04.06.11, 21:30
Mniej polityki w serwisach TV
W kwietniu bardziej liczyły się sprawy społeczne, obyczajowe, tragedie czy przestępstwa – wynika z raportu "Cztery Stacje" wydanego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".
W ubiegłym miesiącu reporterzy telewizyjni pozwolili nam odpocząć od polityki. Temat ten był dopiero piątym najczęściej serwowanym w najbardziej opiniotwórczych serwisach informacyjnych. W kwietniu bardziej liczyły się sprawy społeczne, obyczajowe, tragedie czy przestępstwa – wynika z raportu "Cztery Stacje" wydanego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".
Łącznie o polityce wyemitowano 119 materiałów. W poprzednim miesiącu było ich o ponad 50 więcej. W kwietniu najwięcej przygotowano tematów społecznych i obyczajowych (ponad 220). Związane było to głównie z okresem świąt wielkanocnych, a także z przygotowaniami do ślubu następcy brytyjskiego tronu - księcia Williama z Kate Middelton.
Ważną kategorią były także tragedie, katastrofy i wypadki. Media donosiły o konsekwencjach tsunami w Japonii oraz o wstrząsach wtórnych, jakie nawiedzały ten kraj. Bardzo dużo informacji dotyczyło zagrożenia radioaktywnego, związanego z uszkodzeniem reaktorów elektrowni jądrowej Fukushima. Część materiałów dotyczyła zamachu w mińskim metrze. Przed polityką w klasyfikacji tematów ogólnych znalazły się także przestępstwa i sądy oraz tematyka religijno-kościelna. To głównie ze względu na rocznicę śmierci Jana Pawła II oraz zaplanowaną na początek maja beatyfikację.
Zdecydowanie najczęściej podejmowanym tematem szczegółowym była tragedia narodowa pod Smoleńskiem, z uwagi na kwietniową rocznicę zdarzenia oraz kontynuowane śledztwo w tej sprawie. Reporterzy przygotowali niemal dwieście takich materiałów. Na drugim miejscu znalazła się beatyfikacja Karola Wojtyły, a na trzecim święta wielkanocne. Dużo mówiło się również m.in. o sytuacji w Libii, autonomicznych nastrojach społecznych na Śląsku czy Euro 2012.
W kwietniu partią najczęściej występującą w badanych telewizyjnych serwisach informacyjnych było Prawo i Sprawiedliwość. Jego przedstawiciele wystąpili w nich 261 razy. To częściej, nie tylko niż konkurencja z Platformy Obywatelskiej (155), ale także premier i przedstawiciele rządu razem wzięci (235). Relatywnie często w debacie publicznej głos zabierali również politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (234). Przedstawiciele PiS-u w kwietniu występowali częściej niż politycy PO we wszystkich poddanych analizie serwisach - największą przewagę mieli w "Wydarzeniach", a najmniejszą w "Wiadomościach".
Badanie dotyczy telewizyjnych serwisów informacyjnych: "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Analitycy wzięli pod uwagę wszystkie materiały emitowane w tych programach od 1 do 30 kwietnia 2011 roku.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze