26.05.11, 21:32
48. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2011. Dużo kabaretów i wspomnień
Z nowo otwartego Amfiteatru w Opolu Jedynka pokaże wielki telewizyjny show złożony z czterech koncertów z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej i młodych, utalentowanych debiutantów. Na opolskiej scenie tradycyjnie wystąpią również kabarety.
48. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2011 odbędzie się 10 i 11 czerwca br. Z nowo otwartego Amfiteatru w Opolu Jedynka pokaże wielki telewizyjny show złożony z czterech koncertów z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej i młodych, utalentowanych debiutantów. Na opolskiej scenie tradycyjnie wystąpią również kabarety.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Piotr Klatt, którego wspomaga ekipa produkcyjna, pracująca pod okiem producentki Krystyny Łączyńskiej. Rzecznikiem prasowym jest Maciej Orłoś. Festiwal, jak co roku, powstaje we współpracy z miastem Opolem.
W programie tegorocznego Festiwalu będą m.in. koncerty z okazji 25-lecia „Teleexpressu”, 40-lecia „Lata z Radiem” oraz kabarety. Widzowie Jedynki zobaczą również „SuperWieczór” z koncertem finałowym plebiscytu publiczności – „SuperJedynkami”, „SuperPremierami”, czyli rywalizacją o Nagrodę im. Karola Musioła i „SuperDebiutami”, czyli konkursem o Nagrodę im. Anny Jantar. Festiwal zakończy spektakl muzyczny z okazji 70. rocznicy urodzin Ewy Demarczyk. Elementy koncepcji artystycznej 48. KFPP mają podkreślać wieloletnią obecność Polski w kulturowej wspólnocie europejskiej i mają związek z polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Koncerty tegorocznego Festiwalu opolskiego poprzedzi uroczyste odebranie Amfiteatru po dwóch latach jego przebudowy. Ten zaszczyt przypadnie w udziale kabaretowi Paranienormalni.
Tegoroczny festiwal rozpocznie się w piątek, 10 czerwca koncertem „Telehity w Teleexpressowym tempie” w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz. Jest to widowisko muzyczne z okazji 25-lecia „Teleexpressu”. Koncert poprowadzi, w teleexpressowym rytmie Mr. Teleexpress, czyli Maciej Orłoś, do którego dołączą Mr. Telehit – Marek Sierocki oraz Miss Teleexpress – Beata Chmielowska-Olech. Wśród wykonawców zobaczyć będzie mozna Marylę Rodowicz, Patrycję Markowską, Piotra Kupichę z zespołem Feel, Ryszarda Rynkowskiego, Afromental, Andrzeja Piasecznego oraz Kombii i Blue Cafe. Wykonawców będą wspierać muzycy z Orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Podczas pierwszego muzycznego spotkania w Opolu przypomnimy sobie wybrane wydarzenia w polskiej muzyce rozrywkowej ostatnich 25 lat na tle wydarzeń muzycznych na świecie. Ilustracją tej „konfrontacji” mają być materiały archiwalne „Teleexpressu”, połączone z występami na żywo polskich wykonawców. Całość uzupełnią popularne utwory obecne dziś na playlistach rozgłośni radiowych.
Tego samego dnia, odbędzie się „SuperWieczór” w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Koncert, składający się z trzech części, z udziałem najlepszych wykonawców, najpopularniejszych piosenek i wielkich talentów poprowadzą Robert Janowski w towarzystwie Pauliny Chylewskiej, Jarosław Kret z Przemysławem Babiarzem i Odeta Moro-Figurska z Piotrem Kędzierskim. „SuperWieczór” otworzy koncert „SuperJedynek”, w którym artyści zmierzą się w czterech kategoriach muzycznych. „SuperPrzebój” zaśpiewają Patrycja Markowska („Ostatni”) i Ania Wyszkoni („Wiem, że jesteś tam”). „SuperPłytę” zaprezentują Ewa Farna („Ewakuacja”) i Maryla Rodowicz („50”). W roli „SuperZespołu” wystąpią Acid Drinkers oraz Manchester, a Kasia Kowalska i Stanisław Soyka zaprezentują się jako „SuperArtysta”.
Nowością w tegorocznym festiwalu będą dwie kolejne, rozbudowane części „SuperWieczoru”, czyli „SuperPremiery” (Nagroda im. Karola Musioła) i „SuperDebiuty” (Nagroda im. Anny Jantar). W obu koncertach będziemy mieli nie dwóch, ale czterech nominowanych. O „SuperPremierę” będą walczyć piosenki: zespołu Zakopower („Boso”), grupy SheMoans („Wracaj do mamy”), Kasi Wilk („Escape”) oraz Juliusza Nyka, ubiegłorocznego triumfatora opolskich „Debiutów” („Zapach nieba”). Jako „SuperDebiuty” w tym roku wystąpią: Marcin Chudziński (laureat „Szansy na sukces” TVP2); Michał Bober (laureat przeglądu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu) oraz zespół Neony i Sławomir Bieniek (wybrani w eliminacjach TVP). Debiutanci wykonają utwory z repertuaru Krzysztofa Klenczona, w 30. rocznicę jego śmierci.
Zgodnie z opolską tradycją piątkowy wieczór zakończy KabaretOn. Podobnie jak w ostatnich latach wyreżyseruje go Beata Harasimowicz, poprowadzi zaś Roman Żurek w towarzystwie Radosława Bieleckiego i Michała Gawlińskiego – kolegów z kabaretu Neo-Nówka. Motywem przewodnim kabaretonu będzie polska Prezydencja w Unii Europejskiej. W premierowych numerach, przygotowanych specjalnie na ten wieczór, zobaczyć będzie można Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupę MoCarta, Kabaret Paranienormalni, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret pod Wyrwigroszem i Krzysztofa Piaseckiego. Oprawę muzyczną kabaretonu zapewni zespół Żarówki.
Koncert w reżyserii Małgorzaty Kosturkiewicz z okazji 40-lecia „Lata z Radiem” – audycji, która na antenie Polskiego Radia od 40 lat zapowiadana jest w kilku europejskich językach – rozpocznie drugi dzień festiwalu opolskiego. Prowadzący – Piotr Bałtroczyk przedstawi wykonawców, którzy towarzyszyli audycji przez lata i nadal z nią współpracują. Widzowie usłyszą nowe interpretacje i aranżacje, a wśród występujących znajdą się: Ania Wyszkoni, Zbigniew Wodecki, Kayah, Halina Mlynkowa, Ryszard Rynkowski, Varius Manx, Stachursky, Formacja Nieżywych Schabuff, Ania Rusowicz, Anna Józefina Lubieniecka, Kobranocka, StarGuardMuffin oraz Łukasz Zagrobelny. Artyści zaśpiewają piosenki Karin Stanek, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Ady Rusowicz, Grzegorza Ciechowskiego. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Szymusia.
Kolejnym punktem festiwalu jest wieczór muzyczny z okazji 70. urodzin Ewy Demarczyk. Koncert w reżyserii Magdaleny Piekorz, pod kierownictwem muzycznym Krzesimira Dębskiego, poprowadzi Marcin Kydryński. Ewa Demarczyk wykonywała najwybitniejsze utwory poezji śpiewanej, które trwale zapisały się w historii muzyki. Tworzyli dla niej tacy znani kompozytorzy, jak Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki. Artystka podziwiana jest za genialne interpretacje wierszy Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Bolesława Leśmiana. Jej niepowtarzalny styl inspiruje dziś wielu artystów, których Jedynka zaprosiła do udziału w koncercie. Hołd Ewie Demarczyk złożą: Kayah, Justyna Steczkowska, Anna Czartoryska, Katarzyna Groniec, Sonia Bohosiewicz, Ania Dąbrowska, Magda Kumorek i Kinga Preis. Usłyszeć będzie można najsłynniejsze piosenki Ewy Demarczyk m.in.: „Karuzelę z madonnami”, „Pocałunki”, „Grande Valse Brillante”, „Tomaszów”, „Groszki i róże”. Zakończeniem wieczoru będzie uhonorowanie Ewy Demarczyk (laureatki m.in. pierwszego Festiwalu w Opolu w 1963 r.) medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tegoroczne festiwalowe spotkanie w Opolu zakończy wieczorny show kabaretowy w reżyserii Beaty Harasimowicz. Ma to być okazja do poznania młodych, zdolnych artystów, którzy mają już za sobą pierwsze sukcesy. Na scenę opolskiego Amfiteatru trafi po raz pierwszy osiem kabaretów wyłonionych w drodze konkursu. Każdy z nich przedstawi swój własny krótki program. Gospodarzem wieczoru będzie Artur Andrus. O tytuł opolskiej gwiazdy jutra będą rywalizować: Nowaki, Jurki, Kacper Ruciński, Szarpanina, Słuchajcie, Liquidmime, Ciach i Made In China.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze