04.08.11, 20:27

Wyrok WSA: opinie prawne zamówione przez urząd są informacjami publicznymi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Fundacji ePaństwo w sporze z Prezydentem RP. Spór dotyczył udostępnienia opinii prawnych, którymi kierował się Prezydent, przy podpisywaniu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym (ZUS i OFE).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Fundacji ePaństwo w sporze z Prezydentem RP. Spór dotyczył udostępnienia opinii prawnych, którymi kierował się Prezydent, przy podpisywaniu ustawy o zmianach w systemie emerytalnym (ZUS i OFE).

7 kwietnia br. Prezydent RP podpisał kontrowersyjną ustawę zmieniającą funkcjonowanie systemu emerytalnego w Polsce. Ustawa wprowadziła daleko idące zmiany w sposobie inwestowania oszczędności przyszłych emerytów i była szeroko dyskutowana publicznie. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, iż podpisanie tej ustawy poprzedził zapoznaniem się z analizami prawnymi, natomiast proszony o ujawnienie ich treści - konsekwentnie odmawiał.

22 kwietnia br. Fundacja ePaństwo zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o udostępnienie treści analiz prawnych, którymi kierował się Prezydent. Kancelaria odrzuciła wniosek, twierdząc, iż: “zewnętrzne opinie prawne nie stanowią informacji publicznej w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej i nie podlegają obowiązkowi udostępnienia”. W tej sytuacji działanie Prezydenta zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który na rozprawie 3 sierpnia stwierdził, iż zamówione przez urząd opinie prawne, dotyczące prac nad ustawą, są bez wątpienia informacjami publicznymi. Jednocześnie Sąd zobowiązał Kancelarię Prezydenta do ponownego rozpatrzenia naszego wniosku, zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznych w ciągu 14 dni.

"Po raz kolejny, Sąd potwierdza regułę jawności postępowania urzędników. Poza przypadkami informacji ustawowo niejawnych, opinia publiczna powinna mieć wgląd do wszystkich dokumentów, którymi posługują się władze" - tłumaczy Daniel Macyszyn, Prezes Fundacji ePaństwo. "Mamy nadzieję, że Kancelaria Prezydenta RP, bez dalszych problemów, spełni nasz wniosek i pokaże opinie, które przesądziły o losie tak ważnej ustawy" - dodaje Macyszyn.

Komentarze

Powiązane

05.04.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny:5 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 kwietnia?
04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
04.04.25, 00:15
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 kwietnia?
03.04.25, 00:19
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 kwietnia?
02.04.25, 14:42
| TV / VOD » informacje | prasa » informacje
Poranny Ring 7:50. Startuje publicystyczny format wideo live Super Expressu
2 kwietnia br. „Super Express” (Grupa ZPR Media) rozpocznie emisję nowego codziennego formatu wideo na kanale Super Ring na platformie You Tube. Gospodarzami godzinnego programu publicystycznego „Poranny Ring 7:50” będą Marek Balawajder, Karolina Pajączkowska i Wiktor Świetlik.
02.04.25, 10:41
| prasa » informacje
Wielki test wiedzy o Unii Europejskiej. Nowy projekt edukacyjny Gazety Wyborczej
1 kwietnia br. ruszył nowy projekt edukacyjny “Gazety Wyborczej”. Uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski będą mogli sprawdzić swoją wiedzę 27 maja br. w Warszawie i Katowicach. 
02.04.25, 10:21
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 kwietnia?
01.04.25, 10:55
| prasa » informacje | internet » informacje
Wyborczy Panel Obywatelski. Obywatele i obywatelki komentują kampanię prezydencką
31 marca br. ruszył projekt – Wyborczy Panel Obywatelski, organizowany przez "Wyborczą". Ponad 20 osób z różnych części Polski będzie na bieżąco komentować przebieg kampanii prezydenckiej.
31.03.25, 14:54
| prasa » informacje
Numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II z czwartkowym Super Expressem
3 kwietnia br. wraz z „Super Expressem” (Grupa ZPR Media) do kupienia będzie kolekcjonerski pozłacany numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II.
31.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 marca?