06.04.12, 20:55

Kaczyński zamilkł – media przestały krytykować

Prezes Prawa i Sprawiedliwości był najrzadziej krytykowanym liderem partii politycznej w styczniu. Na przeciwnym biegunie znaleźli się Janusz Palikot i Donald Tusk.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości był najrzadziej krytykowanym liderem partii politycznej w styczniu. Na przeciwnym biegunie znaleźli się Janusz Palikot i Donald Tusk. Obniżka odsetka negatywnych publikacji zbiegła się ze znaczącym spadkiem aktywności medialnej Jarosława Kaczyńskiego – wynika z badania "Scena Polityczna" przeprowadzonego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".

Byłego premiera w niekorzystnym świetle przedstawiał dokładnie co piąty tekst w dziennikach ogólnopolskich. Oznacza to 14-procentowy spadek w porównaniu do grudnia. 20 procent tekstów o negatywnych konotacjach to najmniej od rozpoczęcia prowadzenia badania (wrzesień 2010).

Z kolei Janusza Palikota negatywnie opisywało 43 procent publikacji, a Donalda Tuska 42 procent Premier krytykowany był głównie w kontekście działań rządu w sprawie ustawy refundacyjnej, likwidacji szkół oraz przyjęcia porozumienia ACTA. Zdecydowanie najczęściej w tekstach prasowych występował Tusk. W ciągu 31 dni stycznia pojawiło się o nim 2,7 tys. publikacji.

Drugie miejsce wprawdzie utrzymał Kaczyński, ale już trzeci miesiąc z rzędu odnotował ponad 30-procentowy spadek aktywności. W styczniu było to 32 procent, w grudniu było to 31 procent, natomiast w listopadzie - 35 procent. Trend ten rozpoczął się po zakończeniu kampanii wyborczej. W efekcie w styczniu w 1100 tytułach prasy ogólnopolskiej i regionalnej o liderze PiS ukazało się 758 tekstów – o dwa więcej niż na temat Janusza Palikota. Za plecami Palikota uplasował się Waldemar Pawlak (420) i Leszek Miller (302).

Jeżeli chodzi o częstotliwość występowania w prasie partii politycznych, niezmiennie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, jednak jego przewaga nad PO mocno stopniała. W ubiegłym miesiącu dwie największe partie polityczne w Sejmie miały odpowiednio 3,1 i 3,0 tys. publikacji prasowych. Dwukrotnie mniej ukazało się o SLD (1,5 tys.), natomiast dalej sklasyfikowano PSL (1,1 tys.) i Ruch Palikota (0,8 tys.).

W pierwszym miesiącu roku jedyną partią, która osiągnęła wzrost medialności była Platforma Obywatelska (+30 procent). Wiązał się on jednak w dużej mierze z krytyką planów i działań rządu. Najmocniej spadła liczba publikacji o SLD (-15 procent) i PiS (-11 procent).

Komentarze

Powiązane

10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
07.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
06.06.24, 10:24
| prasa » informacje
Daniel Obajtek przegrywa w sądzie z Onetem. Były szef Orlenu pozwał portal w trybie wyborczym
Onet wygrał w trybie wyborczym z Danielem Obajtkiem – poinformował portal Onet.pl. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na europosła pozwał serwis za jeden z artykułów. Orzeczenie nie jest prawomocne.
06.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 6 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 6 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
05.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.