Kontrapunkt w Radiu ALFA

"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.
"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.

"W założeniu ma być ambitną alternatywą dla programów muzycznych istniejących obecnie i w przeszłości na antenie polskich rozgłośni radiowych. Dlatego pojawiają się tu bardzo różne gatunki muzyczne, które łączy jedno – znikomy, a nawet zerowy ich udział w ofercie programowej innych stacji. Proporcje ustalają słuchacze, to oni także kreują program sugerując, co powinno pojawić się na antenie. Program adresowany jest do wymagającego słuchacza, poszukującego nieznanych dźwięków i klimatów, słuchacza o otwartym umyśle, który nie będzie bał się posłuchać czegoś niezwykłego, często trudnego, wymagającego skupienia i uwagi" - mówi o programie jego autor, Wiktor Janda.

Audycja obejmuje swoimi ramami dzieje muzyki niezależnej i alternatywnej od końca lat 70-tych po najnowsze produkcje. Pojawiają się w niej bloki tematyczne dotyczące wybranych nurtów muzycznych, wytwórni płytowych, zespołów i wykonawców. Stąd też, jeżeli już pojawia się tu muzyka pop, to jest to synth pop, electro pop i future pop wywodzące się z tak cenionego w Polsce new romantic lat 80-tych. Popularność w/w nurtów przechodzi w Polsce prawie bez echa, w przypadku "Kontrapunktu" stanowi swoisty pomost pomiędzy alternatywą a playlistą Radia "Alfa" bazującą na nagraniach z lat osiemdziesiątych. Jest tu także miejsce dla electro, electroclash i minimal od jego początków po dzień dzisiejszy.

"Miłośnicy mrocznych, mocnych kompozycji znajdą również coś dla siebie. Od death rocka, poprzez batcave, cold wave aż do współczesnego rocka gotyckiego czy szerzej pojmowanej muzyki gotyckiej" - dodaje Janda. "Pojawi się industrial we wszystkich tak różnych obecnie odmianach jak klasycznie maszynowy fabryczny industrial z początków jego powstawania, post-industrialny power noise, industrial metal z ostrymi jak brzytwa gitarami, elektroniczny harsh industrial oraz energetyczny EBM udowadniający, że muzyka elektroniczna może być równie mocna jak wszystkie odmiany muzyki metalowej."

Dla tych gustujących w smutnych, podniosłych i pięknych klimatach pojawią się takie nurty jak dream pop, dark pop, heavenly voices oraz dark folk i neo classic.

Za niesamowity, fascynujący, czasem przerażający klimat odpowiadają w programie formacje tworzące pod szyldem dark ambient dark/death industrial i martial industrial.

Obrazu całości dopełnia awangardowa, eksperymentalna elektronika, muzyka ambient, tzw. new electronic, IDM, trans, kraut rock, elektroniczny rock, a także wiele innych gatunków będących hybrydami wymienionych wyżej nurtów.

Czy tak różne dźwięki mogą ze sobą współgrać w jednym muzycznym programie autorskim? "Wydaje się, że jak najbardziej, o czym świadczy rosnąca z tygodnia na tydzień liczba słuchaczy programu" - podsumowuje mówi Wiktor.

Komentarze

Powiązane

04.03.24, 06:30
| radio » ludzie
Grzegorz Osiecki poprowadzi rozmowy w Sygnały Dniach
Od czwartku, 7 marca br. do zespołu „Sygnałów dnia” Programu 1 Polskiego Radia dołączy dziennikarz Grzegorz Osiecki, który będzie jednym z prowadzących poranne rozmowy z politykami na antenie stacji.
03.03.24, 23:18
| radio » informacje
Beata Michniewicz zwolniona z Trójki
Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, Beata Michniewicz została zwolniona z Programu Trzeciego Polskiego Radia.
03.03.24, 22:15
| radio » ludzie
Paweł Pawłowski poprowadzi Rozmowę w Polskim Radiu 24 oraz Debatę dnia
4 marca br., Paweł Pawłowski rozpocznie współpracę z Polskim Radiem 24.  Dziennikarz będzie jednym z prowadzących „Rozmowę w Polskim Radiu 24” o godz. 16.35 i 17.35 oraz „Debatę dnia” o godz. 18.00.
03.03.24, 16:52
| radio » ludzie
Małgorzata Żochowska w Polskim Radiu 24
Do zespołu Polskiego Radia 24 dołącza Małgorzata Żochowska, która będzie jedną z prowadzących pasma programowe w Polskim Radiu 24.
01.03.24, 18:45
| radio » ludzie
Jakub Rybski warszawskim reporterem RMF FM
Do zespołu dziennikarzy RMF FM dołączył Jakub Rybski, który będzie pracować jako reporter w warszawskim oddziale radia.
01.03.24, 16:32
| radio » ludzie
Bartosz Panek szefem Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Bartosz Panek objął stanowisko redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Dziennikarz wraca do Polskiego Radia po trzech latach przerwy.
01.03.24, 08:00
| radio » informacje
Między książkami. Rozmowy o książkach z prof. Ryszardem Koziołkiem w Radiu Nowy Świat
Od piątku, 1 marca br. Radio Nowy Świat rozpoczyna emisję nowego cyklu „Między książkami” w audycji „Poranna Manna”. Wojciech Mann co tydzień będzie rozmawiać o książkach z profesorem Ryszardem Koziołkiem. 
01.03.24, 06:30
| radio » informacje
Magdalena Jurkowska naczelną Radia Ostrowiec. Jurkowska: Radio musi mieć stały rytm, ale powinno też zaskakiwać
Magdalena Jurkowska została nową redaktorka naczelną Radia Ostrowiec (woj. świętokrzyskie). Jurkowska na stanowisku zastąpiła Joannę Gergont, która z kolei została redaktor naczelną Radia Kielce.
29.02.24, 19:30
| radio » informacje
Czwórka ponownie na SnowFest Festival
Od 1 do 2 marca br. Czwórka zawita do Szczyrku na „SnowFest Festival” - największy festiwal muzyki i sportów zimowych w Polsce. Dziennikarze zaproszą na relacje i specjalną audycję plenerową „Czwórka na SnowFest”. Na miejscu będzie można także odwiedzić Czwórkową InstaStrefę w Miasteczku Festiwalowym. Program jest patronem medialnym wydarzenia.
29.02.24, 10:55
| radio » informacje
Informator ekonomiczny w nowej odsłonie. Wracają rozmowy z komentatorami
Program 3 Polskiego przygotował nową osłonę „Informatora ekonomicznego”. Od 4 marca br. w ramach programu wracają rozmowy z zaproszonymi komentatorkami i komentatorami. Audycja emitowana będzie od poniedziałku do czwartku o godz. 9.30 na antenie Trójki.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.