27.09.11, 20:10
Google: digitalizacja Zwojów znad Morza Martwego
Dzięki zdjęciom wykonanym w ultrawysokiej rozdzielczości i technologii Google będzie można na niespotykaną dotąd skalę badać najstarsze znane manuskrypty biblijne.
Muzeum Izraela uruchamia projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego, który ma umożliwić użytkownikom poznawanie i analizowanie tych starożytnych manuskryptów biblijnych na niedostępnym dotąd poziomie szczegółowości. Nowa strona internetowa, która powstała we współpracy z firmą Google, pozwala użytkownikom wyświetlać zdjęcia rękopisów w wysokiej rozdzielczości oraz przeszukiwać ich zawartość. Na stronie zamieszczono też krótkie filmy edukacyjne i informacje dotyczące kontekstu rękopisów i ich historii. Zwoje znad Morza Martwego, które obejmują najstarsze znane istniejące manuskrypty biblijne, oferują krytyczne spojrzenie na społeczeństwo żydowskie na terenie Izraela w okresie Drugiej Świątyni, czasie narodzin chrześcijaństwa i judaizmu rabinicznego.
"To dla nas zaszczyt, że w Sanktuarium Księgi należącym do Muzeum Izraela znajdują się najlepiej zachowane i najpełniejsze rękopisy znad Morza Martwego, jakie zostały kiedykolwiek odkryte" — powiedział James S. Snyder, Anne and Jerome Fisher Director Muzeum Izraela. "Mają one pierwszorzędne znaczenie wśród zabytków światowej kultury monoteistycznej i stanowią wyjątkowe eksponaty wśród olbrzymich zbiorów naszego muzeum. Teraz, dzięki naszej współpracy z Google, jesteśmy w stanie pokazać te skarby ludziom na całym świecie" – dodaje.
Jak dotąd przeprowadzono digitalizację pięciu Zwojów znad Morza Martwego, w tym Zwoju Izajasza, Reguły Zrzeszenia, Komentarza do Księgi Habakuka, Zwoju Świątynnego i Zwoju Wojny. Wyszukiwanie na stronie Google.com odsyła użytkowników bezpośrednio do zwojów w wersji online. Wszystkie pięć manuskryptów można przybliżyć, użytkownicy mogą więc analizować teksty z niezwykłą szczegółowością. Cyfrowe zdjęcia w ultrawysokiej rozdzielczości, które wykonał fotograf Ardon Bar-Hama, pozwalają dostrzec detale niewidoczne gołym okiem. Każde zdjęcie ma rozdzielczość 1200 megapikseli — to niemal 200 razy więcej niż w przypadku zdjęć wykonanych standardowym aparatem. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kruchych rękopisów, przy każdym zdjęciu zastosowano lampy błyskowe z filtrem UV, a czas otwarcia migawki wynosił 1/4000 sekundy. W przypadku Zwoju Izajasza dostępne są dodatkowe funkcje: można go przeszukiwać według kolumn, rozdziałów i wersetów, można też korzystać z narzędzia do tłumaczenia na język angielski, a także zgłaszać przekłady poszczególnych wersetów w innych językach.
"Projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego, który zrealizowaliśmy razem z Muzeum Izraela, wzbogaca i utrwala ważną część światowego dziedzictwa, udostępniając je w całości w Internecie" – powiedział prof. Yossi Matias, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Google w Izraelu. "Już w przeszłości mogliśmy uczestniczyć w podobnych inicjatywach takich, jak: Google Art Project, kolekcja fotografii upamiętniających Holocaust zgromadzonych przez Instytut Yad Vashem oraz wirtualne wycieczki po Muzeum Prado w Madrycie. Podczas realizacji tych projektów przekonaliśmy się, że dostęp do dokumentów i zbiorów muzealnych w trybie online pozwala ludziom z całego świata lepiej poznać i rozumieć ważne wydarzenia z historii. Chcielibyśmy pewnego dnia udostępnić wszystkim całą wiedzę zawartą w archiwach i zbiorach historycznych – pomoc przy digitalizacji kolejnych Zwojów znad Morza Martwego będzie kolejnym krokiem w tym kierunku" – dodaje.
Projekt digitalizacji Zwojów znad Morza Martwego jest finansowany przez George’a Blumenthala i Centrum Studiów Judaistycznych Online, które wpadło na pomysł udostępnienia tych rękopisów szerokiej publiczności i stworzenia innowacyjnych zasobów zarówno dla studentów, jak i reszty społeczeństwa. Po stronie Muzeum Izraela projektem pokierowali dr Adolfo D. Roitman, kurator wystawy Zwojów znad Morza Martwego i dyrektor Sanktuarium Księgi oraz dr Susan Hazan, kurator ds. nowych mediów i szefowa internetowego biura Muzeum. Ze strony Centrum Badawczo-Rozwojowego Google w Izraelu wspierali ich: Eyal Fink, dyrektor ds. aspektów technicznych, i Eyal Miller, kierownik ds. rozwoju nowej działalności.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze