Rekomendacje KRRiT dla rynku odbiorników radiofonii cyfrowej DAB+

Fot.: Pixabay.com

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 10 czerwca 2014 r. przyjęła rekomendacje dla nadawców i producentów odbiorników radiofonii cyfrowej. Dokument „Minimalne Wymagania Techniczne i Eksploatacyjne dla Odbiornika Radiofonii Cyfrowej DAB+” opisuje podstawowe parametry i wymagania dla odbiornika radiowego przeznaczonego do odbioru usług radiofonii cyfrowej.

Wymagania dotyczą odbiorników stanowiących urządzenia samodzielne jak i będące częścią urządzenia wielofunkcyjnego (np. radiobudzik, radioodtwarzacz, smartfon), stacjonarnych, przenośnych i samochodowych. Zostały one oparte w całości o normy i specyfikacje europejskie wydane przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI).

Według dokumentu KRRiT, odbiornik standardowy, służący do odbioru radia cyfrowego w systemie DAB+ musi być wyposażony w wyświetlacz alfanumeryczny, natomiast odbiornik multimedialny jest przeznaczony do odbioru programów radiofonicznych i strumienia danych i musi być wyposażony w kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej 320X240 pikseli i rozdzielczości koloru co najmniej 8 bitów.

Zgodnie z rekomendacjami KRRiT, odbiornik cyfrowy DAB+ powinien umożliwiać przede wszystkim odbiór programów radiofonicznych niekodowanych, komunikatów tekstowych (m.in. nazwa stacji, tytuł audycji), informacji drogowych (zalecane dla odbiorników samochodowych), Systemu Wczesnego Ostrzegania oraz odbioru profilu podstawowego Elektronicznego Przewodnika po Programach.

Rekomendacje zawarte w dokumencie uwzględniają także ważne dla odbiorcy polskiego parametry wyświetlacza uwzględniające polskie znaki językowe. Samochodowy odbiornik cyfrowy DAB+ powinien zapewniać automatyczną ciągłość odbioru wybranej usługi (automatyczne dostrajanie) oraz automatyczne przełączanie na odbiór analogowy i odwrotnie. Do zaprzestania emisji analogowych w Polsce odbiornik cyfrowy DAB+ powinien odbierać również sygnały radiofonii UKF FM.

Cyfryzacja radiofonii jest procesem, który toczy się od kilkunastu lat w Europie. W Polsce w technologii DAB+ od 1 października 2013 r. nadawane są programy Polskiego Radia: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, PR 24, Radio Rytm oraz Radio dla Zagranicy.

Komentarze

Powiązane

22.05.23, 10:15
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa RMF nie podniesie cen reklam na okres letni
Grupa RMF nie zmieni cen na lato, pozostawiając zaszyte rabaty dla klientów w pakietach i – jak podkreśla Grupa - najniższe przeliczniki krótkich kopii wśród liczących się ofert na rynku.
22.05.23, 07:30
| radio » informacje
Dogrywka w Radiu ZET. Nowy podcast Mateusza Ligęzy
Radio ZET udostępniło kolejny podcast. "Dogrywka w Radiu ZET" przygotowywana jest przez dziennikarza sportowego stacji - Mateusza Ligęzę.
19.05.23, 19:16
| radio » informacje
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia
Marek Wałkuski i Jerzy Jachowicz zostali laureatami Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022. Uroczystość wręczenia odbyła się 18 maja br. w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
19.05.23, 11:28
| radio » informacje
Nowe Stacje+ w ofercie RMF Classic+
Do dotychczasowej oferty Stacji dostępnych na platformie RMF Classic+, dołączyło sześć kolejnych kanałów, m.in. RMF Classic+ Hans Zimmer, RMF Classic+ Muzyka Oskarowa oraz RMF Classic+ Czas skupienia.
19.05.23, 06:30
| radio » informacje
ZET jak zdrowie Agnieszki Kołodziejskiej. Nowy podcast Radia Zet
"ZET jak zdrowie" to kolejna nowość w ofercie podcastów Radia ZET. Agnieszka Kołodziejska będzie rozmawiać w nim z różnymi specjalistami o kwestiach zdrowotnych, które interesują Polaków. Pierwszy odcinek został udostępniony 17 maja br.
18.05.23, 08:30
| radio » informacje
Polski przebój XXI wieku. Plebiscyt programu Pierwszego Polskiego Radia
Plebiscyt „Polski Przebój XXI Wieku” radiowej Jedynki zorganizowany jest w ramach akcji „Maj Polskiej Piosenki”. Aby wziąć w nim udział trzeba zagłosować na jeden ze stu utworów zaproponowanych przez dziennikarzy muzycznych stacji. Głosowanie potrwa do 31 maja br.
17.05.23, 10:08
| radio » informacje
Bon rozdaje Radio ZET. Stacja w przedwakacyjnej zabawie rozda gotówkę
Pod hasłem „Bon rozdaje Radio ZET” rusza nowa antenowa zabawa, w której słuchacze mają szansę wygrania gotówki w wysokości do 2 tys. zł na realizację wakacyjnych planów. Akcję wspiera internetowa kampania promocyjna.
17.05.23, 08:30
| radio » informacje
Akcja Zrównoważony challenge w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców włączyło się do akcji „Zrównoważony challenge”, która odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Drogowego. Dziennikarze Polskiego Radia Kierowców przemierzają Polskę różnymi środkami transportu, aby jak najszybciej dotrzeć do celu.
17.05.23, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska liderem, SuperNova odrabia straty
Najchętniej słuchana siecią radiową pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. (ponadregionalne sieci radiowe).
16.05.23, 12:25
| radio » badania rynku
RMF FM mimo spadku pozostaje liderem, wzrost Radia Maryja
Radio RMF FM pozostaje wciąż niedoścignionym liderem- wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.