06.04.12, 21:09

Kino Polska TV S.A.: Wyniki finansowe niższe od prognozy

"Był to dla nas kolejny rok intensywnego rozwoju" - tak podsumował ubiegły rok dla Grupy Kapitałowej Kino Polska TV Bogusław Kisielewski, Członek Zarządu Kino Polska TV S.A.

"Był to dla nas kolejny rok intensywnego rozwoju" - tak podsumował ubiegły rok dla Grupy Kapitałowej Kino Polska TV Bogusław Kisielewski, Członek Zarządu Kino Polska TV S.A. Udany debiut tej spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, wprowadzenie na rynek ASO NewConnect akcji Stopklatka S.A. i zakup większościowego pakietu udziałów Cyfrowego Repozytorium Filmowego Sp. z o.o. to najważniejsze z ubiegłorocznych zmian w Grupie Kapitałowej Kino Polska TV S.A.

W roku 2011 Grupa kontynuowała budowę kompleksowej oferty w branży filmowej i telewizyjnej. Konsekwentnie doskonalona oferta programowa kanałów z portfolio Kino Polska TV S.A. znalazła swoje odzwierciedlenie w wynikach oglądalności. Zgodnie z danymi Nielsen Audience Measurement Telewizja Kino Polska zakończyła ubiegły rok w pierwszej trójce najchętniej oglądanych stacji filmowych w Polsce. Rekordowy wzrost udziałów w rynku odnotował też FilmBox. W grudniu 2011 w grupie 16-49 wyniósł on 43% w stosunku do tego samego okresu w roku 2010. W grupie 4+ wzrost ten sięgnął aż 85% (dane Nielsen Audience Measurement dzięki uprzejmości AtMedia Sp. z o.o.).

W maju Kino Polska TV S.A. uruchomiła nowy kanał telewizyjny: Kino Polska Muzyka. Na koniec roku 2011 program docierał już do blisko 2,5 mln aktywnych abonentów, a od stycznia 2012 roku rozpoczęto w nim sprzedaż czasu reklamowego.

Kanały produkowane i dystrybuowane przez Kino Polska TV S.A. systematycznie poszerzały też swój zasięg techniczny. Niemal czterokrotnie wzrosła liczba aktywnych abonentów pakietu programów FilmBox Premium (z 246 tys. w roku 2010 do 1,2 mln w 2011). W przypadku stacji FilmBox Basic był to wzrost o ponad 70%. Blisko o 30% zwiększyła się również liczba abonentów Telewizji Kino Polska. W efekcie, w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, o 20% wzrosły przychody Grupy z działalności emisyjnej.

Wzrost o ok. 75 % Grupa odnotowała w przychodach ze sprzedaży ogółem, które ukształtowały się na poziomie prawie 85 mln zł. Produkcja kanałów – dodatkowy segment operacyjny, jaki pojawił się w strukturze przychodów Grupy w roku 2011 – przyniósł jej wpływy w wysokości ok. 25,7 mln zł.

"Istotnym wydarzeniem ubiegłego roku był dla nas również zakup pakietu kontrolnego w wysokości 60% udziałów w Cyfrowym Repozytorium Filmowym Sp. z o.o." – dodaje Bogusław Kisielewski. Repozytorium jest znane z dokonań na polu rekonstrukcji, cyfryzacji i rozpowszechniania wybitnych dzieł polskiej kinematografii. Inwestycja ta umożliwia Grupie niskokosztowy dostęp do kopii polskich filmów w jakości HD, co jest szczególnie istotne w kontekście planów związanych z uruchomieniem kanału telewizyjnego Kino Polska HD. Zrekonstruowane tytuły mogą być wykorzystywane także na innych polach eksploatacji, takich jak: dystrybucja kinowa, usługi Video on Demand, jak również wydawnictwa DVD i Blu-ray.

Wyniki finansowe Grupy w roku 2011 okazały się jednak niższe niż prognozowano. Zysk netto wyniósł ok. 8,4 mln zł, a więc o ok. 20% mniej niż w roku 2010. Powody tej różnicy wyjaśnia Bogusław Kisielewski: "Głównym czynnikiem, mającym wpływ na zaistniałą sytuację, był spadek przychodów z reklam, spowodowany ogólnym zachwianiem równowagi na rynku reklamy w Polsce, a także nasilenie się konkurencji ze strony kanałów tematycznych o zbliżonej ofercie programowej. Aby zniwelować te warunki, wzbogaciliśmy ofertę programową Telewizji Kino Polska o nowe, interesujące pasma tematyczne, co w niedługim czasie przełożyło się na wzrost oglądalności stacji".

Wpływ na osiągnięty przez Grupę wynik finansowy miała także strata netto Stopklatka S.A., poniesiona w efekcie ogólnego spadku przychodów ze sprzedaży treści do usług mobilnych. Na koniec grudnia 2011 r. wyniosła ona ok. 700 tys. zł. W reakcji na ten stan rzeczy wiosną 2011 roku rozpoczęto restrukturyzację spółki, polegającą m.in. na redukcji zatrudnienia i optymalizacji kosztów technicznych. W czerwcu podjęta też została decyzja o przeniesieniu siedziby Stopklatka S.A. do Warszawy, co pozwoliło na dalsze obniżenie kosztów jej działalności. Równolegle, przez cały rok 2011, trwały intensywne prace nad restrukturyzacją i rozwojem portalu Stopklatka.pl, dzięki czemu został on wzbogacony o szereg funkcjonalności. W opinii zarządu wszystkie przeprowadzone zmiany umożliwią spółce systematyczną poprawę wyników.

Obecnie Grupa w dalszym ciągu umacnia swoją pozycję na rynku płatnej telewizji. O jej planach na rok 2012 mówi Bogusław Kisielewski: "Wśród ważnych dla nas celów znajduje się poszerzenie zasięgu technicznego kanału Kino Polska Muzyka, a także wejście w innowacyjny obszar dystrybucji kanałów telewizyjnych i treści VOD z nowym produktem Grupy, FilmboxLive. Będzie on dostępny dla użytkowników na urządzeniach mobilnych i w tzw. inteligentnych telewizorach (SmartTV)".

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.