Nowy Dziennik stanie się tygodnikiem

Nowy Dziennik

Po 45 latach, ukazujący się w Nowym Jorku i okolicznych stanach polonijny Nowy Dziennik przestanie ukazywać się jako gazeta codzienna. Od 14 stycznia będzie wychodzić jako tygodnik.

W uzasadnieniu decyzji gazeta pisze, że wynika to ze spadku sprzedaży wydań papierowych oraz przeniesienia reklam do nowych środków przekazu. Nowy Dziennik postanowił też zrezygnować z programu NDTV emitowanego w niekomercyjnej miejskiej stacji telewizyjnej WNYE-TV.

Jak informuje PAP, główny właściciel i prezes Nowego Dziennika Edward Nowakowski powiedział, że sprzedaż znacznie spadła od poniedziałku do czwartku. Ze względu na nieregularne dostawy przez pocztę ubywało też prenumeratorów niezadowolonych z często kilkudniowych opóźnień w dostarczaniu gazety. - Chodzi nam o to, żeby nie tracić dalej pieniędzy i wychodzić przynajmniej na zero, ale utrzymać tytuł - wyjaśnił Nowakowski. Jak dodał, zachowane zostanie internetowe wydanie, które nazwał największym polskojęzycznym w obu Amerykach. Planuje się też wprowadzenie angielskiej wersji, żeby ściągnąć ludzi zainteresowanych polskimi i polonijnymi problemami, lecz nie mówiących w ogóle po polsku.

Nowakowski nie kryje rozczarowania brakiem znaczącej pomocy ze strony organizacji i biznesów polonijnych. Na nic zdały się też zabiegi o wsparcie w Warszawie. - Byłem kilkakrotnie w Polsce, rozmawiałem z politykami, ministrami, działaczami, ale nie przyniosło to żadnych efektów – zaznaczył.

Były redaktor Nowego Dziennika, wykładowca socjologii na Mercy College dr Czesław Karkowski upatruje przyczyny problemów w dynamice Polonii. Jak zauważył, Polacy przestali przyjeżdżać do USA, zaś zadomowieni w Ameryce krajanie rozproszyli się po przedmieściach miasta i sąsiednich stanach. - Następne pokolenie już nie czyta po polsku, mało się sprawami polskimi interesuje - powiedział, dodając, że wśród młodzieży, nie tylko polskiej, zanika nawyk czytania książek i pism. - Konkurencja innych mediów, zwłaszcza wizualnych, oraz szybkich witryn informacyjnych czyni powolne, papierowe dzienniki mediami całkowicie przestarzałymi. Gwałtowny odpływ czytelników i reklamodawców sprawia, że większość dzienników, nie tylko polonijnych, przestaje być rentowna i zamyka się – wskazał dr Karkowski.

Nowy Dziennik został założony w 1971 roku z inicjatywy Bolesława Wierzbiańskiego - wieloletniego wydawcy i redaktora naczelnego tego tytułu. Miał opinię największej tego rodzaju, opiniotwórczej publikacji polskiej wydawanej poza granicami kraju. Jej misją było początkowo przede wszystkim uczestnictwo w batalii o wyzwolenie Polski spod komunistycznych rządów. Nowy Dziennik odgrywał rolę w mobilizowaniu Polonii amerykańskiej, by przekonywała amerykańskich polityków o potrzebie rozszerzenia NATO na Wschód. Podobną akcję prowadził w celu unicestwienia zakusów o rewizję granic na Odrze i Nysie po zjednoczeniu Niemiec. W gazecie publikowali teksty wybitni politycy i publicyści, np. Zbigniew Brzeziński, czy Jan Nowak-Jeziorański.

Komentarze

Powiązane

05.04.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny:5 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 kwietnia?
04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
04.04.25, 00:15
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 kwietnia?
03.04.25, 00:19
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 kwietnia?
02.04.25, 14:42
| TV / VOD » informacje | prasa » informacje
Poranny Ring 7:50. Startuje publicystyczny format wideo live Super Expressu
2 kwietnia br. „Super Express” (Grupa ZPR Media) rozpocznie emisję nowego codziennego formatu wideo na kanale Super Ring na platformie You Tube. Gospodarzami godzinnego programu publicystycznego „Poranny Ring 7:50” będą Marek Balawajder, Karolina Pajączkowska i Wiktor Świetlik.
02.04.25, 10:41
| prasa » informacje
Wielki test wiedzy o Unii Europejskiej. Nowy projekt edukacyjny Gazety Wyborczej
1 kwietnia br. ruszył nowy projekt edukacyjny “Gazety Wyborczej”. Uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski będą mogli sprawdzić swoją wiedzę 27 maja br. w Warszawie i Katowicach. 
02.04.25, 10:21
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 kwietnia?
01.04.25, 10:55
| prasa » informacje | internet » informacje
Wyborczy Panel Obywatelski. Obywatele i obywatelki komentują kampanię prezydencką
31 marca br. ruszył projekt – Wyborczy Panel Obywatelski, organizowany przez "Wyborczą". Ponad 20 osób z różnych części Polski będzie na bieżąco komentować przebieg kampanii prezydenckiej.
31.03.25, 14:54
| prasa » informacje
Numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II z czwartkowym Super Expressem
3 kwietnia br. wraz z „Super Expressem” (Grupa ZPR Media) do kupienia będzie kolekcjonerski pozłacany numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II.
31.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 marca?