01.02.12, 17:39

Tydzień polityczny w mediach

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minionym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich.

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minionym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich. Wyselekcjonowano z nich wszystkie informacje, które dotyczyły Platformy Obywatelskiej (PO), Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Ruchu Palikota, Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

W ciągu tygodnia (23-28.01.2012 r.) na temat pięciu partii ukazało się 431 publikacji. Najwięcej informacji dotyczyło Prawa i Sprawiedliwości – 249 publikacji, co stanowiło prawe 36% spośród wszystkich publikacji na temat pięciu badanych partii. Najwięcej publikacji na badany temat ukazało się w dzienniku Rzeczpospolita (65), która to najczęściej pisała o Platformie Obywatelskiej (49 publikacji).

Pięć badanych partii jednocześnie wymieniono tylko w 7 publikacjach (niecałe 2% spośród wszystkich 431). Najczęściej sama nazwa partii - Prawo i Sprawiedliwość - została wymieniona w 27% artykułów. Z kolei 26% publikacji dotyczyło jednocześnie PO i PiS.

W minionym tygodniu tematem numer jeden okazała się "wojna o intenret". Informowano o blokowaniu rządowych stron przez internautów sprzeciwiającym się kontrowersyjnej umowie ACTA. Okazało się, że tak głośne protesty to wyjątek w Europie. Mimo głosów sprzeciwu, Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz - Czechowska podpisała porozumienie ACTA. Według wielu publicystów "Sposób wprowadzania ACTA to kolejny przykład, że wpisane do konstytucji i rozmaitych ustaw instytucje, takie jak prawo obywateli do konsultacji, są traktowane jako przeszkody i archaizm tudzież zbędna formalność" ("Demokratyczny autorytaryzm", Wiktor Świetlik, Rzeczpospolita, 26.01., str. 10).

"Tydzień protestów w sprawie podpisania przez polski rząd porozumienia ACTA. Hakerzy grożą sparaliżowaniem kraju, internauci na ulicach protestują przeciwko cenzurze. Socjolodzy zastanawiają się, czy to nieznana do tej pory forma buntu młodego pokolenia. Dla polityków – test. Dla rządu: jak zachować się w sytuacji kryzysowej, dla opozycji: jak wykorzystać szansę" (Dekalog VII", Gazeta Wyborcza, 28.01., str. 2).

Komentarze

Powiązane

05.04.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny:5 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 kwietnia?
04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
04.04.25, 00:15
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 kwietnia?
03.04.25, 00:19
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 kwietnia?
02.04.25, 14:42
| TV / VOD » informacje | prasa » informacje
Poranny Ring 7:50. Startuje publicystyczny format wideo live Super Expressu
2 kwietnia br. „Super Express” (Grupa ZPR Media) rozpocznie emisję nowego codziennego formatu wideo na kanale Super Ring na platformie You Tube. Gospodarzami godzinnego programu publicystycznego „Poranny Ring 7:50” będą Marek Balawajder, Karolina Pajączkowska i Wiktor Świetlik.
02.04.25, 10:41
| prasa » informacje
Wielki test wiedzy o Unii Europejskiej. Nowy projekt edukacyjny Gazety Wyborczej
1 kwietnia br. ruszył nowy projekt edukacyjny “Gazety Wyborczej”. Uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski będą mogli sprawdzić swoją wiedzę 27 maja br. w Warszawie i Katowicach. 
02.04.25, 10:21
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 kwietnia?
01.04.25, 10:55
| prasa » informacje | internet » informacje
Wyborczy Panel Obywatelski. Obywatele i obywatelki komentują kampanię prezydencką
31 marca br. ruszył projekt – Wyborczy Panel Obywatelski, organizowany przez "Wyborczą". Ponad 20 osób z różnych części Polski będzie na bieżąco komentować przebieg kampanii prezydenckiej.
31.03.25, 14:54
| prasa » informacje
Numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II z czwartkowym Super Expressem
3 kwietnia br. wraz z „Super Expressem” (Grupa ZPR Media) do kupienia będzie kolekcjonerski pozłacany numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II.
31.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 marca?