15.11.16, 23:18

Melchiory 2016. Znamy laureatów nagród w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

Logo Studia Reportażu i Dokumentu
Fot.: materiały prasowe

Znamy laureatów konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – Melchiorów, Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory oraz Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Najważniejsze nagrody zdobyli: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok, Kinga Filińska z Radia Żak Politechniki Łódzkiej oraz Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak z Fundacji Głos Ewangelii. Uroczysta Gala Reportażystów Polskich „Melchiory 2016” odbyła się 15 listopada br. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. 

"Choć jako prezes Polskiego Radia i redaktor naczelna dbam o to, by na antenie wybrzmiały wszystkie gatunki dziennikarskie, to sercem jestem w reportażu, który jest najpiękniejszą, ale też najtrudniejszą ze sztuk dziennikarskich. Jeśli dziennikarstwo jest drogą i metodą szukania prawdy o człowieku i świecie, to właśnie reportaż potrafi tę prawdę wydobyć najgłębiej. Melchiory – wielka gala reportażystów polskich, to długa tradycja odnosząca się do najlepszych wzorców już samą nazwą. Mistrz Wańkowicz byłby pewnie dumny i z pewnością patrzy z radością na naszych dzisiejszych laureatów. Serdecznie im gratuluję i życzę by podążali drogą artystycznych odkryć w świecie sztuki dziennikarskiej" - powiedziała otwierając uroczystość, Barbara Stanisławczyk-Żyła, Prezes Polskiego Radia.

Jury w konkursie „Melchiory” obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Lidia Duda, Anna Sekudewicz-Rączaszek, Maciej Drygas, Arkadiusz Gołębiewski. Nagrodę w kategorii Radiowy Reportażysta Roku otrzymała Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za mistrzowskie opisy różnych światów, za błyskotliwe pomysły formalne, wrażliwość społeczną i pasję dokumentalisty. W kategorii Premiera Roku Jury przyznało dwie nagrody Srebrnego Melchiora: Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z Programu 2 Polskiego Radia, autorce reportażu „O obrazach i innych takich” za malowany dźwiękiem, piękny i głęboki portret ekscentrycznego artysty; za przejmującą opowieść o przemijaniu, odchodzeniu i pamięci oraz Hannie Bogoryja-Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorce dokumentu „Siedemdziesiąt lat nadziei” za pełen emocji, przejmujący, znakomity warsztatowo dokument, w którym poprzez intymną relację z bohaterkami autorka przybliża bezmiar tragedii ofiar okresu komunizmu i ich rodzin do dziś poszukujących szczątków swoich bliskich. Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która od 2005 r. honoruje działania na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji wręczono Małgorzacie Kownackiej – Niezawodnemu Przyjacielowi i Propagatorowi Reportażu.

W XXII edycji Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory decyzją jury w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Anna Dudzińska, Janina Jankowska, Katarzyna Michalak, Olga Mickiewicz-Adamowicz, Agnieszka Pacho-Jocek nagrodę główną – stypendium przyznano Kindze Filińskiej z Radia Żak Politechniki Łódzkiej, autorce reportażu „Każda wioska ma plac zabaw”, za reporterski temperament, wyczucie dramaturgii i świadome operowanie dźwiękiem. Natomiast wyróżnieniem uhonorowano Kamilę Litman z Radia Łódź, autorkę reportażu „Wujek z Brazylii”.

Jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie: Andrzej Sabatowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Irena Piłatowska-Mądry, Cezary Galek i Waldemar Modestowicz, przyznało główną nagrodę Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii, autorom reportażu pt. „Pieśń Spartakusa” zgłoszonego do konkursu przez Program 1 Polskiego Radia. Ponadto jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody specjalne: Alicji Grembowicz, autorce reportażu pt. „Ekstaza św. Franciszka” zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia oraz Marcie Rebzdzie za reportaż pt. „Pogrom” zgłoszony przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Podczas Gali Reportażystów Polskich „Melchiory 2016” wystąpił Leszek Długosz z zespołem (Kwintet Mozartowski im. Józefiny Duszek). Uroczystość poprowadzili Irena Piłatowska-Mądry i Wojciech Markiewicz.

Honorowy patronat nad Galą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. 

Komentarze

Powiązane

31.03.25, 10:11
| radio / audio » ludzie
Awanse w redakcji Radia TOK FM
Tomasz Krzemiński awansuje na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Radia TOK FM, Olga Tanajewska zostanie sekretarzem redakcji, a z kolei Krzysztof Woźniak szefem anteny.
31.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Żądza pieniądza powraca do Radia ZET. Zmiany w ramówce stacji
31 marca br. rozpoczyna się antenowa zabawa, którą Radio ZET przygotowało na wiosnę dla swoich słuchaczy. Pula nagród wynosi 1,5 mln zł, a finał każdej rozgrywki będzie odbywał się w nowym popołudniowym paśmie – „Razem lepiej”.
30.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny i Pomiędzy w Radiu Nowy Świat
„Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny” i „Pomiędzy” to dwie nowe propozycje programowe, które zadebiutują na antenie Radia Nowy Świat.
27.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Antyradio zamiast Rock Radia w Opolu
Od 30 marca br. mieszkańcy Opola i części województwa na częstotliwości 106,6 FM będą mogli słuchać Antyradia z portfolio Grupy Eurozet.
27.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Przewodniczący KRRiT prawomocnie przegrał w sądzie z Radiem ZET. Świrski zarzucał stacji, m.in. działania sprzeczne z polską racją stanu
20 marca br. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Macieja Świrskiego, od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 27 maja 2024 r., w którym uchylił jednoosobową decyzję Przewodniczącego KRRiT o nałożeniu kary na nadawcę Radia ZET za rzekome szerzenie dezinformacji, naruszających polską rację stanu. Rozgłośnia miała zapłacić 476 tys. zł. Wyrok stał się prawomocny.
26.03.25, 11:14
| radio / audio » informacje
Koncerty i Ustawiony Konkurs Piosenki na 63. urodziny Trójki
Trójka w swoje 63. urodziny przygotowała od 28 marca do 1 kwietnia br. specjalne koncerty i niespodzianki.
25.03.25, 07:00
| radio / audio » informacje
Czwórka z nową oprawa muzyczną oraz formatem video
21 marca br., radiowa Czwórka (Polskie Radio) zaprezentowała odświeżoną oprawę muzyczną. Jej autorem jest muzyk i producent młodego pokolenia Wuja HZG. Głosem radiowych ID-sów stacji została Paulina Przybysz. Tego samego dnia premierę miał nowy format video „Czwórka. Wyjaśnione!”, którego autorka jest Dominika Płonka.
24.03.25, 14:17
| radio / audio » informacje | TV / VOD » informacje
Federalnie rzecz biorąc. Tomasz Lejman i Adam Górczewski z podcastem video w Interii
Interia uruchomiła podcast video „Federalnie rzecz biorąc”, w którym dwaj korespondenci Tomasz Lejman (Polsat News i Interia) i Adam Górczewski (Polskie Radio) będą komentować prosto znad berlińskiej Sprewy niemiecką rzeczywistość oraz jej wpływ na sytuację w Polsce oraz Europie.
24.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Studio M5 otrzyma imię Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Specjalny koncert i wystawa fotografii
W hołdzie Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu - saksofoniście, kompozytorowi oraz dziennikarzowi radiowemu, który zawsze z wielką pasją opowiadał o jazzie - Program 3 przygotował specjalne wydarzenia. 28 marca br. zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, a studio nagraniowe M5 przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie otrzyma imię muzyka.
20.03.25, 23:13
| radio / audio » informacje
Ptaszkowie Śpiewali. Koncert na żywo w Polskim Radiu Dzieciom
Polskie Radio Dzieciom wyemituje koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który odbędzie się 22 marca br. o godz. 12:00 w Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.