10.07.19, 11:00

Nagroda Mediów Publicznych powraca. Twórcy zostaną nagrodzeni w kategoriach Obraz, Muzyka, Słowo

Logo TVP
Fot.: materiały prasowe

Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa podjęły współpracę, aby po 11 latach przerwy, w nowej odsłonie przywrócić ideę przyznawania Nagród Mediów Publicznych osobom ważnym dla rozwoju kultury narodowej. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Pomysłodawcą nagrody w 2008 r. był Krzysztof Czabański, w tamtym okresie prezes Polskiego Radia, a dziś przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który do wspólnej nagrody namówił ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej Andrzeja Urbańskiego. Nagrody przyznano w dwóch dziedzinach – literatury (Cogito), otrzymała ją Małgorzata Szejnert i muzyki poważnej (Opus), którą otrzymał Paweł Mykietyn. W 2009 r. media publiczne zawiesiły przyznawanie nagród.

Celem współpracy narodowych mediów przy reaktywacji przyznawania nagród jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Wspólnym wysiłkiem media te pragną uhonorować osoby, które w dziedzinie słowa, obrazu i muzyki przyczyniły się do budowania wspólnoty. Inicjatywa przyniesie pożytek kulturze narodowej, poprzez upowszechnienie twórczości opartej na wartościach artystycznych, historycznych i patriotycznych budującej trwałe więzi społeczne.

Nagrody Mediów Publicznych zostaną przyznane w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka, Słowo. Organizatorami i fundatorami nagród w każdej kategorii są poszczególne media (wg kolejności TVP, PR, PAP). Do każdej z nich zostanie powołana niezależna kapituła składająca się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie, która w pierwszym etapie nominuje pięć osób, następnie wybierze jednego laureata. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Skład kapituły w kategorii Obraz: Przemysław Babiarz – dziennikarz i komentator sportowy TVP, Piotr Bernatowicz – historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, Adam Bujak – polski artysta fotografik, Halina Łabonarska – aktorka, Krzysztof Ziemiec – dziennikarz, związany zarówno z telewizją, jak i z radiem.

Skład kapituły w kategorii Muzyka: Krzysztof Penderecki – jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, dyrygent, profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, Joanna Wnuk-Nazarowa – kompozytorka, dyrygentka i wykładowczyni Akademii Muzycznej w Krakowie, Mieczysław Kominek – prezes Związku Kompozytów Polskich, dziennikarz, reżyser dźwięku, muzykolog, Mateusz Pospieszalski – kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, śpiewak, Krystyna Prońko – piosenkarka, wokalistka jazzowa, kompozytorka, dziennikarka muzyczna i pedagog.

Skład kapituły w kategorii Słowo: Joanna Siedlecka – reporterka i pisarka, Krzysztof Masłoń – dziennikarz, publicysta i krytyk literackim, Maciej Pawlicki – producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta, Wojciech Tomczyk – dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy i Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny.

Sylwetki nominowanych zostaną ogłoszone w drugiej połowie sierpnia na zorganizowanej przez TVP, PR i PAP konferencji prasowej, zaś nazwiska laureatów zostaną ogłoszone w trakcie gali, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.

Komentarze

Powiązane

16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
10.05.24, 11:09
| radio » informacje
Transmisje festiwalowe w Filharmonii Dwójki
Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisję z inauguracji „Festiwalu Katowice Kultura Natura” oraz z koncertu laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Obydwa wydarzenia odbywają się pod patronatem medialnym Dwójki.
10.05.24, 10:19
| radio » informacje
O bezpieczeństwie na drogach w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców, promując bezpieczeństwo na drogach, 10 maja br. weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, a następnie 11 maja  w Mistrzostwach Polski Kierowców Zawodowych w Porcie Radomsko. Na relację zaprasza Patryk Kuniszewicz i Łukasz Tymków. 
09.05.24, 12:30
| radio » badania rynku
Toruń: RMF FM liderem, Radio Gra notuje największy spadek
Nowym liderem na toruńskim rynku radiowym zostało radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Toruń).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy