09.06.15, 11:22

Nowoczesne technologie, a rozwój dzieci

JN
Jarosław Nowak, fot. materiały prasowe

Nowoczesne technologie coraz częściej przestają być odległą przyszłością, a stają się codziennością. W dobie dzisiejszych czasów prawie w każdym domu jest przynajmniej jeden komputer. Dzieci od najmłodszych lat potrafią obsługiwać smartfony, czasem nawet lepiej niż ich rodzice - zauważa Jarosław Nowak z domu mediowego Mr. Target.

Z jednej strony współcześni rodzice deklarują, że spotkania z rówieśnikami na świeżym powietrzu oraz tradycyjne zabawki są niezbędne w procesie prawidłowego wychowania dzieci. Z drugiej, coraz chętniej dopuszczają możliwość kontaktowania się dziecka z rówieśnikami przez Internet oraz korzystania z nowoczesnych urządzeń i technologii zamiast klasycznych zabawek. Jak zatem współczesność wpływa dzisiaj na młodych rodziców i ich pociechy?

Obecnie dzieci w wieku 2-5 lat znacznie szybciej uczą się jak obsługiwać komputer, grać na nim, używać myszki, lub korzystać ze smartfona, niż pływać, wiązać buty czy przygotowywać sobie śniadanie. Według badań przeprowadzonych przez Research.NK na grupie 402 rodziców dzieci w wieku 1-10 lat aż 70% rodziców, dając swoim pociechom tablet, chce, aby one dobrze się bawiły. Co drugi rodzic udostępnia swojemu dziecku urządzenia mobilne w celach edukacyjnych. Coraz częściej i chętniej pozwalamy najmłodszym na korzystanie z urządzeń mobilnych. Efekt? Około 75% dzieci w wieku od 1 roku do 10 lat korzysta z nich co najmniej klika razy w tygodniu.

A gdyby tak połączyć grę i zabawę razem z nauką? Jeżeli odciągniecie malucha od gier komputerowych jest niemożliwe, to może warto wykorzystać ten czas na naukę poprzez zabawę. W Internecie czy w sklepie z elektroniką znajdziemy mnóstwo edukacyjnych gier. Tylko wybierajmy mądrze. Szukajmy gier, które naprawdę nauczą czegoś nasze dzieciaki. To mogą być gry związane z nauką języka, czy tabliczki mnożenia.

W zeszłym miesiącu Mr. Target realizował dla jednego z klientów kampanię, która była skierowana do rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Promowała ona kurs do szybkiego i bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputerowej. Hasło reklamowe kampanii brzmiało: Dziś zabawa, w przyszłości bezcenna umiejętność.

Po zakupie pełnej wersji kursu uzyskujemy dostęp aż do 15 rożnych gier z różnymi postaciami.  Dziecko może wcielić się w reportera i napisać własny artykuł. W kursie wykorzystano sprawdzoną metodę stopniowania trudności: najpierw ćwiczenia, które wykorzystują tylko kilka klawiszy, następnie kilka rzędów znaków, a wreszcie całą klawiaturę. Gra składa się z trzydziestu godzin lekcyjnych, podzielonych na sześć bloków-gazet: przewidziano pięć godzin na przygotowanie przez dziecko jednej gazety. Autorzy polecają ćwiczenia pięć razy w tygodniu, po pół godziny dziennie. Średni czas ukończenia kursu to od pięciu do sześciu miesięcy. Dziecko może stworzyć własną postać i przechodząc kolejne poziomy kursu zarabiać wirtualne monety, które potem może przeznaczyć na akcesoria do swojej postaci. Zabawa? Tak, ale też sposób na zmotywowanie dziecka do ćwiczeń. Na końcu gry nasz maluch zdaje egzamin, a następnie otrzymuje dyplom online, który można wydrukować.

Podsumowując, urządzenia mobilne rozwijają całą gamę przydatnych umiejętności, ułatwiają rodzicom proces wychowywania i pomagają przetrwać w niewygodnych sytuacjach. Można wykorzystać je podczas wspólnej zabawy w domu i poza nim. Wczesny kontakt z komputerem czy tabletem nie tylko dostarcza najmłodszym rozrywki, ale przede wszystkim pomaga się rozwinąć i ułatwia radzenie sobie w późniejszym życiu. Warto pamiętać o kilku zasadach niezbędnych w bezpiecznym i efektywnym korzystaniu z nowych technologii. Jako rodzic po pierwsze kontroluj czas, jaki twoje dziecko spędza przy laptopie, tablecie czy smartfonie. Po drugie instaluj tylko sprawdzone, wartościowe aplikacje – z prostą obsługą. Po trzecie sprawdzaj, jak twoje dziecko radzi sobie z obsługą urządzenia i zainstalowanych na nim programów. Pamiętaj również o tym, by korzystać z urządzeń wspólnie z dzieckiem – wspieraj je, podpowiadaj i pomagaj.

Komentarze

Powiązane

03.03.24, 13:00
| biznes i technologie » informacje
Polacy pokochali automaty paczkowe
W ciągu ostatnich dwóch lat rynek automatów paczkowych w Polsce przeszedł znaczącą transformację. W tym roku ich liczba może przekroczyć aż 45 tys. takich urządzeń.
02.02.24, 19:30
| biznes i technologie » informacje
5G na nowych częstotliwościach w Play
Sieć Play uruchamia sieć 5G na nowych częstotliwościach 3500-3600 MHz. Operator uzyskał pierwsze pozwolenia radiowe na użytkowanie pasma C od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowe zasoby mają pozwolić znacznie zwiększyć pojemność oraz prędkość sieci nowej generacji do 1 Gb/s.
20.01.24, 08:00
| biznes i technologie » informacje
Irina Lipczyk-Kolakovska z e-muzyka w zarządzie Merlin
Merlin, organizacja będąca partnerem dla niezależnych firm zajmujących się licencjonowaniem muzyki cyfrowej, ogłosiła nowego zarządu i powitaniem sześciu nowych członków. Wśród nich jest przedstawicielka firmy e-muzyka.
13.01.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje
Polski Ład wykończył mikroprzedsiębiorców. Andrzej Sadowski: doszło do dramatycznej zapaści w planowaniu przyszłości w gospodarce
Zdaniem ekonomistów, Polski Ład był skokowym wzrostem i ciężarów nałożonych na przedsiębiorców, jak również dodatkowych obowiązków biurokratycznych.
13.01.24, 17:00
| biznes i technologie » informacje
Miniaturowa wersja sklepu Kaufland w kolekcji klocków PLAYMOBIL
W świątecznej ofercie Kaufland pojawiła się unikatoa kolekcja klocków PLAYMOBIL odwzorowująca sklep Kaufland,. Oprócz zabawkowych produktów, wózków i koszyków, miniaturowy market może również posiadać piekarnię, stoisko z owocami i warzywami.
12.01.24, 07:45
| internet » ludzie | biznes i technologie » informacje
Christopher Biedermann zostanie CFO w Fiberhost
1 lutego br. funkcję CFO w spółce Fiberhost obejmie Christopher Biedermann. Na stanowisku CEO pozostaje Marta Wojciechowska oraz w roli COO/CTO Krzysztof Jaskólski.
08.01.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje
ORLEN przejmuje stacje paliw w Austrii
ORLEN sfinalizował zakup 100 proc. udziałów w spółce Doppler Energie zarządzającej 267 stacjami paliw w Austrii. Dzięki transakcji spółka posiada blisko 3,5 tysiąca stacji paliw w siedmiu krajach w Europie. Koncern rozważa dalsze akwizycje w regionie oraz działania, które pozwolą mu dołączyć do grona liderów w obszarze elektromobilności na austriackim rynku.
07.01.24, 20:43
| biznes i technologie » informacje
Dealz ma już trzysta sklepów na polskim rynku
Sieć Dealz (Pepco Group) w grudniu 2023r., otworzyła w Bytomiu swój 300. sklep w Polsce.
06.01.24, 10:53
| biznes i technologie » informacje
ROMET prognozuje 60 proc. wzrost przychodów w sezonie 2024. Rowery marki obecne na 50 rynkach
Mimo spowolnienia na rynku rowerowym, polski producent rowerów - firma ROMET, prognozuje wzrost przychodów na poziomie 60 proc. w sezonie 2024.
03.01.24, 12:14
| biznes i technologie » informacje
Tomasz Podolski Dyrektorem Sprzedaży w Hochland Polska
2 stycznia 2024 r. Tomasz Podolski objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży w Hochland Polska. Podolski pracował wcześniej, m.in. w Unilever Polska, Danone czy Lorenz Bahlsen Snack-World.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Promocji

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Fundacja Szkoła Wajdy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy