05.10.10, 20:08
WP.TV w nowej wersji i w telewizyjnej rozdzielczości
Dzięki zmianom uzyskana została m.in. większa rozdzielczość emisyjna ekranu odtwarzacza, lepsza jakość oferowanych materiałów, nowe funkcjonalności oraz wygodny w obsłudze system nawigacji, umożliwiający prostsze poruszanie się w obrębie platformy.
Telewizja internetowa WP.TV dostępna jest w nowym interfejsie. Dzięki zmianom uzyskana została m.in. większa rozdzielczość emisyjna ekranu odtwarzacza, lepsza jakość oferowanych materiałów, nowe funkcjonalności oraz wygodny w obsłudze system nawigacji, umożliwiający prostsze poruszanie się w obrębie platformy.
Główną, widoczną zmianą jest przejście na szerokokątną rozdzielczość odtwarzacza klipów multimedialnych. Dotychczasowa ramka playera – 480x360 (aspekt 4:3) poszerzona została do rozmiarów "telewizyjnych" – 720x404 (aspekt 16:9). Na stronie głównej WP.TV wprowadzono duży moduł graficzny, prezentujący najciekawsze klipy dostępne w danym dniu na platformie. Kieruje on jednocześnie ruchem w obrębie witryny. Poprawiono też funkcjonowanie schowka. Każdy element dodany do zakładki przez użytkownika (tzw. „Twoja lista”) – jest automatycznie "wychwytywany" przy kolejnych próbach umieszczenia go w schowku (np. z poziomu innego kanału), eliminowane jest tym samym dublowanie materiałów.
Użytkownik, który chce obejrzeć ulubioną serię (lub kanał), może od razu wpisać w okno przeglądarki jej (jego) nazwę w domenie "wp.tv". (beztabu.wp.tv, strefa.wp.tv, enigma.wp.tv, itd.). Tym samym zawartość serwisu będzie lepiej indeksowana i pozycjonowana w wyszukiwarkach internetowych.
Rozbudowano także rankingi oraz systemy oceny i rekomendacji materiałów, całkowicie też zmieniono moduł służący do wyszukiwania filmów w serwisie. Wyniki dla zapytań prezentowane są w postaci dodatkowej, wyświetlanej na stronie warstwy, co eliminuje konieczność opuszczania przez użytkownika kanału, czy produkcji, które ten akurat ogląda. Wprowadzono również specjalną ekspozycję komentarzy – w postaci dymków komiksowych wewnątrz ekranu emisyjnego playera. Dzięki temu internauta może oglądać materiał i równolegle śledzić wypowiedzi na jego temat innych widzów.
Na potrzeby WP.TV zaadaptowany został autorski system nawigacji, znany już z platformy ToSieWytnie.pl, oparty m.in. na playlistach układanych na bieżąco przez redaktorów serwisu i odtwarzanych automatycznie, ale z możliwością dowolnego wpływania na kolejność wyświetleń po stronie użytkownika. System pozwala na przegląd zawartości materiału wideo, bez konieczności jego odtwarzania w playerze i to z poziomu dowolnego obszaru witryny – kanału, bądź serii.
Rozwiązanie sprawdziło się na platformie ToSieWytnie.pl rejestrującej, od początku istnienia, średnio milion realnych użytkowników miesięcznie (za: Magapanel PBI/Gemius, XI.2009-VI.2010).
"Nie sztuką jest zaoferowanie internautom obrazu w jakości HD, na co z punktu widzenia infrastruktury, którą dysponujemy, jesteśmy gotowi od dawna. Sztuką jest utrzymanie stabilnej oglądalności, czyli dostosowanie się, w elastyczny sposób, do możliwości technicznych większości naszych odbiorców; bez dyskryminowania grupy dysponującej słabszymi łączami" – mówi Łukasz Skalik, Kierownik Działu WP.TV i Multimedialnego Wsparcia Portalu, szef zespołu projektowego. "Dobrana obecnie rozdzielczość oraz przyjęty standard transmisji obrazu na WP.TV, są optymalne z punktu widzenia naszych internautów. Staraliśmy się też, by niezależnie od możliwości komputerów i łącz użytkowników, jakość oglądania WP.TV była zawsze jak najlepsza" – dodaje.
Dodatkowo, aby utrzymać dużą liczbę użytkowników oglądających w danym momencie materiały wideo, wprowadzono rozwiązania bazujące na technologii Content Delivery Network (CDN). W trakcie dużego natężenia wizyt wewnątrz serwisu WP.TV użytkownicy pobierają pliki wideo również przez CDN, co umożliwia utrzymanie zwiększającego się ruchu na serwerach multimedialnych Wirtualnej Polski i sprawną transmisję kontentu wideo do wszystkich użytkowników jednocześnie.
"Charakterystyczną cechą naszych programów, obok oryginalnej i ciekawej oprawy graficznej, jest włączenie internautów w proces tworzenia fabuły, poprzez liczne mechanizmy interakcji" – mówi Łukasz Skalik. To użytkownicy decydują o tym, co znajdzie się w kolejnych odcinkach serii i oceniają sposób prowadzenia oraz prezentowane treści. W ten sposób stają się aktywnymi uczestnikami i współproducentami telewizji.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze