30.08.11, 18:31

Pięć zasad płatności w Internecie

Zakupy na aukcjach i w sklepach internetowych są codziennością dla 80 i 68% internautów - wynika z danych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB. Jednocześnie rośnie zaufanie Polaków do płacenia za zakupy online poprzez systemy płatności internetowych. Nową formę rozliczeń wybiera już prawie połowa kupujących w sieci – informuje PayU.

Zakupy na aukcjach i w sklepach internetowych są codziennością dla 80 i 68% internautów - wynika z danych Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB. Jednocześnie rośnie zaufanie Polaków do płacenia za zakupy online poprzez systemy płatności internetowych. Nową formę rozliczeń wybiera już prawie połowa kupujących w sieci – informuje PayU. Nadal jednak spora grupa ma obawy przed korzystaniem z płatności internetowych.

Dokonywanie płatności przez Internet jest dużo wygodniejsze i tańsze niż płacenie gotówką przy odbiorze przesyłki. Żeby jednak wszystko wyglądało tak, jak należy i obyło się bez zbędnych komplikacji, warto postępować według zasad, które zwiększają bezpieczeństwo płatności w sieci. Większość problemów wynika z błędu oraz niefrasobliwości człowieka, a nie z samego systemu.

Najważniejszym elementem bezpiecznych płatności w Internecie jest transmisja danych. Za każdym razem podczas dokonywania płatności ,należy upewnić się czy wszystkie ważne dane zostają zaszyfrowane. Służy temu specjalny protokół SSL.

"Są dwa proste sposoby, żeby upewnić się, że protokół SSL jest aktywny" – mówi Maciej Szmigiel z PayU, największego w Polsce operatora płatności internetowych. "Pierwszy z nich, to sprawdzenie ikony kłódki widocznej na dolnej belce przeglądarki. Po kliknięciu na kłódkę otrzymamy informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub pojawi się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu albo braku możliwości jego weryfikacji, zrezygnujmy z połączenia. Jeśli z kolei ikona kłódki w ogóle nie występuje lub jest otwarta, to oznacza to brak szyfrowania i wówczas również należy zrezygnować z połączenia. Drugi sposób, to sprawdzenie przedrostka poprzedzającego adres internetowy – przy połączeniu szyfrowanym występuje "https://" zamiast "http://" – wyjaśnia Szmigiel.

Nie warto ryzykować zakupów w małych niesprawdzonych sklepach, które oferują np. wyłącznie płatność przelewem na własne konto. Decydując się na wybór e-sklepu można ocenić jego wiarygodność np. na podstawie tego, czy korzysta on z usług agregatora płatności internetowych.

"Dzięki agregatorom  płatności internetowych można dokonać bezpiecznej transakcji za pomocą wszystkich dostępnych metod, np. karty płatniczej, przelewu bankowego, szybkiego przelewu internetowego czy nawet przekazu pocztowego. Kupujący sam decyduje, która metoda jest dla niego najwygodniejsza, sklep nie narzuca żadnego rozwiązania" – mówi Michał Kubacki z PayU.

Przed dokonaniem zakupu i sfinalizowaniem przelewu warto także dokładne przeczytać regulamin sklepu lub platformy aukcyjnej. Dzięki temu można dowiedzieć się wcześniej czy doliczane są jakieś dodatkowe opłaty, np. za wysłanie przesyłki, i uniknąć przykrego zaskoczenia.

Jeżeli operator płatności internetowych posiada status Agenta Rozliczeniowego, to oznacza to, że podlega on nadzorowi Prezesa NBP, a świadczone przez niego usługi spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa - takie same, jakie są stosowane w bankowości elektronicznej. Na kilkanaście działających w Polsce operatorów płatności internetowych zaledwie ok. połowa z nich posiada status Agenta Rozliczeniowego, dlatego warto zajrzeć na listę agentów, która znajduje się na stronie www.nbp.pl w zakładce "system płatniczy".

Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) to światowy standard ustalony przez organizacje płatnicze (Visa, MasterCard) w celu ochrony danych osobowych posiadaczy kart oraz informacji związanych z transakcjami dokonywanymi za pomocą kart płatniczych. Spełnianie standardów PCI DSS jest dla użytkowników kart płatniczych potwierdzeniem, że wykonywane za ich pomocą transakcje w Internecie, telefonicznie, a także w punktach handlowo-usługowych są bezpieczne.

Najbezpieczniej jest płacić za zakupy internetowe na prywatnym komputerze. Ważne jest jednak, aby zainstalować na nim i regularnie aktualizować program antywirusowy, który zabezpieczy system, a tym samym wszystkie ważne dane, przed hakerami i cyberprzestępcami. Decydując się na dokonanie transakcji np. w kawiarence internetowej nie mamy żadnej gwarancji, że komputer jest bezpieczny. Narażamy się na ryzyko działania w tle programu szpiegującego, który może wykraść szczegółowe dane osobowe i dane konta lub karty.

Komentarze

Powiązane

20.11.22, 21:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Adam Pawlukiewicz z zrelacjonuje mundial w Przeglądzie Sportowym i w kanale Total Sport
Adam Pawlukiewicz zostanie felietonistą „Przeglądu Sportowego” w trakcie Mistrzostw Świata w Katarze, jego teksty będą pokazywały biznesową i marketingową stronę Mundialu oraz opisywały mistrzostwa z perspektywy kibiców, którzy wybierają się do Dohy.
18.11.22, 19:10
| internet » informacje
Game Planet udostępnia piłkarski quiz Sędzia
18 listopda br. serwis Game Planet udostępnił quiz piłkarski „Sędzia”. Gra pozwala nabyć wiedzę i umiejętności arbitra na boisku piłkarskim. 
18.11.22, 08:00
| internet » informacje
Przegląd Sportowy Onet przygotował pięć formatów redakcyjnych na czas mundialu
Przegląd Sportowy Onet przygotował pięć formatów na czas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, które rozpoczynają się 20 listopada br. W Katarze będzie pracować troje korespondentów Przeglądu Sportowego Onet, a w Warszawie będzie przygotowywany codzienny program o rozgrywkach piłkarskich.
17.11.22, 11:58
| internet » informacje
Sport.pl w Katarze. Serwis promuje mundialową ofertę
Zespół Sport.pl (Agora) przygotował wielokanałowy plan relacjonowania nadchodzącego mundialu. Do Kataru poleci trzech korespondentów serwisu. 16 listopada br. ruszyła kampania „Sport.pl w Katarze” promująca działania serwisu w trakcie mundialu.
17.11.22, 11:00
| internet » informacje
Mariusz Pitura rusza z projektem med-tech The Linghos
„The Linghos” to projekt med-tech, który jest połączeniem gamingu, storytellingu, technologii i logopedii. Projekt rozwija Mariusz Pitura - były dyrektor kreatywny agencji J. Walther Thompson i Walk.
17.11.22, 06:00
| internet » informacje
Interia Sport podczas mundialu będzie współpracować z Eleven Sports
Interia Sport z okazji mundialu w Katarze rozpoczyna współpracę strategiczną z Eleven Sports. Wydarzenia wprost ze stadionów i bazy reprezentacji Polski będzie codziennie relacjonowało trzech dziennikarzy – Sebastian Staszewski, Michał Białoński i Wojciech Górski. W Katarze wspierać ich będzie Sławomir Peszko, specjalny wysłannik i ekspert Interii.
16.11.22, 16:45
| internet » informacje
Mundial 2022 w Wirtualnej Polsce
Wirtualna Polska przygotowała specjalne programy i ofertę redakcyjna na czas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wydarzenie będzie relacjonowane w serwisie WP SportoweFakty i w sportowej części o2.pl. Specjalny moduł pojawi się też na Stronie Głównej WP.
16.11.22, 14:03
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media z opóźnieniem informowały o ekspolzji we wsi Przewodów. Stacje informacyjne przerwały swoje ramówki
Mimo, że eksplozja we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie miała miejsce15 listopada br.  o ok. 15.40, dopiero kilka godzin później media zaczęły informować o wydarzeniu. Część stacji nie przerwało jednak swoich ramówek, a prasa nie zdążyła zmienić swoich okładek.
15.11.22, 11:02
| prasa » informacje | internet » informacje
Piszemy o tym, co ma znaczenie. Wyborcza.pl rusza z kampanią
Ruszyła najnowsza kampania wizerunkowa Wyborcza.pl. Spoty reklamowe emitowane w sieci pokazują maja prezentować, jak serwis wspiera swoich czytelników i czytelniczki, wyjaśniając aktualne wydarzenia czy doradzając w ważnych dla nich kwestiach - w myśl hasła "Piszemy o tym, co ma znaczenie".
14.11.22, 12:26
| internet » informacje
Przegląd Sportowy Onet ze specjalnym mundialowym serwisem
Przegląd Sportowy Onet uruchomił serwis poświęcony piłkarskim mistrzostwom świata w Katarze, które rozpoczną się 20 listopada br. W ofercie nowego serwisu mundialowego znalazły się newsy i bieżące informacje, terminarz, statystyki oraz typer mundialowy.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. kontaktu z mediami

TR Warszawa | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.