Kontrapunkt w Radiu ALFA

"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.
"Kontrapunkt" – alternatywny magazyn muzyczny to nowy cykl autorski na antenie Radia Alfa 102,4 FM Kraków w każdy piątek od godziny 22.10 do 1.00.

"W założeniu ma być ambitną alternatywą dla programów muzycznych istniejących obecnie i w przeszłości na antenie polskich rozgłośni radiowych. Dlatego pojawiają się tu bardzo różne gatunki muzyczne, które łączy jedno – znikomy, a nawet zerowy ich udział w ofercie programowej innych stacji. Proporcje ustalają słuchacze, to oni także kreują program sugerując, co powinno pojawić się na antenie. Program adresowany jest do wymagającego słuchacza, poszukującego nieznanych dźwięków i klimatów, słuchacza o otwartym umyśle, który nie będzie bał się posłuchać czegoś niezwykłego, często trudnego, wymagającego skupienia i uwagi" - mówi o programie jego autor, Wiktor Janda.

Audycja obejmuje swoimi ramami dzieje muzyki niezależnej i alternatywnej od końca lat 70-tych po najnowsze produkcje. Pojawiają się w niej bloki tematyczne dotyczące wybranych nurtów muzycznych, wytwórni płytowych, zespołów i wykonawców. Stąd też, jeżeli już pojawia się tu muzyka pop, to jest to synth pop, electro pop i future pop wywodzące się z tak cenionego w Polsce new romantic lat 80-tych. Popularność w/w nurtów przechodzi w Polsce prawie bez echa, w przypadku "Kontrapunktu" stanowi swoisty pomost pomiędzy alternatywą a playlistą Radia "Alfa" bazującą na nagraniach z lat osiemdziesiątych. Jest tu także miejsce dla electro, electroclash i minimal od jego początków po dzień dzisiejszy.

"Miłośnicy mrocznych, mocnych kompozycji znajdą również coś dla siebie. Od death rocka, poprzez batcave, cold wave aż do współczesnego rocka gotyckiego czy szerzej pojmowanej muzyki gotyckiej" - dodaje Janda. "Pojawi się industrial we wszystkich tak różnych obecnie odmianach jak klasycznie maszynowy fabryczny industrial z początków jego powstawania, post-industrialny power noise, industrial metal z ostrymi jak brzytwa gitarami, elektroniczny harsh industrial oraz energetyczny EBM udowadniający, że muzyka elektroniczna może być równie mocna jak wszystkie odmiany muzyki metalowej."

Dla tych gustujących w smutnych, podniosłych i pięknych klimatach pojawią się takie nurty jak dream pop, dark pop, heavenly voices oraz dark folk i neo classic.

Za niesamowity, fascynujący, czasem przerażający klimat odpowiadają w programie formacje tworzące pod szyldem dark ambient dark/death industrial i martial industrial.

Obrazu całości dopełnia awangardowa, eksperymentalna elektronika, muzyka ambient, tzw. new electronic, IDM, trans, kraut rock, elektroniczny rock, a także wiele innych gatunków będących hybrydami wymienionych wyżej nurtów.

Czy tak różne dźwięki mogą ze sobą współgrać w jednym muzycznym programie autorskim? "Wydaje się, że jak najbardziej, o czym świadczy rosnąca z tygodnia na tydzień liczba słuchaczy programu" - podsumowuje mówi Wiktor.

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
18.03.23, 17:00
| radio » informacje
Krzysztof Komeda w Polskim Radiu. Premiera zestawu serii z utworami Krzysztofa Komedy
17 marca br. Agencja Muzyczna Polskiego Radia odbyła się premiera zestawu serii „Krzysztof Komeda w Polskim Radiu”. Wszystkie osiem płyt z nagraniami pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, wydawane oddzielnie w latach 2014-2019, trafią teraz do sprzedaży razem.
17.03.23, 19:03
| radio » informacje
Chopin na Rakowieckiej. Cykl recitali na antenie Polskiego Radia Chopin
Polskie Radio Chopin w sobotę, 18 marca br. przeprowadzi transmisję Inauguracyjnego Koncertu z cyklu „Chopin na Rakowieckiej”. Wybrane kompozycje Fryderyka Chopina zaprezentuje pianistka - profesor Beata Bilińska. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke, dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia.
16.03.23, 10:41
| radio » informacje
Aplikacja Radia Nowy Świat z nowymi podcastami i usługą CarPlay
10 marca br. pojawiła się aplikacja Radia Nowy Świat w nowej wersji. Nowością jest usługa CarPlay oraz dostępność podcastów extra plus w aplikacji z nowymi propozycjami od redaktorów: Wojciecha Manna i Macieja Jankowskiego oraz Jana Janczego.
16.03.23, 06:30
| radio » ludzie
Krzysztof Grządzielski reporterem Radia ZET w Poznaniu
Krzysztof Grządzielski został nowym reporterem Radia ZET w Poznaniu. Zastąpił Dankę Woźnicką, która z końcem lutego br. rozstała się z rozgłośnią.
15.03.23, 12:42
| radio » informacje
Piosenki z tekstem. Grażyna Torbicka i Wojciech Malajkat gospodarzami koncertu Radia Nowy Świat i Akademii Teatralnej
17 kwietnia br. o godz. 20.00 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się koncert, który organizują Radio Nowy Świat i Akademia Teatralna w Warszawie.
14.03.23, 17:00
| radio » informacje
Cenniki Grupy RMF bez zmian
Grupa RMF ogłosiła cenniki reklamowe swoich stacji i pakietów na kolejne dwa miesiące. Pozostaną one bez zmian w stosunku do obecnie obowiązujących.
14.03.23, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: duży spadek Eski
Eska mimo dużego spadku, pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. (sieci radiowe).
13.03.23, 20:46
| radio » informacje
Ufam, że mnie słyszycie. Alfabet Jana Pawła II. Okolicznościowy cykl w Jedynce
Program 1 Polskiego Radia będzie emitował nagrania z wypowiedziami papieża Polaka. Cykl „Ufam, że mnie słyszycie. Alfabet Jana Pawła II” będzie emitowany w Jedynce od poniedziałku do piątku o godz. 18.36, w soboty o godz. 18.33, w niedziele o godz. 18.25. Emisja potrwa do 2 kwietnia br.
13.03.23, 10:06
| radio » informacje
RMF FM liderem, duży wzrost Jedynki
RMF FM pozostaje liderem rynku. Jedynka uzyskała rekordowy wzrost udziału - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.