16.06.11, 01:33

Teleexpress od 25 lat na antenie

„Teleexpress” (codzienny magazyn informacyjny emitowany przez TVP1) obchodzi 25-lecie. Jubileuszowe obchody na antenie będą trwały tydzień, a zakończy je 26 czerwca, urodzinowe wydanie. 

„Teleexpress” (codzienny magazyn informacyjny emitowany przez TVP1) obchodzi 25-lecie. Jubileuszowe obchody na antenie będą trwały tydzień, a zakończy je 26 czerwca, urodzinowe wydanie. W tym czasie widzowie „Teleexpressu” będą mogli obejrzeć wiele tematów związanych m.in. z historią i codzienną pracą redakcji. Z okazji swojego święta „Teleexpress” przygotował specjalną oprawę graficzną i rocznicowe elementy scenografii.

„Teleexpress” tworzy dziś zespół ponad 30 osób (szef serwisu, producent, czterech wydawców, troje kierowników produkcji, 20 dziennikarzy, 2-3 operatorów oraz czterech resercherów). Serwis obecnie ogląda ponad 4 mln widzów, co zapewnia TVP1 ok. 40 proc. udziały w rynku. Rekordową widownię program zgromadził 2 lutego 1999 r. – 9,5 mln widzów (dane: AGB Nielsen, grupa 4+). Z badań marketingowych wynika, że „Teleexpress” jednym z najlepiej ocenianych programów TVP1. Kojarzony jest z młodością, energią, optymizmem, swobodą, ironią, przyjaznością i szybkością. Widzowie uważają, że tworzony jest z pasją,  ma wspaniałych i silnie kojarzonych z „Teleexpressem” prowadzących (dane: Ipsos, MillwardBrown SMG/KRC).

„Teleexpress” po raz pierwszy ukazał się na antenie TVP1 26 czerwca 1986 r. o godz. 17.15. Nowatorska forma piętnastominutowego programu informacyjnego szybko zyskała miliony zwolenników. Pora emisji zmieniła się tylko raz - od 1992 r.  „Teleexpress” można oglądać codziennie o godz. 17.00. Twórcami popołudniowego serwisu informacyjnego byli Józef Węgrzyn i Andrzej Turski. Nowoczesna wówczas formuła programu polegała na łączeniu informacji z rozrywką i szybkiego tempa prezentacji. „Lżejsze” informacje podawane były często z lekkim przymrużeniem oka. Pierwszymi prezenterami „Teleexpressu” byli Wojciech Reszczyński i Sławomir Zieliński. Później dołączyli do nich: Wojciech Nowakowski, Sławomir Komorowski, Piotr Radziszewski, Magdalena Mikołajczak, Jarosław Kret, Jakub Strzyczkowski, Piotr Gembarowski, Hanna Smoktunowicz i inni.  Dziś program prowadzą, obok Maciej Orłosia, także Beata Chmielowska-Olech i Katarzyna Trzaskalska. W redakcji „Teleexpresu” swoje pierwsze kroki stawiali m.in.: Małgorzata Wyszyńska, Joanna Racewicz, Grzegorz Kajdanowicz czy też Maciej Mazur.

„Teleexpress", program w założeniu przygotowywany dla spieszącego się widza, jest jednym z „najszybszych” programów informacyjnych w Polsce. W kwadrans widzowie otrzymują około 30 wiadomości, w których ważne miejsce zajmują wydarzenia muzyczne, teatralne i filmowe. Stałym cyklem programu jest „Tele Hit”, obecnie przygotowywany przez Marka Sierockiego. „Teleexpress” był pierwszym programem w Polsce, w którym można było zobaczyć teledyski, nawet zachodnie.

W latach 1998-2000 nadawany był także „Teleexpress Junior” – młodzieżowe wydanie programu informacyjnego. W 2002 r. w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej program miał dodatek „Piłkarski Express", który po zakończeniu mistrzostw zmieniono na „Sportowy Express" (istniał do 2006 r.). Od 2 lipca 2007 do 31 października 2007 r. nadawany był także „Teleexpress nocą" – nocne wydanie serwisu między godziną 23:00 a 2:00.

Komentarze

Powiązane

21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
20.09.23, 11:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP ogłosiła nominacje do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe
Telewizja Polska ogłosiła listę nominacji do nagród III Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego & Forum Heart of Europe. Najlepsze produkcje, zgłoszone przez nadawców publicznych z 14 krajów regionu, zostały wybrane przez jury złożone z międzynarodowych ekspertów branży TV.
20.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
KPOP NATION święto muzyki K-POP na żywo tylko w serwisie VOD.pl
23 września br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert "KPOP NATION" dedykowany fanom K-POPu. Wydarzenie będzie transmitowane na VOD.pl. Podczas koncertu wystąpią najpopularniejsze gwiazdy tego gatunku.
19.09.23, 16:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Mistrzostw Europy siatkarzy chętnie oglądany w TVP i Polsacie Sport
Finałowy mecz reprezentacji Polski z Włochami w siatkówce mężczyzn w ramach Mistrzostw Europy był chętnie oglądany zarówno na antenach Telewizji Polskiej jak i w Polsacie Sport.
19.09.23, 09:26
| telewizja / VOD » informacje
48. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni na antenie TVP Kultura
W Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znalazło się pięć koprodukcji Telewizji Polskiej. O Złote i Srebrne Lwy powalczą: „Figurant” Roberta Glińskiego, „Raport Pileckiego” Krzysztofa Łukaszewicza, „Święty” Sebastiana Buttnego, „Fin del Mundo?” Piotra Dumały oraz „Kos” Pawła Maślony.
18.09.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Spotkania Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa w TVP Sport
Telewizja Polska nabyła prawa do transmisji wszystkich spotkań Rakowa Częstochowa i Legii Warszawa rozgrywanych w fazach grupowych Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.