11.01.12, 18:23

Czy Bóg istnieje? Cykl w BBC Knowledge z gospodarzem Jackiem Żakowskim

5 marca br. BBC Knowledge rozpocznie emisję specjalnego cyklu programów pod hasłem "Czy Bóg istnieje?" którego gospodarzem będzie Jacek Żakowski.

5 marca br. BBC Knowledge rozpocznie emisję specjalnego cyklu programów pod hasłem "Czy Bóg istnieje?" którego gospodarzem będzie Jacek Żakowski. Pokazane zostaną skłaniające do myślenia dokumenty, dzięki którym widzowie będą mogli poznać argumenty obu stron debaty na temat istnienia Boga, jak również przyjrzeć się różnym aspektom religii.

Po raz pierwszy BBC Knowledge podejmuje współpracę z polskim prezenterem. Znany dziennikarz i publicysta, Jacek Żakowski, pojawi się jako gospodarz cyklu, aby przybliżyć widzom najważniejsze zagadnienia poruszane w programach i opowiedzieć o tym, jak wpasowują się one w całość tego intrygującego sezonu.

Czy Bóg istnieje? to wraz ze styczniowym Zmierzchem Zachodu i zaplanowanym na wiosnę cyklem Człowiek: zdumiewająca wędrówka, kolejny projekt, w którym BBC Knowledge podejmuje i zgłębia ważne, egzystencjalne zagadnienia. Programy nadawane będą na kanale przez trzy kolejne tygodnie, od poniedziałku do środy o 22:00. Pozycje zostały dobrane tak, by w zrównoważony sposób przedstawić argumenty znanych teologów, naukowców i humanistów. Wśród prezenterów zobaczymy Richarda Dawkinsa, Roberta Beckforda oraz profesora Roberta Winstona. To właśnie oni przedstawiać będą argumenty za i przeciw istnieniu Boga.

Cykl rozpocznie się od prezentacji stanowiska przeciwnika istnienia siły wyższej. Richard Dawkins to biolog-ewolucjonista, autor książki Samolubny gen, a przy tym zagorzały ateista. W programie "Korzenie zła?" (premiera 5 marca o 22:00) będzie przekonywał, że wiary w stworzenie świata, która była powszechna zanim Darwin sformułował teorię ewolucji, nie można traktować poważnie. Dawkins uważa zresztą, że ludzkość miałaby się lepiej, gdyby religie w ogóle nie istniały. 

We wtorkowe wieczory Conor Cunningham i profesor Robert Winston przedstawią z kolei argumenty przemawiające na rzecz twierdzenia, że nauka i religia mogą bez przeszkód koegzystować. W Czy Darwin zabił Boga? Cunningham wyjaśni jak wizja Darwina pomaga nam doceniać piękno planu Stwórcy, zaś w serialu Historia Boga lekarz medycyny, światowej klasy uczony oraz zdobywca nagrody BAFTA – profesor Robert Winston, ułoży matematyczny wzór, który, według niego, wskazuje na prawdopodobieństwo istnienia Boga. 

W środy BBC Knowledge zaprosi widzów na wyprawę w przeszłość, by dowiedzieć się kim naprawdę był Jezus. Teolog Robert Beckford opowie o wielkich religiach, szukając w nich śladów historii Jezusa. Spróbuje przy okazji wyjaśnić, jak to się stało, że to właśnie Jezus stał się centralną postacią religii, która ma najwięcej wyznawców na świecie.

"W cyklu Czy Bóg istnieje? czołowi światowi naukowcy i teolodzy prezentują argumenty przemawiające za i przeciw istnieniu Boga. Zależy nam, aby widzowie mogli poznać stanowisko obu stron sporu i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat. Nie szukamy jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule cyklu pytanie, pragniemy zainspirować widzów, którzy sami zdecydują, z którą ze stron dyskusji się zgadzają" - komentuje Jon Farrar, Vice President Programming BBC Worldwide EMEA.

"Bardzo się cieszę, że BBC zdecydowała się podjąć w Polsce próbę otwarcia jakościowej debaty na jeden z fundamentalnych problemów współczesnego świata. Cyklem „Czy Bóg istnieje?” BBC zaczyna wypełniać na naszym rynku mediów ważną misję inspirowania poważnej publicznej debaty. Mam nadzieję że BBC, która w świecie publicznych multimediów wciąż jest wzorcem globalnym, otworzy tym cyklem drogę, którą pójdą też inni" - dodaje gospodarz cyklu Jacek Żakowski.

Do debaty mogą dołączyć również internaucji  za pośrednictwem BBC Polska.

Komentarze

Powiązane

28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
27.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
IV seria Niezwykłych Stanów Prokopa od marca na antenie TVN
W marcu br. na antenie TVN zadebiutuje nowy sezon formatu „Niezwykłych Stanów Prokopa”. Dziennikarz wyruszy w kolejną podróż za Ocean.
26.02.24, 15:45
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Prawie 550 tys. zł za spot podczas meczu Polska - Francja. Biuro Reklamy TVP ogłosiło ofertę na UEFA EURO 2024
Biuro Reklamy TVP ogłosiło zasady sprzedaży obowiązujące przy transmisjach Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2024. Mecze będą nadawane w TVP1, TVP2, TVP Sport, oraz na portalu i w aplikacji mobilnej TVP Sport.
26.02.24, 10:52
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Ponad 80 stacji radiowych w ofercie platformy IPTV AVIOS
Wzrasta liczba stacji radiowych dostępnych na platformie IPTV AVIOS. Pod koniec stycznia br. było ich 30, obecnie jest już przeszło 80. Wszystkie stacje dostępne są bezpłatnie dla abonentów usługi.
26.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Columbo hitem kanału Antena HD. Duży wzrost w grupie 16-59
Kanał Antena HD znajdujący się Naziemnej Telewizji Cyfrowej, zanotował w styczniu br. rekordowy udział w grupie 16-59.
25.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
I sezon serialu Odwilż w Playerze i na antenie TVN na początku marca
Serial HBO Max „Odwilż” 1 marca br. zadebiutuje na platformie Player. 4 marca premierowy odcinek serialu zostanie wyemitowany także na antenie TVN. Produkcja śledzi losy policjantki, która nie jest w stanie pogodzić się z okolicznościami śmierci męża i obsesyjnie angażuje się w pracę.
25.02.24, 19:24
| telewizja / VOD » informacje
Bez retuszu. Marek Czyż powraca na antenę TVP Info z programem na żywo
W niedzielę, 3 marca br. o godz. 20:40 na antenie TVP INFO pojawi się program „Bez Retuszu”, który powraca po przerwie.
Format będzie emitowany na żywo i ma wykorzystywać siłę mediów społecznościowych. Oprócz zaproszonych gości, na widowni zasiądzie 80 osób.
25.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Sympatyk w połowie kwietnia w HBO Max
Siedmioodcinkowy serial HBO Original "Sympatyk" będzie miał swoją premierę 15 kwietnia br. w HBO i HBO Max.
23.02.24, 15:09
| telewizja / VOD » informacje
Specjalne propozycje programowe kanału TVP Kobieta w drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
W drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, TVP Kobieta w cyklu „Matki wojny” oraz w specjalnych odcinkach programu „Kobiety w drodze”, przypomni sylwetki ukraińskich kobiet zaangażowanych w działania wspierające rodaków. Na antenie pojawią się także wywiady z Tetianą Kovalchuk i Mery Akopian.
23.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Jakubiak rozgryzie Maltę w nowej serii programów w Canal+ Kuchnia
Tomasz Jakubiak w nowej serii programu „Jakubiak rozgryza” tym razem odwiedzi Maltę. Emisja ruszy pod koniec lutego br. w CANAL+ Kuchnia.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.