19.01.12, 17:54

Rusza trzeci etap kampanii promującej opłacanie abonament

Rusza trzeci etap kampanii promującej opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego prowadzonej przez Związek Pracodawców Mediów Publicznych, TVP oraz Polskie Radio.

Rusza trzeci etap kampanii promującej opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego prowadzonej przez Związek Pracodawców Mediów Publicznych, TVP oraz Polskie Radio. Spoty emitowane od 20 stycznia br. przedstawią Polaków, którzy postrzegają opłacanie abonamentu jako swój oczywisty obowiązek. Za przygotowanie i realizację strategii kampanii odpowiedzialne jest konsorcjum agencji wchodzących do grupy Walk oraz firma Adwertajzing.

Kampania „Polska numerem 1 w Europie” składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich, zrealizowanym w formie teasera od 24 grudnia do 4 stycznia br. zostali zobrazowani obcokrajowcy zaskoczeni faktem, że Polska zajęła pierwsze miejsce w Europie. Zagadką pozostało w jakiej dziedzinie. Druga odsłona kampanii zrealizowana od 5 stycznia do 19 stycznia wyjaśniła, w jakiej kategorii Polacy zostali zwycięzcami, tj. w niepłaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Trzeci etap kampanii, który stanowi odpowiedź rodaków na komentarze obcokrajowców - emitowane w tej fazie spoty ukażą Polaków, którzy postrzegają opłacanie abonamentu jako swój obowiązek. III etap kampanii obejmie stacje TVP, Polskiego radia, internet oraz prasę. Na jej potrzeby została także uruchomiona strona internetowa www.placeabonament.pl na której można uzyskać informacje dotyczące abonamentu RTV oraz sposobu jego opłacania. Działania reklamowe uzupełnia kampania social media oraz media relations.

Pomimo, iż opłaty abonamentowe w Polsce należą do najniższych w Europie, regularnie opłaca je jedynie 40% gospodarstw domowych. Tymczasem odsetek osób uchylających się od ich wnoszenia w większości państw Unii Europejskiej nie przekracza 10%. Dane te przekonały nas, by w najnowszej, kampanii odwołać się do europejskich wzorców i w ten sposób zachęcić ludzi do regularnego regulowania należności. Efekty kampanii są już widoczne - od momentu rozpoczęcia kampanii obserwujemy znaczny wzrost przychodów z abonamentu“ - komentuje Jolanta Wiśniewska, Prezes Związku Związku Pracodawców Mediów Publicznych. „Liczymy, że kampania w znaczący sposób przyczyni się do zmiany zachowań, w szczególności że powszechne opłacanie abonamentu umożliwiłoby obniżenie obecnej opłaty“ - dodaje Wiśniewska.

Według danych GUS, 98,5 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny. Urząd szacuje również, że w gospodarstwach domowych w Polsce jest około 14,3 miliona odbiorników telewizyjnych (gospodarstw domowych jest około 13,3 mln). Liczba abonentów mających zarejestrowane odbiorniki RTV i tym samym zobowiązanych do wnoszenia opłat wynosi obecnie 4.283.807, z czego jedynie 1.277.421 reguluje należności terminowo. Ponad 3 mln abonentów zalega z płatnościami na kwotę ok. 2,08 miliarda złotych., co daje średnie zadłużenie w wysokości 690 zł na każdego dłużnika.

Płacenie abonamentu RTV jest kontrowersyjnym i budzącym żywe emocje tematem. Dlatego klasyczna, perswazyjna forma reklamy, próbująca racjonalnie przekonać konsumentów o dobrodziejstwach płynących z opłacania abonamentu, nie przyniesie spodziewanych efektów. Aby trwale zmienić nastawienie społeczeństwa do kwestii abonamentu konieczne są działania silnie oddziałujące na emocje, redefiniujące sposób postrzegania tej kwestii” - komentuje Lech C. Król z Adwertajzing.pl. „Dlatego pierwsza z zaplanowanych kampanii „Polska numerem 1 w Europie” oparta jest na poczuciu narodowej dumy i sprawiedliwości Polaków. Jeśli chcemy się czuć Europejczykami, jeśli chcemy być dumni z bycia Polakami, powinniśmy godnie się zachowywać. Łatwo jest powiedzieć: „jestem uczciwy, pracowity i troszczę się o środowisko naturalne”. Ale czy nasze czyny to potwierdzają? Bycie uczciwym zobowiązuje do przestrzegania praw i zasad. Również tych, które budzą nasze wątpliwości, a nawet sprzeciw. Dlatego możemy – a nawet powinniśmy – dyskutować na temat wykorzystania pieniędzy z abonamentu RTV – ale nie ma to nic wspólnego z samym obowiązkiem jego płacenia. Jeśli chcemy czuć się uczciwi, powinniśmy postępować zgodnie z prawem, nawet jeśli jesteśmy przekonani o jego ułomności i mamy wątpliwości, czy „inni” również wywiązują się ze swoich obowiązków” - dodaje Lech C. Król.

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.