15.11.16, 23:18
Melchiory 2016. Znamy laureatów nagród w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego
Znamy laureatów konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – Melchiorów, Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory oraz Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Najważniejsze nagrody zdobyli: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok, Kinga Filińska z Radia Żak Politechniki Łódzkiej oraz Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak z Fundacji Głos Ewangelii. Uroczysta Gala Reportażystów Polskich „Melchiory 2016” odbyła się 15 listopada br. w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
"Choć jako prezes Polskiego Radia i redaktor naczelna dbam o to, by na antenie wybrzmiały wszystkie gatunki dziennikarskie, to sercem jestem w reportażu, który jest najpiękniejszą, ale też najtrudniejszą ze sztuk dziennikarskich. Jeśli dziennikarstwo jest drogą i metodą szukania prawdy o człowieku i świecie, to właśnie reportaż potrafi tę prawdę wydobyć najgłębiej. Melchiory – wielka gala reportażystów polskich, to długa tradycja odnosząca się do najlepszych wzorców już samą nazwą. Mistrz Wańkowicz byłby pewnie dumny i z pewnością patrzy z radością na naszych dzisiejszych laureatów. Serdecznie im gratuluję i życzę by podążali drogą artystycznych odkryć w świecie sztuki dziennikarskiej" - powiedziała otwierając uroczystość, Barbara Stanisławczyk-Żyła, Prezes Polskiego Radia.
Jury w konkursie „Melchiory” obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Lidia Duda, Anna Sekudewicz-Rączaszek, Maciej Drygas, Arkadiusz Gołębiewski. Nagrodę w kategorii Radiowy Reportażysta Roku otrzymała Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za mistrzowskie opisy różnych światów, za błyskotliwe pomysły formalne, wrażliwość społeczną i pasję dokumentalisty. W kategorii Premiera Roku Jury przyznało dwie nagrody Srebrnego Melchiora: Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z Programu 2 Polskiego Radia, autorce reportażu „O obrazach i innych takich” za malowany dźwiękiem, piękny i głęboki portret ekscentrycznego artysty; za przejmującą opowieść o przemijaniu, odchodzeniu i pamięci oraz Hannie Bogoryja-Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorce dokumentu „Siedemdziesiąt lat nadziei” za pełen emocji, przejmujący, znakomity warsztatowo dokument, w którym poprzez intymną relację z bohaterkami autorka przybliża bezmiar tragedii ofiar okresu komunizmu i ich rodzin do dziś poszukujących szczątków swoich bliskich. Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która od 2005 r. honoruje działania na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji wręczono Małgorzacie Kownackiej – Niezawodnemu Przyjacielowi i Propagatorowi Reportażu.
W XXII edycji Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory decyzją jury w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Anna Dudzińska, Janina Jankowska, Katarzyna Michalak, Olga Mickiewicz-Adamowicz, Agnieszka Pacho-Jocek nagrodę główną – stypendium przyznano Kindze Filińskiej z Radia Żak Politechniki Łódzkiej, autorce reportażu „Każda wioska ma plac zabaw”, za reporterski temperament, wyczucie dramaturgii i świadome operowanie dźwiękiem. Natomiast wyróżnieniem uhonorowano Kamilę Litman z Radia Łódź, autorkę reportażu „Wujek z Brazylii”.
Jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie: Andrzej Sabatowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Irena Piłatowska-Mądry, Cezary Galek i Waldemar Modestowicz, przyznało główną nagrodę Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii, autorom reportażu pt. „Pieśń Spartakusa” zgłoszonego do konkursu przez Program 1 Polskiego Radia. Ponadto jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody specjalne: Alicji Grembowicz, autorce reportażu pt. „Ekstaza św. Franciszka” zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia oraz Marcie Rebzdzie za reportaż pt. „Pogrom” zgłoszony przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Podczas Gali Reportażystów Polskich „Melchiory 2016” wystąpił Leszek Długosz z zespołem (Kwintet Mozartowski im. Józefiny Duszek). Uroczystość poprowadzili Irena Piłatowska-Mądry i Wojciech Markiewicz.
Honorowy patronat nad Galą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze