16.10.11, 14:31

Liderzy szklanego ekranu

Mimo, że w Polsce działają tysiące polityków, a setki z nich zasiadają w parlamencie, na ekranach telewizorów codziennie widzimy te same twarze.

Mimo, że w Polsce działają tysiące polityków, a setki z nich zasiadają w parlamencie, na ekranach telewizorów codziennie widzimy te same twarze. Analitycy "PRESS SERVICE Monitoring Mediów" sprawdzili, kto najczęściej wypowiada się dla najważniejszych dzienników informacyjnych i w jakiej skali. Prezentujemy klasyfikację najczęściej słuchanych i oglądanych polityków.

Pierwsze miejsca nie mogą być zaskoczeniem, gdyż przewaga liderów czołowych partii jest mocno odczuwalna przez przeciętnego odbiorcę. Najczęściej zabierający głos polityk to Jarosław Kaczyński, którego wypowiedzi w ciągu jednego miesiąca (od 1 do 31 sierpnia 2011) były emitowane niemal sto razy. Prezes PiS tylko nieznacznie wyprzedził premiera Donalda Tuska (89). Trzecie miejsce zajął Waldemar Pawlak (59). Poza podium znalazł się prezydent – Bronisław Komorowski, którego mogliśmy oglądać ponad dwukrotnie rzadziej aniżeli pierwszego w klasyfikacji Kaczyńskiego. W pierwszej piątce zmieścił się także drugi przedstawiciel PiS-u, rzecznik Adam Hofman, dystansując lidera SLD – Grzegorza Napieralskiego.

W pierwszej dwudziestce natomiast znalazło się aż sześciu przedstawicieli Platformy. Nie licząc premiera, byli to kolejno Małgorzata-Kidawa Błońska, Paweł Olszewski, Jacek Protasiewicz, Jacek Rostowski oraz Grzegorz Schetyna. W zestawieniu figuruje czterech członków PiS-u. Oprócz Kaczyńskiego i Hofmana najczęściej oglądaliśmy Mariusza Błaszczaka oraz Zbigniewa Girzyńskiego.

Spośród przedstawicieli SLD redakcje najczęściej prosiły o opinie Grzegorza Napieralskiego. Szef Sojuszu na wizji występował prawie dwukrotnie częściej niż Ryszard Kalisz i Tomasz Kalita (po 23). Tuż za nimi uplasował się Stanisław Wziątek (22). Swoich przedstawicieli w czołówce miały także pozostałe partie. W PSL za plecami najbardziej medialnego lidera znalazł się Stanisław Żelichowski, natomiast w PJN najczęściej wypowiadał się Paweł Kowal (28 razy) oraz Elżbieta Jakubiak (16). Blisko dwadzieścia wystąpień zanotował  Janusz Palikot, zajmując 16. lokatę.

Cykliczne badanie "Cztery Stacje" dotyczy wszystkich materiałów wyemitowanych od 1 do 31 sierpnia 2011 w "Faktach", "Panoramie", "Wiadomościach" i "Wydarzeniach".

Komentarze

Powiązane

27.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
26.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
21.09.23, 17:45
| prasa » informacje | internet » informacje
Wczytaj się. Nie daj sobą manipulować. Kampania promująca treści i subskrypcję Wyborcza.pl
21 września br. ruszyła kampania zachęcająca do korzystania z rzetelnych źródeł informacji i czytania treści przygotowywanych przez dziennikarki i dziennikarzy “Wyborczej”.
21.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
20.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.09.23, 23:00
| prasa » informacje
Bauer wydaje drugi numer magazynu Świat Wiedzy - Extra
20 września br. na rynku prasowym ukaże się drugi numer magazynu „Świat Wiedzy- Extra” (Wydawnictwo Bauer).
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.