29.01.19, 08:00
Wydarzenia na rynku reklamowym i medialnym w 2018 roku podsumowuje dla portalmedialny.pl Maciej Hilt, Business Development Director, oS3 Group.
Rok 2018 r. to miliardy interakcji, wydarzeń i zmiennych. Moje subiektywne odczucia podzieliłem na kilka wybranych, krótkich punktów.
Najważniejsze wydarzenia
Rok 2018 przyniósł moment refleksji nad obrotem danych oraz ich wykorzystaniem przez wydawców oraz środowiska opiniotwórcze.
Rosnące zaniepokojenie dot. bezpieczeństwa danych, przesłuchania przed obliczem komisji senackich w USA, afera Cambridge Analytica – to wszystko uderza w gigantów takich jak Facebook, ale dotyczy całej przestrzeni i wydawców w sieci. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z wagi ochrony danych, zagrożeń dot. prywatności oraz ceny jaką przychodzi im płacić za interakcje online.
Dane to także informację. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że problem ich wypaczenia jest coraz bardziej zauważalny. Wielomilionowe dotacje liderów takich jak Google na walkę z dezinformacją oraz zaśmiecaniem i patologiami w sieci, to nadal czubek góry lodowej, ale też krok w dobrą stronę.
Największe rozczarowanie
Bardzo subiektywnie, ale rozczarował mnie brak widocznej rewolucji w technologii użytkowej. Oczekiwałem bardziej spektakularnych zmian w technologiach prekursorów, firm takich jak Google, Samsung czy Apple.To nadal ta sama forma – niezależnie od treści czy pojedynczych usprawnień.
Mocno stawiałem także na rozpowszechnienie idei i konceptów IOT czy VR. Oczywiście, postęp w tej dziedzinie następuję – aczkolwiek jako entuzjasta, liczyłem na mocniejszą promocję i penetrację rynku.
Wprowadzenie rewolucji mogłoby zaburzyć sprzedaż, kompatybilność czy ciągłość – ale dochodzimy do momentu w którym możliwości są o wiele większe.
Oczywiście, jestem realistą. Wprowadzenie rewolucji deprecjonuje obecne produkty i usługi, ale rok 2018 traktuje jako etap przejściowy w tej kategorii.
Zaniepokojenie
Bez wskazywania palcem, ale tytuł ten dostają influencerzy. Nie jako trend, który jest niezaprzeczalny, ale jako stosunek masy do jakości. Jest całe grono twórców którzy opracowują dobry, jakościowy, oryginalny i spójny pakiet treści, których konsumpcja pomaga, bawi i rozwija.
Niestety, na każdą perłę przypada tona bylejakości, wtórności, patologii czy manipulacji najmłodszymi z odbiorców. To owe treści, tak jak kiedyś telewizja wychowują dorastające społeczeństwo – to brutalna prawda, spoglądając na to jak wiele czasu spędzamy dziś przed ekranem telefonu czy komputera.
Zabrzmiałem nieco jak weteran drewnianych klocków, ale osobiście martwi mnie ten kierunek. Staram się nie być jego udziałem, ani prywatnie jak i zawodowo. Trzymam kciuki za tych, dla których jakość, odpowiedzialność i oryginalność będzie zawsze wartością najważniejszą w procesie twórczym.
Pozytywne zaskoczenie
W ostatnim roku poczyniliśmy wiele zmian, a naszym głównym elementem myślenia stał się konsument oraz insight – nie tylko kontekst, ale ludzka prawda w życiu i relacji z marką. Bardzo zaskoczyło mnie, jak wielu marketerów z którymi zetknąłem się na dyskusjach w ubiegłym roku, zaczyna coraz lepiej rozumieć oraz wdrażać kierunek, gdzie najważniejszy jest człowiek. Dziś jest to jeszcze etap pewnej nieśmiałości, gdzie mocniej angażujemy emocję i kontekst – tworząc emocjonalny marketing, angażując emocje, użyteczność społeczną w akcjach marek etc. Z czasem jednak zrozumienie drugiego człowieka będzie dalej kiełkować – od podstaw budowania struktury firmy, marki, po potrzeby, ścieżkę i rolę produktu w życiu innego człowieka.
To uskrzydlające w naszej branży, chociaż zabawny jest fakt, że tak naprawdę zjawisko to jest w dużym stopniu powrotem do korzeni marketingu i dobrego biznesu.
Zmiany na rynku reklamy i mediów
Przede wszystkim w ubiegłym roku swoją pozycję umocnili mocni gracze rynkowi oraz ich globalne struktury. Powstaje wiele podmiotów pokrewnych, ale większość z nich należy do dużych sieci lub zostaję została przez nie wchłonięta. Osobiście uważam, że daje to zarówno nowe szansę, jak także zagrożenia pod kątem łączenia różnych światów oraz interesu samego Klienta. Uważam, że rynek wymaga świeżego spojrzenia, innowacji, odwagi w budowaniu jakościowych strategii – zarówno w biznesie, jak również komunikacji. Dlatego patrzę na 2019 rok jako świetlany, otwarty na indywidualne podejście, zaufanie i pokorę do wspólnej pracy – warsztatowej, nie maszynowej.
Rok 2018 w oS3
Rok 2018 to rok rozwoju. Zmiana nastąpiła nie tylko na poziomie liderów, ale przede wszystkim osób budujących idee i kulturę procesu w Agencji. Do zespołu jako dyrektor kreatywny dołączył Radek Dudzic, zaś wysokie kompetencje Dominiki Majcher (Client Service) potwierdził awans na stanowisko Account Supervisor.
Pokłosiem zmian i nowej energii pod kierownictwem Davida Meistera, Prezesa oS3 Group, CEO oS3, Moniki Sokołowskiej, Client Service Director, Michała Kobierzewskiego, Executive Creative Director, Macieja Hilta, Business Development Directora oraz Bartosza Gąsiorowskiego, Strategy Directora, była także rozbudowa portfela Klientów tj. Takeda, Ronson, Storytel, Polregio, Kasia czy Surf. Ostatni rok to także zmiana w kompetencjach agencji - większy nacisk na realizacje ATL, strategie i procesy budowania USP oraz samej marki. Owocem tej pracy jest opracowanie wielowymiarowych, wydajnych ekosystemów komunikacji - dających poczucie spójności, właściwej diagnozy potrzeb oraz kontekstu zakupowego w oczach konsumenta.