14.09.19, 11:15

WAPRO JPK – Jednolity Plik Kontrolny bez problemów!

Fot.: materiały prasowe

Obsługa Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli JPK nie musi być problemem. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia wraz z systemem WAPRO JPK!

Już od kilku lat przedsiębiorcy zobowiązani są do regularnego przygotowywania JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jego obsługa nie musi być jednak problemem – dzięki oprogramowaniu takiemu jak WAPRO JPK sprawozdawczość w tym zakresie jest jeszcze prostsza! 

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny, który w skrócie określany jest jako JPK, jest polskim odpowiednikiem SAF-T, Standard Audit File for Tax, który ma na celu łatwiejsze rozliczanie i kontrolę podatków.

Podstawą prawną do przygotowywania JP jest Ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa. Początkowo nie zakładała ona konieczności regularnego tworzenia sprawozdań tego rodzaju. Obowiązek ten został wprowadzony przez Ustawę z 13 maja 2016 r.

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony po to, aby usprawnić funkcjonowanie organów podatkowych w kontroli przedsiębiorstw. Za pomocą JPK organy mogą łatwiej wychwycić wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w rozliczeniach, a przez to zapobiegać również unikaniu opodatkowania oraz wyłudzeniom podatku VAT.

Dodatkowo, przynosi on także korzyści samym przedsiębiorcom, umożliwiając prowadzenie efektywniejszej kontroli dokumentacji i pozwalając na skrócenie czasu kontroli skarbowych. 

Skład Jednolitego Pliku Kontrolnego:

 • JPK_KR – informacje z ksiąg rachunkowych
 • JPK_WB – informacje z wyciągów bankowych
 • JPK_MAG – informacje magazynowe
 • JPK_VAT – informacje z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT
 • JPK_FA – informacje o fakturach VAT
 • JPK_PKPIR – informacje z KPiR – podatkowej księgi przychodów i rozchodów
 • JPK_EWP – informacje z ewidencji przychodów
 • JPK_SF – elektroniczne sprawozdania finansowe

Aktualnie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek cyklicznego przesyłania JPK_VAT co miesiąc, a także przesyłania na żądanie innych typów plików JPK.

Od dnia 1 stycznia 2020 obowiązywać będzie także JPK_VDEK, który ma zastąpić obecny plik JPK_VAT i deklarację VAT. 

Jak przygotować Jednolity Plik Kontrolny – JPK?

Przygotowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego bazuje na odpowiednim oprogramowaniu, w tym między innymi na programie WAPRO JPK, który stanowi moduł wchodzący w skład systemu zarządzania przedsiębiorstwem WAPRO ERP Asseco.

WAPRO JPK to moduł umożliwiający przygotowywanie oraz przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego z systemu WAPRO ERP. Przygotowuje pliki zgodne z obowiązującym schematem JPK, automatyzuje import i eksport danych, umożliwia podgląd i weryfikację danych, a także ułatwia przechowywanie danych, które przekazywane są do organów podatkowych.

Moduł WAPRO JPK umożliwia zapisywanie danych pochodzących z:

 • podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów
 • ksiąg rachunkowych
 • ewidencji przychodów
 • ewidencji VAT
 • ewidencji faktur VAT
 • ewidencji obrotu magazynowego
 • wyciągów bankowych

 

Moduł WAPRO JPK automatyzuje procesy związane z tworzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pozwala przy tym na pracę zarówno lokalnie, jak również on-line. Z modułu może korzystać wielu użytkowników, przy czym umożliwia on również rejestrację ich aktywności dla większego bezpieczeństwa.

Wdrożenie modułu WAPRO JPK to zatem szereg korzyści – gwarancja zgodności z przepisami, eliminacja błędów, a także sprawniejsza wymiana danych z innymi modułami systemu WAPRO ERP.

Jak wdrożyć WAPRO JPK?

Moduł WAPRO JPK wymaga do działania odpowiednich programów wchodzących w skład systemu zrządzania przedsiębiorstwem WAPRO ERP, a mianowicie WAPRO Mag, WAPRO Fakir, WAPRO Kaper lub też WARPO Fakturka.

Wdrożenie systemu WAPRO warto powierzyć specjalistom w tej dziedzinie, na przykład z firmy ITCenter z Warszawy, którzy już od przeszło 20 lat zajmują się kompleksową i fachową obsługą informatyczną przedsiębiorstw, w tym głównie z sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw.

Więcej informacji dotyczących wdrożenia systemu WAPRO ERP wraz z modułem WAPRO JPK umożliwiającym łatwą wysyłkę Jednolitego Pliku Kontrolnego można znaleźć pod adresem: https://waproprogramy.pl/produkt/wapro-jpk/.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy