07.03.10, 17:31

Wyrok ws. Gościa Niedzielnego utrzymany

Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach „Gość Niedzielny” musi przeprosić Alicję Tysiąc, wypłacić kobiecie odszkodowanie w wysokości 30 tys. zł. Oraz pokryć koszty postępowania apelacyjnego w wysokości 2070 zł.

Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach „Gość Niedzielny” musi przeprosić Alicję Tysiąc, wypłacić kobiecie odszkodowanie w wysokości 30 tys. zł oraz pokryć koszty postępowania apelacyjnego w wysokości 2070 zł.

Zdaniem sądu „Gość Niedzielny” bezprawnie porównał Alicję Tysiąc do hitlerowskich zbrodniarzy z oświęcimskiego obozu. Dlatego też Archidiecezja Katowicka jako wydawca i ks. Marek Gancarczyk jako redaktor naczelny tygodnika muszą w ramach przeprosin „wyrazić ubolewanie, że przez bezprawne naruszenie dóbr osobistych pani Alicji Tysiąc i używanie języka nienawiści wyrządzili jej ból oraz krzywdę”. Z treści poprzednich przeprosin sąd zmienił jedno sformułowanie – słowa „morderstwo” ma zastąpić „zagładę” Żydów. Sędziowie przyznali, że "w żadnym z opublikowanych artykułów w „Gościu Niedzielnym” nie użyto tego sformułowania, a tym samym Sąd Okręgowy wyszedł ponad dokonane ustalenia poczynione w oparciu o teksty zawarte w inkryminowanych publikacjach". Przeprosiny mają zostać opublikowane zwykłą czcionką używaną przy redagowaniu pisma na trzeciej stronie tygodnika w drugim numerze po uprawomocnieniu się wyroku sądowego. Ta zmiana wynika z przyczyn technicznych. Opublikowanie przeprosin w pierwszym numerze po uprawomocnieniu się wyroku byłoby niemożliwe.

Ogłaszając wyrok przewodnicząca składu sędziowskiego przyznała, że „chrześcijaństwo jest religią miłości i taki powinien być język, jakim posługuje się katolicka redakcja" – zapewniając przy tym, że sprawa na linii „Gość Niedzielny”- Alicja Tysiąc dotyczy ochrony praw osobistych, a nie kwestii światopoglądowych i religijnych.

Piątkowy wyrok katowickiego sądu wzbudził wielkie poruszenie. Redakcja „Gościa” nie zgadza się z tą decyzją. „Uznajemy to rozstrzygnięcie za niesprawiedliwe i ograniczające wolność słowa. Po raz kolejny uznano, że redakcja „Gościa Niedzielnego” ma przeprosić za słowa, których nigdy nie napisaliśmy” - komentują. Zdaniem przegranej strony werdykt Sądu Apelacyjnego  w Katowicach jest akceptacją „niedopuszczalnej metody, zastosowanej przez Sąd Okręgowy, arbitralnego i wybiórczego zestawienia wyrwanych z kontekstu fragmentów artykułów, dla skonstruowania nie istniejącego bytu medialnego, nazwanego „mową nienawiści”, za który mamy przeprosić. Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego potwierdza niebezpieczny precedens, że to sądy, w dowolny sposób interpretując „kontekst” oraz „ogólną wymowę” artykułów, w istocie decydują o kształcie publicystyki na wrażliwym obszarze rozstrzygnięć etycznych i moralnych. Oznacza to poważne ograniczenie nie tylko wolności słowa, ale także prawa katolików do udziału w debacie publicznej” – czytamy w oświadczeniu.

Myśli te potwierdzają rozliczni komentatorzy, których poruszyło rozstrzygnięcie procesu. „Pani sędzia rozstrzygająca sprawę Alicji Tysiąc przeciwko „Gościowi Niedzielnemu” weszła w rolę kaznodziei pouczającego, czym jest chrześcijaństwo. […] Sędzia zapomniała jednak, że język chrześcijaństwa polega także na odróżnianiu dobra od zła, mówieniu: tak – tak, nie – nie. Te słowa muszą zaboleć, ale mamy prawo ich użyć, bo chodzi tu o rzeczy najważniejsze: życie i śmierć” – skomentował ks. Kazimierz Sowa, dyrektor Religia.TV. W obronie „Gościa” stanęli także m.in. Marek Jurek, Paweł Kukiz, Marek Horodniczy, Bronisław Wildstein i Dorota Gawryluk.

Redakcja „Gościa Niedzielnego” podziękowała wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały redakcję w czasie procesu. Strona konfliktu rozważa możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego.

Komentarze

Powiązane

26.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
21.09.23, 17:45
| prasa » informacje | internet » informacje
Wczytaj się. Nie daj sobą manipulować. Kampania promująca treści i subskrypcję Wyborcza.pl
21 września br. ruszyła kampania zachęcająca do korzystania z rzetelnych źródeł informacji i czytania treści przygotowywanych przez dziennikarki i dziennikarzy “Wyborczej”.
21.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
20.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.09.23, 23:00
| prasa » informacje
Bauer wydaje drugi numer magazynu Świat Wiedzy - Extra
20 września br. na rynku prasowym ukaże się drugi numer magazynu „Świat Wiedzy- Extra” (Wydawnictwo Bauer).
19.09.23, 15:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Premiera książki PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat Jerzego Baczyńskiego
20 września br. do sprzedaży trafi najnowsza książka Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, pt.: „PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.