04.08.11, 20:27

Wyrok WSA: opinie prawne zamówione przez urząd są informacjami publicznymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Fundacji ePaństwo w sporze z Prezydentem RP. Spór dotyczył udostępnienia opinii prawnych, którymi kierował się Prezydent, przy podpisywaniu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym (ZUS i OFE).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Fundacji ePaństwo w sporze z Prezydentem RP. Spór dotyczył udostępnienia opinii prawnych, którymi kierował się Prezydent, przy podpisywaniu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym (ZUS i OFE).

7 kwietnia br. Prezydent RP podpisał kontrowersyjną ustawę zmieniającą funkcjonowanie systemu emerytalnego w Polsce. Ustawa wprowadziła daleko idące zmiany w sposobie inwestowania oszczędności przyszłych emerytów i była szeroko dyskutowana publicznie. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, iż podpisanie tej ustawy poprzedził zapoznaniem się z analizami prawnymi, natomiast proszony o ujawnienie ich treści - konsekwentnie odmawiał.

22 kwietnia br. Fundacja ePaństwo zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o udostępnienie treści analiz prawnych, którymi kierował się Prezydent. Kancelaria odrzuciła wniosek, twierdząc, iż: “zewnętrzne opinie prawne nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej i nie podlegają obowiązkowi udostępnienia”. W tej sytuacji działanie Prezydenta zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który na rozprawie 3 sierpnia stwierdził, iż zamówione przez urząd opinie prawne, dotyczące prac nad ustawą, są bez wątpienia informacjami publicznymi. Jednocześnie Sąd zobowiązał Kancelarię Prezydenta do ponownego rozpatrzenia naszego wniosku, zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznych w ciągu 14 dni.

"Po raz kolejny, Sąd potwierdza regułę jawności postępowania urzędników. Poza przypadkami informacji ustawowo niejawnych, opinia publiczna powinna mieć wgląd do wszystkich dokumentów, którymi posługują się władze" - tłumaczy Daniel Macyszyn, Prezes Fundacji ePaństwo. "Mamy nadzieję, że Kancelaria Prezydenta RP, bez dalszych problemów, spełni nasz wniosek i pokaże opinie, które przesądziły o losie tak ważnej ustawy" - dodaje Macyszyn.

Komentarze

Powiązane

24.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
21.09.23, 17:45
| prasa » informacje | internet » informacje
Wczytaj się. Nie daj sobą manipulować. Kampania promująca treści i subskrypcję Wyborcza.pl
21 września br. ruszyła kampania zachęcająca do korzystania z rzetelnych źródeł informacji i czytania treści przygotowywanych przez dziennikarki i dziennikarzy “Wyborczej”.
21.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
20.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.09.23, 23:00
| prasa » informacje
Bauer wydaje drugi numer magazynu Świat Wiedzy - Extra
20 września br. na rynku prasowym ukaże się drugi numer magazynu „Świat Wiedzy- Extra” (Wydawnictwo Bauer).
19.09.23, 15:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Premiera książki PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat Jerzego Baczyńskiego
20 września br. do sprzedaży trafi najnowsza książka Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, pt.: „PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”.
19.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
18.09.23, 13:17
| prasa » informacje
Sprzedaż magazynu Forbes Women rośnie
Według danych wydawcy, czerwcowe wydanie „Forbes Women” (3/2023, RASP Polska) odnotowało sprzedaż o 25 proc. wyższą w stosunku do wydania z poprzedniego roku. Tym samym osiągnęło najwyższy wynik sprzedażowy w tym roku.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.