06.04.12, 20:55
Kaczyński zamilkł – media przestały krytykować
Prezes Prawa i Sprawiedliwości był najrzadziej krytykowanym liderem partii politycznej w styczniu. Na przeciwnym biegunie znaleźli się Janusz Palikot i Donald Tusk.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości był najrzadziej krytykowanym liderem partii politycznej w styczniu. Na przeciwnym biegunie znaleźli się Janusz Palikot i Donald Tusk. Obniżka odsetka negatywnych publikacji zbiegła się ze znaczącym spadkiem aktywności medialnej Jarosława Kaczyńskiego – wynika z badania "Scena Polityczna" przeprowadzonego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".
Byłego premiera w niekorzystnym świetle przedstawiał dokładnie co piąty tekst w dziennikach ogólnopolskich. Oznacza to 14-procentowy spadek w porównaniu do grudnia. 20 procent tekstów o negatywnych konotacjach to najmniej od rozpoczęcia prowadzenia badania (wrzesień 2010).
Z kolei Janusza Palikota negatywnie opisywało 43 procent publikacji, a Donalda Tuska 42 procent Premier krytykowany był głównie w kontekście działań rządu w sprawie ustawy refundacyjnej, likwidacji szkół oraz przyjęcia porozumienia ACTA. Zdecydowanie najczęściej w tekstach prasowych występował Tusk. W ciągu 31 dni stycznia pojawiło się o nim 2,7 tys. publikacji.
Drugie miejsce wprawdzie utrzymał Kaczyński, ale już trzeci miesiąc z rzędu odnotował ponad 30-procentowy spadek aktywności. W styczniu było to 32 procent, w grudniu było to 31 procent, natomiast w listopadzie - 35 procent. Trend ten rozpoczął się po zakończeniu kampanii wyborczej. W efekcie w styczniu w 1100 tytułach prasy ogólnopolskiej i regionalnej o liderze PiS ukazało się 758 tekstów – o dwa więcej niż na temat Janusza Palikota. Za plecami Palikota uplasował się Waldemar Pawlak (420) i Leszek Miller (302).
Jeżeli chodzi o częstotliwość występowania w prasie partii politycznych, niezmiennie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, jednak jego przewaga nad PO mocno stopniała. W ubiegłym miesiącu dwie największe partie polityczne w Sejmie miały odpowiednio 3,1 i 3,0 tys. publikacji prasowych. Dwukrotnie mniej ukazało się o SLD (1,5 tys.), natomiast dalej sklasyfikowano PSL (1,1 tys.) i Ruch Palikota (0,8 tys.).
W pierwszym miesiącu roku jedyną partią, która osiągnęła wzrost medialności była Platforma Obywatelska (+30 procent). Wiązał się on jednak w dużej mierze z krytyką planów i działań rządu. Najmocniej spadła liczba publikacji o SLD (-15 procent) i PiS (-11 procent).
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze