23.05.14, 13:10
Nielicencjonowane oprogramowanie w dwóch krakowskich firmach poligraficznych
22 maja br. policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, zabezpieczyli w dwóch krakowskich firmach, zajmujących się małą poligrafią dyski twarde. Znajdowały się na nich nielegalne, specjalistyczne programamy inżynieryjno-projektowe znanej firmy. Biegły z zakresu informatyki, wstępnie oszacował wartość nielegalnego oprogramowania na kwotę około 900 tys. złotych.
Policja zatrzymała dyski twarde wymontowane z komputerów, na których znajdowały się nielegalnie zainstalowane programy. Wstępna analiza wykazała, że każdy z nich zawierał oprogramowanie służące do tworzenia profesjonalnych projektów z dołączonymi plikami, z których nazw można wnioskować, że są to narzędzia informatyczne do obchodzenia i przełamywania zabezpieczeń tego programu. Dyski twarde zostaną poddane szczegółowej analizie.
„Jeśli informacje podane przez Policję, potwierdzą się, to należy stwierdzić, że tak wysoka wartość ujawnionego nielegalnego oprogramowania ukazuje skalę problemu piractwa komputerowego z jaką mamy do czynienia w Polsce. Skutki piractwa komputerowego odczuwają nie tylko producenci oprogramowania, ale także lokalni dystrybutorzy oraz inne firmy z branży, które wskutek piractwa uzyskują mniejsze przychody, tracą klientów i projekty. Piractwo komputerowe z uwagi na nieodprowadzone podatki jest negatywnym zjawiskiem także z punktu widzenia Skarbu Państwa. Generalnie osłabia gospodarkę, w tym proces tworzenia nowych miejsc pracy. Z opublikowanego rok temu badania przeprowadzonego przez INSEAD, wynika, że 1-procentowy wzrost wykorzystania licencjonowanego oprogramowania dostarczyłby krajowej gospodarce ponad 2 mld złotych" - dodał Bartłomiej Witucki, koordynator BSA, The Software Alliance w Polsce.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze