19.01.12, 17:54

Rusza trzeci etap kampanii promującej opłacanie abonament

Rusza trzeci etap kampanii promującej opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego prowadzonej przez Związek Pracodawców Mediów Publicznych, TVP oraz Polskie Radio.

Rusza trzeci etap kampanii promującej opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego prowadzonej przez Związek Pracodawców Mediów Publicznych, TVP oraz Polskie Radio. Spoty emitowane od 20 stycznia br. przedstawią Polaków, którzy postrzegają opłacanie abonamentu jako swój oczywisty obowiązek. Za przygotowanie i realizację strategii kampanii odpowiedzialne jest konsorcjum agencji wchodzących do grupy Walk oraz firma Adwertajzing.

Kampania „Polska numerem 1 w Europie” składa się z trzech etapów. W pierwszym z nich, zrealizowanym w formie teasera od 24 grudnia do 4 stycznia br. zostali zobrazowani obcokrajowcy zaskoczeni faktem, że Polska zajęła pierwsze miejsce w Europie. Zagadką pozostało w jakiej dziedzinie. Druga odsłona kampanii zrealizowana od 5 stycznia do 19 stycznia wyjaśniła, w jakiej kategorii Polacy zostali zwycięzcami, tj. w niepłaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Trzeci etap kampanii, który stanowi odpowiedź rodaków na komentarze obcokrajowców - emitowane w tej fazie spoty ukażą Polaków, którzy postrzegają opłacanie abonamentu jako swój obowiązek. III etap kampanii obejmie stacje TVP, Polskiego radia, internet oraz prasę. Na jej potrzeby została także uruchomiona strona internetowa www.placeabonament.pl na której można uzyskać informacje dotyczące abonamentu RTV oraz sposobu jego opłacania. Działania reklamowe uzupełnia kampania social media oraz media relations.

Pomimo, iż opłaty abonamentowe w Polsce należą do najniższych w Europie, regularnie opłaca je jedynie 40% gospodarstw domowych. Tymczasem odsetek osób uchylających się od ich wnoszenia w większości państw Unii Europejskiej nie przekracza 10%. Dane te przekonały nas, by w najnowszej, kampanii odwołać się do europejskich wzorców i w ten sposób zachęcić ludzi do regularnego regulowania należności. Efekty kampanii są już widoczne - od momentu rozpoczęcia kampanii obserwujemy znaczny wzrost przychodów z abonamentu“ - komentuje Jolanta Wiśniewska, Prezes Związku Związku Pracodawców Mediów Publicznych. „Liczymy, że kampania w znaczący sposób przyczyni się do zmiany zachowań, w szczególności że powszechne opłacanie abonamentu umożliwiłoby obniżenie obecnej opłaty“ - dodaje Wiśniewska.

Według danych GUS, 98,5 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny. Urząd szacuje również, że w gospodarstwach domowych w Polsce jest około 14,3 miliona odbiorników telewizyjnych (gospodarstw domowych jest około 13,3 mln). Liczba abonentów mających zarejestrowane odbiorniki RTV i tym samym zobowiązanych do wnoszenia opłat wynosi obecnie 4.283.807, z czego jedynie 1.277.421 reguluje należności terminowo. Ponad 3 mln abonentów zalega z płatnościami na kwotę ok. 2,08 miliarda złotych., co daje średnie zadłużenie w wysokości 690 zł na każdego dłużnika.

Płacenie abonamentu RTV jest kontrowersyjnym i budzącym żywe emocje tematem. Dlatego klasyczna, perswazyjna forma reklamy, próbująca racjonalnie przekonać konsumentów o dobrodziejstwach płynących z opłacania abonamentu, nie przyniesie spodziewanych efektów. Aby trwale zmienić nastawienie społeczeństwa do kwestii abonamentu konieczne są działania silnie oddziałujące na emocje, redefiniujące sposób postrzegania tej kwestii” - komentuje Lech C. Król z Adwertajzing.pl. „Dlatego pierwsza z zaplanowanych kampanii „Polska numerem 1 w Europie” oparta jest na poczuciu narodowej dumy i sprawiedliwości Polaków. Jeśli chcemy się czuć Europejczykami, jeśli chcemy być dumni z bycia Polakami, powinniśmy godnie się zachowywać. Łatwo jest powiedzieć: „jestem uczciwy, pracowity i troszczę się o środowisko naturalne”. Ale czy nasze czyny to potwierdzają? Bycie uczciwym zobowiązuje do przestrzegania praw i zasad. Również tych, które budzą nasze wątpliwości, a nawet sprzeciw. Dlatego możemy – a nawet powinniśmy – dyskutować na temat wykorzystania pieniędzy z abonamentu RTV – ale nie ma to nic wspólnego z samym obowiązkiem jego płacenia. Jeśli chcemy czuć się uczciwi, powinniśmy postępować zgodnie z prawem, nawet jeśli jesteśmy przekonani o jego ułomności i mamy wątpliwości, czy „inni” również wywiązują się ze swoich obowiązków” - dodaje Lech C. Król.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 08:45
| telewizja / VOD » informacje
TVN Pora na show. 17 kanał FAST w ofercie TVN Warner Bros. Discovery
Koncern TVN Warner Bros. Discovery uruchomił kolejny kanał typu FAST - TVN Pora na show.
20.05.24, 13:42
| telewizja / VOD » seriale
Prosta sprawa. Mateusz Damięcki i Piotr Adamczyk w nowym serialu CANAL+
W serwisie CANAL+ online pojawił się pierwszy odcinek nowej polskiej produkcji „Prosta sprawa”. Najnowsza produkcja oryginalna CANAL+ to kino akcji twórców „Furiozy” oparte na bestsellerze Wojciecha Chmielarza.
20.05.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 10 mln zł. To suma roszczeń spraw przeciwko TVP za materiały wyemitowane w latach 2016-2023
Niemal 10 mln zł – to suma roszczeń spraw przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.
18.05.24, 14:51
| telewizja / VOD » informacje
Nakręć się na przyszłość. Szansa dla młodych ludzi na karierę w branży filmowej
Na warsztaty otwierające drogę do pracy przy tworzeniu filmów i seriali zapraszają Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix.
17.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska wybrała dziennikarzy w ramach akcji: Włącz się! Zmieniajmy się razem
Niemal 2 000 osób marzących o pracy w telewizji odpowiedziało na zaproszenie TVP i wzięło udział w projekcie rekrutacyjnym „Włącz się! Zmieniajmy się razem”. Komisja wyłoniła pięciu najlepszych kandydatów w kategoriach: Informacja/Publicystyka, Sport, Rozrywka, Kultura i Pogoda.
16.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Aktualności TVP3 Katowice z dużym skokiem oglądalności. Rośnie widownia serwisów w Szczecinie, Krakowie i Bydgoszczy
Znaczące wzrosty oglądalności w kwietniu br. odnotowały, według danych Nielsen Media, programy informacyjne emitowane na antenach regionalnych TVP. „Aktualności” emitowane w TVP3 Katowice osiągnęły w kwietniu wzrost widowni - w porównaniu z minionym rokiem – aż o 70 proc. 
16.05.24, 13:06
| telewizja / VOD » informacje
Kanały TinyTeen, LingoToons i LangLab dołączyły do oferty Pasjatv
Do oferty firmy dystrybucyjnej Pasjatv trafiły trzy nowe kanały edukacyjne. Nadawcą trzech nowych kanałów TinyTeen, LingoToons i LangLab jest English Club TV Group, który od ponad 15 lat w swoim portfolio posiada kanał English Club TV.
16.05.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Nowy skład Komisji Etyki TVP
Władze Telewizji Polskiej SA w likwidacji powołały siedmioro nowych członków Komisji Etyki TVP XIV kadencji.
14.05.24, 23:50
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Śleboda. Ruszyły zdjęcia do nowego serialu SkyShowtime Original
Serwis SkyShowtime ogłosił rozpoczęcie zdjęć do nowej polskiej produkcji oryginalnej – "Śleboda". Produkcja jest serialową adaptacją popularnego etno-kryminału. W rolach głównych serialu Śleboda wystąpią Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek.
12.05.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska ogłasza beneficjentów 31. akcji charytatywnej Reklama Dzieciom
Siedemdziesiąt organizacji i placówek zostało beneficjentami 31. akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom”, organizowanej przez Telewizję Polską. Dochód ze specjalnego bloku reklamowego wyemitowanego 25 i 26 grudnia 2023 r. w TVP1, wyniósł  1 640 000 zł.  Akcję wsparło piętnastu  reklamodawców.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy