Tworki Bieńczyka po raz drugi

„Tworki” przyniosły Markowi Bieńczykowi Paszport „Polityki”. Teraz, dzięki wydawnictwu Sic!, znów mamy okazję odkrywać tajemnice, jakie kryje w sobie pozornie nic nieznaczący list sprzed kilkudziesięciu lat.

„Tworki” przyniosły Markowi Bieńczykowi Paszport „Polityki”. Teraz, dzięki wydawnictwu Sic!, znów mamy okazję odkrywać tajemnice, jakie kryje w sobie pozornie nic nieznaczący list sprzed kilkudziesięciu lat.

Akcja powieści (nomen omen jak mówi sam tytuł) toczy się w Tworkach w czasie II wojny światowej. 21-letni Jurek - „ogórek, kiełbasa i sznurek” (jak pisze o nim autor) zatrudnia się jako pomocnik w dziale administracji tego szpitala psychiatrycznego. Powody tej decyzji są proste - Tworki to idealny azyl – przecież nikt z Niemców nie będzie interesował się "psychopatami". Jurek w szpitalu poznaje podobnych do siebie uciekinierów ze świata wojny i zagłady. Tworki to w czasie wojny azyl normalności - tu Jurek przeżywa pierwsze zauroczenia i prawdziwą miłość, tu czas płynie spokojnie, życie toczy się normalnym trybem. Do czasu, kiedy przyjaciele Jurka - Marcel, Janka i Sonia znikają - tak po prostu. Jedynym śladem po nich są notatki, pamiętniki, listy pozostawione w biurkach, szufladach...

Od tego momentu do akcji włącza się sam autor - Marek Bieńczyk. Kilkadziesiąt lat po tych wydarzeniach on próbuje wyjaśnić tajemniczą zagadkę sprzed lat.Czytając ostatni list Soni, gdzieś w parku otaczającym Tworki w naszych czasach, odkrywa powoli tajemnice mrocznej przeszłości.

Sonia zostawiła list podpisany tylko inicjałami, napisany w pośpiechu, trochę niewyraźnie. Być może liczyła, że ktoś po latach znajdzie te zapiski i postara się odtworzyć jej życie, ostatnie chwile. Bieńczyk pokazuje, że można wykonać to trudne zadanie. Pisze więc: "Była godzina szósta rano i Sonia przy parapecie, drżąc z zimna, podpisała się, Sonia skróciła swoje imię do skromnego inicjału, żeby siebie jaką była, stąd oddalić, wstydliwie odjąć, żeby położyć z siebie ledwie znak, minimalny, jak najmniej znaczny." Tak zaczyna się opowieść o Soni, która nie uniknęła zagłady. Ślad - ostatni list - ocalił ją od zapomnienia.

Ocala od zapomnienia literatura - można powiedzieć po lekturze "Tworek". Nie musi to być jednak literatura z definicji - książka znanego lub nieznanego autora wydana w wydawnictwie takim, a takim. Każdy list, zapisana karta z kalendarza, zwykła notatka na skrawku papieru świadczy o życiu osoby piszącej. Pojawia się jednak pytanie - czy wszystkie te "literackie" ślady zostaną kiedyś, przez kogoś odczytane. Z pewnością nie, ale trudno nie zgodzić się z autorem, który w jednym z wywiadów mówi, że "literatura to podpis wołający o ocalenie".

"Tworki" to książka trudna, niemniej jednak warta przeczytania. Rzadko zdarza się, aby obecnie pisarz zastanawiał się, nad tym czym naprawdę jest literatura, jakie niesie korzyści i czy przetrwa. A na dodatek rozwiązywał zagadki, którymi być może nikt nie byłby zainteresowany. Polecam.

"Tworki"
Marek Bieńczyk
wydawnictwo Sic!
wydanie II
2007

Komentarze

Powiązane

19.02.24, 15:30
| radio » informacje
Publicyści apelują w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlastyz RDC
Publicyści goszczący w programach warszawskiego RDC - Radia dla Ciebie, wystosowali “Apel w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlasty”.
19.02.24, 14:03
| radio » ludzie
Tomasz Sajewicz znów będzie korespondentem Polskiego Radia
Polskie Radio znów ma swojego korespondenta w Azji. Tomasz Sajewicz, który nieprzerwanie przez 18 lat był korespondentem w Chinach, wraca do Polskiego Radia. Dziennikarz rozstał się z firmą, gdy placówka w Pekinie została zawieszona przez poprzednie władze spółki.
19.02.24, 12:47
| radio » ludzie
Piotr Matwiejczuk wicedyrektorem Dwójki
16 lutego br. został powołany nowy wicedyrektor Dwójki (Polskie Radio). Piotra Kędziorka, redaktora naczelnego będzie wspierał Piotr Matwiejczuk. Jednocześnie będzie on szefem Polskiego Radia Chopin. To dziennikarz z wieloletnim stażem, który po kilku latach wraca do Polskiego Radia.
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
16.02.24, 07:30
| radio » informacje
Joanna Sołtysiak dyrektorką programową Radia Złote Przeboje. Mateusz Golis odszedł ze stacji
1 marca br. Joanna Sołtysiak obejmie stanowisko dyrektorki programowej Radia Złote Przeboje. Sołtysiak zastąpi Mateusza Golisa, który rozstał się z firmą.
16.02.24, 06:30
| radio » informacje
Sekcja komentarzy. Nowy podcast Macieja Bąka
W piątek, 16 lutego br., Maciej Bąk, trójmiejski reporter Radia ZET, zadebiutuje w roli prowadzącego cotygodniowy program „Sekcja komentarzy”. Będzie go można zobaczyć na stronie głównej Radiozet.pl, YouTubie i Facebooku.
15.02.24, 15:00
| radio » informacje | internet » informacje
Sprawa Rusałki. Nowa superprodukcja Audioteki
15 lutego br. udostępniono dwa pierwsze odcinki z sześciu odcinków nowej superprodukcji Audioteki – „Sprawa Rusałki”.
15.02.24, 13:57
| radio » informacje
Radio Kraków nadaje już 97 lat
15 lutego 1927 r. Radio Kraków, jako druga w Polsce rozgłośnia po Warszawie, rozpoczęła emisję programów 15 lutego 1927 na fali 422 mm.
15.02.24, 08:30
| radio » informacje
Rozumieć Ukrainę. Ruszył II sezon podcastu Agnieszki Lichnerowicz i Edwina Bendyka
Wystartował II sezon podcastu "Rozumieć Ukrainę". To wspólna produkcja Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego. Rozmowy o Ukrainie prowadzą Agnieszka Lichnerowicz z Edwinem Bendykiem.
14.02.24, 16:33
| radio » ludzie
Paulina Stolarek szefową Jedynki. Magda Szturemska i Jacek Czarnecki jej zastępcami
Program Pierwszy Polskiego Radia ma nowych dyrektorów. Stanowisko redaktorki naczelnej objęła Paulina Stolarek była redaktorka naczelna Radia Zet. Nowymi wicedyrektorami zostali Magda Szturemska z Jedynki i Jacek Czarnecki -- dotychczas związany z Radiem Zet.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.