30.08.11, 18:31

Pięć zasad płatności w Internecie

Zakupy na aukcjach i w sklepach internetowych są codziennością dla 80 i 68% internautów - wynika z danych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB. Jednocześnie rośnie zaufanie Polaków do płacenia za zakupy online poprzez systemy płatności internetowych. Nową formę rozliczeń wybiera już prawie połowa kupujących w sieci – informuje PayU.

Zakupy na aukcjach i w sklepach internetowych są codziennością dla 80 i 68% internautów - wynika z danych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB. Jednocześnie rośnie zaufanie Polaków do płacenia za zakupy online poprzez systemy płatności internetowych. Nową formę rozliczeń wybiera już prawie połowa kupujących w sieci – informuje PayU. Nadal jednak spora grupa ma obawy przed korzystaniem z płatności internetowych.

Dokonywanie płatności przez Internet jest dużo wygodniejsze i tańsze niż płacenie gotówką przy odbiorze przesyłki. Żeby jednak wszystko wyglądało tak, jak należy i obyło się bez zbędnych komplikacji, warto postępować według zasad, które zwiększają bezpieczeństwo płatności w sieci. Większość problemów wynika z błędu oraz niefrasobliwości człowieka, a nie z samego systemu.

Najważniejszym elementem bezpiecznych płatności w Internecie jest transmisja danych. Za każdym razem podczas dokonywania płatności ,należy upewnić się czy wszystkie ważne dane zostają zaszyfrowane. Służy temu specjalny protokół SSL.

"Są dwa proste sposoby, żeby upewnić się, że protokół SSL jest aktywny" – mówi Maciej Szmigiel z PayU, największego w Polsce operatora płatności internetowych. "Pierwszy z nich, to sprawdzenie ikony kłódki widocznej na dolnej belce przeglądarki. Po kliknięciu na kłódkę otrzymamy informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub pojawi się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu albo braku możliwości jego weryfikacji, zrezygnujmy z połączenia. Jeśli z kolei ikona kłódki w ogóle nie występuje lub jest otwarta, to oznacza to brak szyfrowania i wówczas również należy zrezygnować z połączenia. Drugi sposób, to sprawdzenie przedrostka poprzedzającego adres internetowy – przy połączeniu szyfrowanym występuje "https://" zamiast "http://" – wyjaśnia Szmigiel.

Nie warto ryzykować zakupów w małych niesprawdzonych sklepach, które oferują np. wyłącznie płatność przelewem na własne konto. Decydując się na wybór e-sklepu można ocenić jego wiarygodność np. na podstawie tego, czy korzysta on z usług agregatora płatności internetowych.

"Dzięki agregatorom  płatności internetowych można dokonać bezpiecznej transakcji za pomocą wszystkich dostępnych metod, np. karty płatniczej, przelewu bankowego, szybkiego przelewu internetowego czy nawet przekazu pocztowego. Kupujący sam decyduje, która metoda jest dla niego najwygodniejsza, sklep nie narzuca żadnego rozwiązania" – mówi Michał Kubacki z PayU.

Przed dokonaniem zakupu i sfinalizowaniem przelewu warto także dokładne przeczytać regulamin sklepu lub platformy aukcyjnej. Dzięki temu można dowiedzieć się wcześniej czy doliczane są jakieś dodatkowe opłaty, np. za wysłanie przesyłki, i uniknąć przykrego zaskoczenia.

Jeżeli operator płatności internetowych posiada status Agenta Rozliczeniowego, to oznacza to, że podlega on nadzorowi Prezesa NBP, a świadczone przez niego usługi spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa - takie same, jakie są stosowane w bankowości elektronicznej. Na kilkanaście działających w Polsce operatorów płatności internetowych zaledwie ok. połowa z nich posiada status Agenta Rozliczeniowego, dlatego warto zajrzeć na listę agentów, która znajduje się na stronie www.nbp.pl w zakładce "system płatniczy".

Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) to światowy standard ustalony przez organizacje płatnicze (Visa, MasterCard) w celu ochrony danych osobowych posiadaczy kart oraz informacji związanych z transakcjami dokonywanymi za pomocą kart płatniczych. Spełnianie standardów PCI DSS jest dla użytkowników kart płatniczych potwierdzeniem, że wykonywane za ich pomocą transakcje w Internecie, telefonicznie, a także w punktach handlowo-usługowych są bezpieczne.

Najbezpieczniej jest płacić za zakupy internetowe na prywatnym komputerze. Ważne jest jednak, aby zainstalować na nim i regularnie aktualizować program antywirusowy, który zabezpieczy system, a tym samym wszystkie ważne dane, przed hakerami i cyberprzestępcami. Decydując się na dokonanie transakcji np. w kawiarence internetowej nie mamy żadnej gwarancji, że komputer jest bezpieczny. Narażamy się na ryzyko działania w tle programu szpiegującego, który może wykraść szczegółowe dane osobowe i dane konta lub karty.

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
19.03.23, 13:00
| internet » informacje
Spółka FORIGI rozwija platformę do zarządzania treścią w internecie
FORIGI, LegalTech wyspecjalizowany w usuwaniu bezprawnych treści z Internetu, przygotowuje się do wzrostu. Spółka pozyskała kilkunastu klientów i zakończyła z sukcesem pierwszą rundę finansowania.
17.03.23, 06:30
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Brand24 rozważa pozyskanie inwestora
Wrocławska spółka Brand24 chce przeanalizować możliwość pozyskania partnera, który przyspieszyłby dynamiczny rozwój firmy na rynkach zagranicznych.
15.03.23, 14:27
| internet » informacje
Ringier Axel Springer Polska łączy redakcje et Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin
Od kwietnia br. Ringier Axel Springer Polska połączy redakcje Onet Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin. Na czele zespołu stanie Dominika Olszyna-Kniaź, dotychczasowa redaktorka naczelna Onet Lifestyle i Onet Kultura. 
13.03.23, 16:00
| internet » informacje
Halo, tu bank. Podcast BGK w języku migowym
„Halo, tu bank” to autorski projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma uczyć o zrównoważonym rozwoju i angażować społeczność do udziału w wyzwaniach w tym temacie. Jest to pierwszy podcast firmowy przetłumaczony na polski język migowy.
13.03.23, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje
Onet nawiązuje współpracę podcastową i muzyczną z Radiem 357
W piątek 10 marca br., aplikacja Onet Audio wzbogaciła się o podcasty przygotowane przez zespół Radia 357. Do najpopularniejszych podcastów w Polsce dołączy ponad 80 odcinków podcastów Radia 357.
09.03.23, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Słynne głosy w nowej kampanii platformy Audioteka
8 marca br. miała miejsce premiera nowego spotu reklamowego Audioteki. Krótki klip zabiera widza w animowaną podróż przez historie i gatunki, które można poznać dzięki produkcjom dostępnym w katalogu marki. 
09.03.23, 16:00
| internet » ludzie
Magdalena Wysocka na czele zespołu Programmatic w Grupie OLX
Grupa OLX zmianach wprowadza zmiany organizacyjne w strukturze zespołu programmatic. Do tej pory każdy z rynków europejskich OLX, m.in. Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Portugalia w obszarze programmatic obsługiwany był przez osobne, samodzielne zespoły zarządzane na szczeblach lokalnych.
09.03.23, 12:00
| internet » ludzie
Piotr Kozłowski redaktorem naczelnym serwisu Autoswiat.pl od kwietnia
Piotr Kozłowski przechodzi do redakcji Autswiat.pl i od 1 kwietnia 2023 r. obejmie funkcję redaktora naczelnego serwisu. Z kolei Robert Rybicki, dotychczasowy szef redakcji, obejmie nowe stanowisko menedżera ds. paid content i lead generation w Autoswiat.pl.
09.03.23, 10:00
| internet » ludzie
Sylwester Kubiak awansuje w Gemius w Polsce. Został Dyrektorem Sprzedaży
Na początku marca br. Sylwester Kubiak objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży Gemius w Polsce. W nowej roli będzie odpowiadał za planowanie i wdrażanie strategii sprzedaży na rynku polskim oraz współpracę z kluczowymi klientami.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.