06.04.12, 20:55

Prawie połowa mężczyzn słucha radia w samochodzie

Każdego dnia ponad 82 proc. mężczyzn słucha radia, średnio przez 261 minut. Najwyższe zasięgi radio notuje wśród młodych mężczyzn, pracujących na kierowniczych stanowiskach, właścicieli firm, pracowników umysłowych.

Każdego dnia ponad 82 proc. mężczyzn słucha radia, średnio przez 261 minut. Najwyższe zasięgi radio notuje wśród młodych mężczyzn, pracujących na kierowniczych stanowiskach, właścicieli firm, pracowników umysłowych. Blisko połowa słuchaczy-mężczyzn włącza radio w samochodzie (dane: Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, fala I-XII 2011 r.).

Pomimo, że mężczyźni rzadziej niż kobiety robią codzienne zakupy, to w dalszym ciągu mają decydujące zdanie przy kupnie samochodów, sprzętu RTV i AGD, produktów finansowych. Mężczyzn do zakupu trzeba przekonać, bo ich wybory według specjalistów są racjonalne i poprzedzone analizami produktu. Znajomość marki, m.in. z przekazów reklamowych, jest ważna, bo najczęściej ufają znanym produktom. Mężczyźni chcą być wyjątkowi, cenią ekskluzywność, lubią nowinki technologiczne i gadżety, którymi mogą się podzielić z innymi. Według analizy portalu SalesNews.pl, proces zakupowy mężczyzny następuje w sposób liniowy - pojawia się potrzeba nabycia produktu, następnie dokonywany jest wybór najistotniejszych cech, wybór sklepu, wizyta w sklepie i zakup produktu.

Radio jest jednym ze skutecznych środków dotarcia do mężczyzn z komunikatem. Codziennie radio w 2011 roku włączało 82,3 proc., czyli 12,1 mln mężczyzn w wieku 15-75 lat. Co najmniej raz w tygodniu radia słucha już 96 proc. mężczyzn. Najwyższe zasięgi radio notuje wśród młodych dorosłych – 84,9 proc. w wieku 25-39 lat słucha radia codziennie.

Mężczyźni dużo częściej niż kobiety słuchają radia w samochodach, co jest o tyle zrozumiałe, że częściej siadają za kierownicą. 43,1 proc. mężczyzn deklarowało słuchanie radia w samochodzie przynajmniej raz dziennie. Słuchania radia w aucie daje możliwość zrelaksowania się, odstresowania i – co najważniejsze – odizolowania od zewnętrznego świata (tzw. cocooning, polegający na odcinaniu się od zbyt dużej ilości bodźców i tworzeniu własnej strefy bezpieczeństwa i komfortu). Dzięki temu kierowca może skupić się na muzyce, wiadomościach, ulubionych audycjach, a także przekazie reklamowym. Bardzo wyraźne dwa drive time’y wśród mężczyzn widać w dni powszednie – w godz. 7-9 i 15-17.

Najwyższe zasięgi radio notuje wśród mężczyzn, którzy są właścicielami firm, przedstawicielami wolnych zawodów i pracują na kierowniczych stanowiskach.

Komentarze

Powiązane

05.12.23, 17:53
| radio » informacje
Rusza Radio Gwiazdka od Polskiego Radia
Polskie Radio, jak co roku, w okresie przedświątecznym uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi. 6 grudnia br. wystartuje Polskie Radio Gwiazdka.
05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.