06.04.12, 21:16

Święta z RMF Classic

Trzy świąteczne wieczory w RMF Classic to spotkania z trójką niezwykłych osobowości muzycznych.

Trzy świąteczne wieczory w RMF Classic to spotkania z trójką niezwykłych osobowości muzycznych. W Wielką Sobotę znany krakowski artysta Grzegorz Turnau zabierze słuchaczy  na muzyczną wyprawę szlakiem własnych wielkanocnych podróży. Z kolei niedzielny koncert wielkanocny ułoży Sebastian Karpiel Bułecka - lider zespołu Zakopower. Ostatni świąteczny wieczór spędzimy w RMF Classic z jednym z najsłynniejszych artystów XX. wieku –  Paulem McCarteny’em.

Wielki Piątek. W piątkowy wieczór Alicja Myśliwiec  będzie próbowała odpowiedzieć razem z księdzem Jackiem Stryczkiem -  happenerem i duszpasterzem ludzi biznesu na takie pytania m.in. jak: dlaczego Wielkanoc ma słabszy PR niż Boże Narodzenie? Po co konfesjonał stanął pod galerią handlową?  I co wspólnego ma Ewangelia ze światem biznesu?Start programu o 20:30. Gościem wielkopiątkowej Nocy Poetów Piosenki będzie Poeta Ciszy - Leszek Aleksander Moczulski, autor słów do takich polskich szlagierów, takich  jak "Cała jesteś w skowronkach" Skaldów, "Korowodu" Marka Grechuty, czy "Na plażach Zanzibaru" z repertuaru Grzegorza Turnaua. Od 22:00 zaprasza Michał Łanuszka.

Wielkanocna Sobota. W Wielką Sobotę od 9:00 w menu RMF Classic pojawią się czekoladowe zajączki z Berlina i mona - 'małpi tort' z Katalonii. Pod hasłem "Wielkanoc bez granic" Dariusz Stańczuk zaprosi gości z kilku europejskich krajów, a także zza oceanu, którzy opowiadać będą o najbardziej malowniczych zwyczajach świątecznych. Przemówią między innymi: Abel Murcia z Instytutu Cervantesa, Daniel Goepfert z Instytutu Goethego, Alain Schneider z Instytutu Francuskiego, Konsul Królestwa Danii Janusz Kahl. W Wielką Sobotę stacja także przedstawi historie pewnych podróży Grzegorza Turnaua. Jak w tytule jednej z jego płyt, słuchacze wyruszą w muzyczną podróż śladami Wielkanocy, które przyszło mu spędzać poza Krakowem. Artysta opowie o tych podróżach z Magdą Miśką-Jackowską (od godz. 21.00).

Wielkanocna Niedziela. O 9:00 Ewa Stanek zabierze słuchaczy na Kalatówki. To wyjątkowe miejsce, gdzie narodziło się narciarstwo w polskich Tatrach, a w 1910 r. odbyły się pierwsze zawody. Od lat miłośnicy białego szaleństwa toczą tu bój o wielkanocne jajo  jeżdżąc na starym sprzęcie. Po drodze na Kalatówki swoją pustelnię, na Śpiącej Górce, mają albertyni.  Złożymy im wizytę, wstępując wcześniej do albertynek. Wyprawimy się tam w poszukiwaniu ciszy. Muzykę w niedzielny wielkanocny wieczór dobierze specjalnie Sebastian Karpiel Bułecka. Na spotkanie zaprasza Michał Łanuszka.

Wielki Poniedziałek. Od 9:00 Ula Urzędowska i Jowita Dziedzic-Golec zastanawiać się będą m.in.: dlaczego jedni „Mazurki” Chopina widzą na zielono, a innym V Symfonia Beethovena kojarzy się zawsze z czerwienią? O barwy w muzyce zapytają Wiesława Ochmana i Jana Kantego Pawluśkiewicza, artystów, którzy łączą pasję do muzyki z pasją malarstwa. Po południu Anna Piekarczyk będzie zgłębiać naukową i mistyczną naturę wody. Dowiemy się m.in.  dlaczego woda staje się święta, skąd wziął się jej kult w starożytności i święte rzeki w Indiach. Ostatni świąteczny wieczór słuchacze w RMF Classic spędzą z jednym z  najsłynniejszych muzyków XX wieku - Paulem McCarteny’em. Legendarny Beatles wydał właśnie  płytę z zestawem standardów - „Kisses on the Bottom. W RMF Classic opowie o pasji tworzenia i swoich inspiracjach. Na spotkanie z gwiazdą od 21:00 zaprasza Dariusz Stańczuk.

Komentarze

Powiązane

03.04.25, 23:10
| radio / audio » informacje
RMF FM po latach przerwy poszerza program o lokalne treści
Od 1 kwietnia br., Radio RMF FM wprowadziło emisje lokalnych treści w sześciu miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście.
03.04.25, 18:24
| radio / audio » informacje
Nowy septet Marka Pospieszalskiego na żywo w Dwójce
Program 2 Polskiego Radia przygotował koncert w wykonaniu multiinstrumentalistów i improwizatorów - nowego septetu Marka Pospieszalskiego. W piątek, 4 kwietnia br. o godz. 18.00 w cyklu „Jazzowy Klub Polskiego Radia” muzycy zaprezentują premierowe utwory znanego saksofonisty. 
02.04.25, 18:15
| radio / audio » informacje
270 km na rowerach. Charytatywna wyprawa rowerowa dziennikarzy Radia VOX FM
Radio VOX FM organizuje charytatywną wyprawę rowerową, w której prezenterzy porannego programu „Pierwsza zmiana”: Julina Chren, Konrad Piwowarski i Paweł Pawelec pokonają w sumie aż 270 km na trasie Białystok-Lublin.
01.04.25, 15:30
| radio / audio » informacje
Nowy wymiar radia. RMF ON w odświeżonej odsłonie
Internetowa platforma audio RMF ON pojawiła się w odświeżonej odsłonie. Serwis ma wyróżniać się intuicyjnym layoutem oraz rozwiązaniami technologicznymi poprawiającymi komfort użytkowników. Nową wersję platformy promuje hasło „Nowy wymiar radia”. 
31.03.25, 13:00
| radio / audio » informacje
Marcin Wojciechowski przechodzi z Radia Zet do Jedynki. Zmiany w ramówce
1 kwietnia br. do zespołu Programu Pierwszego Polskiego Radia dołączy dziennikarz Marcin Wojciechowski, który wspólnie z Ulą Kaczyńską poprowadzi w nowej formule audycję „Folder Ulubione”. Zmienia się także wieczorne pasmo publicystyki i informacji.
31.03.25, 10:11
| radio / audio » ludzie
Awanse w redakcji Radia TOK FM
Tomasz Krzemiński awansuje na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Radia TOK FM, Olga Tanajewska zostanie sekretarzem redakcji, a z kolei Krzysztof Woźniak szefem anteny.
31.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Żądza pieniądza powraca do Radia ZET. Zmiany w ramówce stacji
31 marca br. rozpoczyna się antenowa zabawa, którą Radio ZET przygotowało na wiosnę dla swoich słuchaczy. Pula nagród wynosi 1,5 mln zł, a finał każdej rozgrywki będzie odbywał się w nowym popołudniowym paśmie – „Razem lepiej”.
30.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny i Pomiędzy w Radiu Nowy Świat
„Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny” i „Pomiędzy” to dwie nowe propozycje programowe, które zadebiutują na antenie Radia Nowy Świat.
27.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Antyradio zamiast Rock Radia w Opolu
Od 30 marca br. mieszkańcy Opola i części województwa na częstotliwości 106,6 FM będą mogli słuchać Antyradia z portfolio Grupy Eurozet.
27.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Przewodniczący KRRiT prawomocnie przegrał w sądzie z Radiem ZET. Świrski zarzucał stacji, m.in. działania sprzeczne z polską racją stanu
20 marca br. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego, od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 27 maja 2024 r., w którym uchylił jednoosobową decyzję Przewodniczącego KRRiT o nałożeniu kary na nadawcę Radia ZET za rzekome szerzenie dezinformacji, naruszających polską rację stanu. Rozgłośnia miała zapłacić 476 tys. zł. Wyrok stał się prawomocny.