05.04.17, 22:00

Ogłoszono finalistów VIII edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

Logo Nagrody
Fot.: materiały prasowe

Argentyńczyk Martín Caparrós, Brytyjczycy Rana Dasgupta i Ed Vulliamy oraz Polacy - debiutantka Aneta Prymaka-Oniszk i Cezary Łazarewicz - to autorzy, których książki znalazły w finale tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. 

W finale 8. edycji Nagrody im. Kapuścińskiego znalazły się następujące książki: 

- „Głód” Martína Caparrósa (przekład z hiszpańskiego Marty Szafrańskiej-Brandt, Wyd. Literackie),
- „Delhi. Stolica ze złota i snu” Rana Dasgupty (przekład z angielskiego Barbary Kopeć-Umiastowskiej, wyd. Czarne),
- „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza (wyd. Czarne),
- „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” Anety Prymaka-Oniszk (wyd. Czarne),
- „Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki” Eda Vulliamy (przekład z angielskiego Janusza Ochaba, wyd. Czarne).

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki wyróżnia także autora najlepszego przekładu – w tegorocznej edycji do drugiego etapu Konkursu zostało zakwalifikowane tłumaczenie spoza nominowanej dziesiątki, którym jest przekład Joanny Malawskiej książki „Legenda żeglujących gór” Paolo Rumiza (wyd. Czarne).

Wyboru finalistów dokonało jury pod przewodnictwem Olgi Stanisławskiej, w składzie: Mariusz Kalinowski, Katarzyna Nowak, Elżbieta Sawicka, Tadeusz Sobolewski. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

Laureatów poznamy 21 maja br. podczas gali w Teatrze Dramatycznym, która odbędzie się na zakończenie 8. Warszawskich Targów Książki. Autor najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. złotych, a autor najlepszego przekładu – 15 tys. zł.

Już po raz drugi do oceny nominowanych tłumaczeń włączyli się studenci - do 21 kwietnia br. mogą wziąć udział w konkursie „Tłumacze świata" na recenzję przekładu, którego współorganizatorem jest Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrodzie – jak co roku – towarzyszy również Konkurs Edukacyjny dla młodzieży szkolnej „Mój Busz po polsku”, którego finał będzie miał miejsce 20 maja br. na Warszawskich Targach Książki (szczegóły na stronie Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej).

Dotychczasowymi laureatami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki byli: Jean Hatzfeld za „Strategię antylop” i tłumacz Jacek Giszczak; Swietłana Aleksijewicz za książkę „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i tłumacz Jerzy Czech; Liao Yiwu za „Prowadzącego umarłych…” i tłumacze: Wen Huang i Agnieszka Pokojska; Ed Vulliamy za „Ameksykę…” i tłumacz Janusz Ochab; Elisabeth Åsbrink za książkę „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska; Swietłana Aleksijewicz za książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”, którą przełożył Jerzy Czech, i Michał Olszewski za „Najlepsze buty na świecie” oraz tłumacz Mariusz Kalinowski za przekład „Krótkiego przystanku w drodze z Auschwitz” Görana Rosenberga, a także Paweł P. Reszka za „Diabła i tabliczkę czekolady”.

Organizatorami ósmej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego są Miasto Stołeczne Warszawa i „Gazeta Wyborcza”.
Mecenasem Nagrody jest Kulczyk Investments. 

Komentarze

Powiązane

08.03.25, 12:00
| kultura » książki
Premiera książki „Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć. Przewodnik świadomego obserwatora”
26 marca 2025 roku odbędzie się premiera książki „Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć. Przewodnik świadomego obserwatora” autorstwa Marka Maruszczaka. Ta publikacja wydawnictwa Znak Koncept zaskoczy i rozbawi nawet najbardziej doświadczonych pasjonatów przyrody.
06.03.25, 06:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Dziesięć reportaży w walce o prestiżową nagrodę Kapuścińskiego
Jury wyłoniło dziesięć najlepszych reportaży wydanych po polsku w 2024 roku, z czego cztery to książki polskich autorów, a sześć to tłumaczenia. Finał 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa i „Gazetę Wyborczą”, odbędzie się w połowie maja.
02.03.25, 21:50
| kultura » informacje
The Batman – nowa kolekcjonerska moneta od Mennicy Gdańskiej oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products
"The Batman" to nowa moneta kolekcjonerska dla pasjonatów uniwersum DC powstała we współpracy Mennicy Gdańskiej oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products (WBDGCP). Numizmat został zaprezentowany 20 lutego 2025 r.
28.02.25, 16:45
| radio / audio » informacje | kultura » informacje
Radio Kraków nagrodzi najważniejsze wydarzenia kulturalne roku. Uroczysta gala już 3 marca
W poniedziałek, 3 marca br. o godz. 18.05 w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbędzie się Gala wręczenia najważniejszych kulturalnych nagród Radia Kraków: Marek i Supermarki Radia Kraków za 2024 rok oraz Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.
27.02.25, 21:00
| kultura » informacje
Bukiet lisów ‒ ekskluzywna kolekcja porcelany Fabryki Porcelany AS Ćmielów
Fabryka Porcelany AS Ćmielów prezentuje nową odsłonę unikatowej edycji filiżanek na 2025 rok – zaprojektowanej w nurcie art déco przez Marisę de Lempicka. Dekoracje kolekcji „Bukiet lisów” przygotowała Pola Dwurnik. 
26.02.25, 09:09
| kultura » film
14. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski - Końce i początki
14. Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia 2025 r. w Sokołowsku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Końce i początki".
24.02.25, 22:12
| kultura » książki
Wydawnictwo Znak i Fundacja Wisławy Szymborskiej będą dalej współpracować
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej podpisały umowę partnerstwa wydawniczego na kolejne 10 lat.
14.02.25, 15:30
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Gala Orłów wraca na antenę Telewizji Polskiej
Dwie dokumentalne koprodukcje TVP znalazły się wśród filmów nominowanych w 27. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły: „8. Dzień Chamsinu” w reż.Zviki Gregory Portnoya oraz „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” w reż. Elizy Kubarskiej. Telewizja Polska po ośmiu latach wraca do roli oficjalnego nadawcy i partnera telewizyjnego Orłów. 
30.01.25, 15:45
| TV / VOD » informacje | kultura » informacje
Na rynku pojawiła się kolekcjonerska moneta The Joker
29 stycznia br. swoją premierę miała nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros. Discovery Global Consumer Products.
22.01.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » informacje
Dominika Bednarczyk została laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej
Dominika Bednarczyk – jedna z najważniejszych aktorek teatralnych pokolenia – została tegoroczną laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Nagroda przyznawana przez Radio Kraków ma popularyzować ambitne gatunki radiowej sztuki i promuje ideę radia publicznego.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.