Kaspersky Lab publikuje listę On-line Scanner Top 20 czerwiec 2006
Ranking ten daje prawdziwy obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie, podczas gdy lista najpopularniejszych wirusów, oparta wyłącznie na danych z ruchu pocztowego, informuje o zagrożeniach, które zostały zablokowane zanim dotarły do użytkowników.
Czerwiec okazał się być przełomem zarówno pod względem zestawienia On-line Scanner Top 20, jak również listy najpopularniejszych wirusów. Na liście On-line Scanner Top 20 pojawiło się aż 14 nowości, włączając kilka nowych typów trojanów. Pierwsze miejsce nadal zajmuje Banker.anv, jednak szkodniki zajmujące w maju pozycję drugą i trzecią znacznie spadły.
Od jakiegoś czasu lider zestawienia nie zmienia się – przoduje Banker.anv kradnący dane związane z bankowością online. Jego bliźniak - Banker.ark - od kilku miesięcy walczył z nim o dominację lecz, co ciekawe, w czerwcu całkowicie zniknął z zestawienia - został pokonany przez programy antywirusowe i ich użytkowników. Banker.ark oddał swoje miejsce trojanowi Agent.vg, który obecnie znajduje się na trzeciej pozycji. Agent.qt, który w maju zajmował 3 miejsce, spadł na 10 pozycję.
Jednak żadne z powyższych faktów nie są tak intrygujące, jak prawdziwy wysyp trojanów atakujących graczy online. Dotychczas te niebezpieczne szkodniki rzadko pojawiały się w zestawieniach Kaspersky Lab, jednak teraz trzy z nich zajmują 4, 8 i 14 miejsce. Wzrost aktywności szkodników atakujących graczy jest bezpośrednio związany z wakacjami, podczas których setki tysięcy uczniów i studentów grają praktycznie non-stop. Lineage oraz Gamania - dwie najpopularniejsze gry online w Azji - są celem twórców wirusów od dłuższego czasu. Postaci i akcesoria związane z tymi grami osiągają ceny kilku tysięcy dolarów, co czyni kradzież haseł z tego sektora równie opłacalną, jak w przypadku bankowości online.
Szkodniki z kategorii Trojan-Downloader w czerwcu były znacznie mniej aktywne niż w ubiegłych miesiącach. W najświeższym rankingu znalazły się zaledwie trzy takie programy - pierwszy instaluje adware, drugi pobiera inne trojany za pośrednictwem luki w przeglądarce Microsoft Internet Explorer, natomiast trzeci jest bezpośrednio powiązany z wieloelementową rodziną Bagle. Ponadto, w obecnym zestawieniu nie ma ani jednego programu adware.
Autor robaka Bagle obudził się z letargu i przeprowadził kilka masowych wysyłek najnowszej wersji - Bagle.fy. Wariant ten wyróżnia się, ponieważ ponownie wykorzystuje zaszyfrowane załączniki z hasłem zapisanym w obrazku załączonym do wiadomości e-mail. Technika ta została wykorzystana przez cyberprzestępców po raz pierwszy już dwa lata temu, jednak ludzie w dalszym ciągu dają się nabierać i sami infekują swoje komputery. Przypomina nam to, że wciąż z komputerów korzysta bardzo wielu użytkowników, którzy nie posiadają żadnej wiedzy na temat podstaw bezpieczeństwa. W konsekwencji, cyberprzestępcy mogą swobodnie korzystać ze sprawdzonych metod zwodzenia ludzi.
Czerwcowe zestawienie zawiera także tradycyjne keyloggery (programy przechwytujące znaki wprowadzane z klawiatury). Różnica między keyloggerami a trojanami bankowymi i związanymi z grami online polega na tym, że keyloggery rejestrują wszystkie dane wprowadzane z klawiatury komputera, natomiast trojany przechwytują wyłącznie te informacje, które je „interesują”.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze