30.05.21, 22:00
Obserwowani. Od czerwca w Czwórce
Czwórka wyemituje serial „Obserwowani”, uznawany za jeden z najlepszych thrillerów ostatnich lat. Polska premiera produkcji w telewizji ogólnodostępnej została zaplanowana na 5 czerwca br. Co sobotę widzowie Czwórki będą mogli oglądać dwa odcinki „Obserwowanych” – o godz. 20.00 i 21.00.
Ośmioodcinkowy serial inspirowany jest pytaniami o problem powszechnej inwigilacji, dezinformacji oraz uprawnień służb specjalnych, a jego akcja rozgrywa się we współczesnym Londynie. Shaun Emery (Callum Turner), żołnierz skazany za zabicie jeńca w Afganistanie, wychodzi z więzienia po głośnej rozprawie apelacyjnej, podczas której jego adwokat podważa kluczowy dowód, jakim było nagranie z kamery taktycznej. Wieczorem Shaun świętuje z przyjaciółmi i nie może się doczekać następnego dnia, który ma spędzić z córeczką, ale jego plany zostają brutalnie przekreślone, gdy policja dostaje pewne nagranie z miejskiego monitoringu. Emery zostaje aresztowany i znów musi walczyć o wolność. Śledztwo w jego sprawie prowadzi ambitna komisarz Rachel Carey (Holliday Grainger), która trafia na trop wielopoziomowego spisku, w jakim niezwykle skutecznym narzędziem okazują się zmanipulowane materiały wideo i fake newsy. Czy w „erze post-prawdy” można jeszcze wierzyć własnym oczom?
Serial - w oryginale zatytułowany „The Capture” - powstał w 2019 r. dla BBC, a jego reżyserem, scenarzystą i współproducentem jest laureat nagrody BAFTA Ben Chanan, twórca m.in. takich seriali jak „Zaginiony”, „Cyberszantaż” czy „Upadek królestwa”.
Produkcja zdobyła uznanie zarówno widzów, jak i krytyków. Jej średnia widownia na kanale BBC One liczyła 7,7 mln osób, a liczba odtworzeń na platformie iPlayer przekroczyła 22 mln. Recenzenci podkreślali błyskotliwość misternej, trzymającej w napięciu intrygi i pomysłów fabularnych oraz siłę sugestywnej wizji prowokującej do myślenia i stawiania ważnych pytań, a „The Guardian” okrzyknął „Obserwowanych” „jednym z najinteligentniej skonstruowanych seriali ostatnich lat”. Doceniono też kreacje aktorskie, m.in.: Holliday Grainger (znanej m.in. z ról w „Rodzinie Borgiów”, „Patricku Melrose”, „Cormoran Strike”, „Jane Eyre” czy „Tulipanowej gorączce”), nominowanego za tę rolę do nagrody BAFTA Calluma Turnera („Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”, „Queen and Country”, „Wojna i pokój”, „Glue”, „Emma”), Rona Perlmana ( „Piękna i bestia”, „Imię róży”, „Hellboy”, „Miasto zaginionych dzieci”, „Lunatycy”) czy Laury Haddock („Transformers: Ostatni Rycerz”, „Strażnicy Galaktyki”, „Captain America: Pierwsze starcie”). Twórca serialu zebrał też pochwały za bardzo udaną próbę ożywienia nieco zapomnianego gatunku o znakomitej tradycji.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze