcojęzyczne kanały do jednej struktury organizacyjnej. W skład nowo tworzonej jednostki wejdą dwie anteny: obecny kanał TVP World nadawany w języku angielskim oraz Telewizja Biełsat, emitująca program po białorusku, rosyjsku i ukraińsku. Szefem nowej struktury będzie Michał Broniatowski.
Jak podkreśla Telewizja Polska, włączenie TVP World i Biełsatu do nowo powstającego ośrodka programów dla zagranicy ma wzmocnić polski przekaz dla świata. Pierwsza zmiana planowo ma nastąpić 1 września br., wraz z nową ramówką TVP World. Na antenie stacji pojawią się serwisy informacyjne emitowane o każdej pełnej godzinie, programy publicystyczne na żywo, nagrywane programy studyjne, reportaże i dokumenty, a także duży program newsowy w wieczornym prime-time. Dodatkowo stacja uruchomi dwa biura stałych korespondentów w Kijowie i w Brukseli (w porozumieniu z Telewizyjną Agencją Informacyjną, by – jak podkreśla TVP - jak najlepiej wykorzystać potencjał placówek przez programy informacyjne TVP).
Z kolei na bazie obecnej Telewizji Biełsat powstaną kanały emitujące w językach białoruskim, rosyjskim i ukraińskim. Każde z pasm językowych będzie występować we własnej oprawie i pod własną marką (Biełsat, Vot-Tak i nieustalona jeszcze nazwa dla programu w języku ukraińskim), ale ma je łączyć wspólna kolorystyka i liternictwo wskazujące na przynależność do TVP. Każde z trzech pasm będzie miało samodzielnego kierownika redakcji, podlegającego zespołowi zarządzającemu obecnie TVP World, a w przyszłości nowy ośrodek programów dla zagranicy.
„Włączenie Telewizji Biełsat w nową jednostkę Telewizji Polskiej w kwestiach merytorycznych, organizacyjnych i technicznych nie oznacza likwidacji Biełsatu, a tym bardziej jego unikalnej tożsamości. Ta marka i jej program pozostają, a jedynym celem naszych działań jest lepsze wykorzystanie zasobów TVP” – mówi Michał Broniatowski, dyrektor i redaktor naczelny TVP World.
Dzięki wprowadzonym zmianom Telewizja Polska ma zwiększyć ofertę programową swoich obcojęzycznych stacji – czas nadawania premierowych treści wydłuży się z ok. trzech obecnie do ok. sześciu godzin dziennie w każdej z nich.
Program nowej jednostki Telewizji Polskiej będzie produkowany w nowoczesnych studiach przy placu Powstańców Warszawy. Zakłada się uruchomienie na miejscu dodatkowego, trzeciego studia.
Dodatkowo, TVP World zamierza wzmocnić rolę internetu w dystrybucji własnego przekazu. Programy będą streamowane na żywo na stronach internetowych poszczególnych marek i stacji . Stream na żywo dostępny będzie również na odpowiednich kanałach YouTube i podobnych platformach oraz poprzez aplikacje platformy streamingowe. Każdy z wymienionych portali będzie produkował samodzielny kontent w swoich wersjach językowych.