17.06.21, 08:00

Trzy materiały będą reprezentować Polskie Radio podczas Prix Europa 2021

Logo Polskiego Radia
Fot.: materiały prasowe

Podczas festiwalu Prix Europa 2021 w Niemczech polską radiofonię reprezentować będą trzy materiały Polskiego Radia. W gronie tym znajdują się: reportaż Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia „Historie z Budzika”, słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute” oraz audycja „Muzyka z lasu” Polskiego Radia Dzieciom.

Wśród nagrań, które będą reprezentować polską radiofonię w kategorii wydarzenia bieżące znajduje się reportaż Antoniego Rokickiego, „Historie z Budzika”. Opisuje on kulisy sprawy Polaka, który został odłączony od aparatury podtrzymującej życie w angielskim szpitalu, gdy lekarze uznali, że nie ma szans na wyzdrowienie. „Odmiennego zdania był prof. Wojciech Maksymowicz, który zaoferował pomoc pacjentowi. Materiał pokazuje wiele aspektów tej złożonej sytuacji. Autor reportażu, Antoni Rokicki jest młodym reportażystą, a nominacja do Prix Europa jest i zasłużona i stanie się dalszym argumentem do kontynuowania sztuki opowieści radiowej” – mówi Krzysztof Gottesman, dyrektor Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute" autorstwa Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza, będzie reprezentować polską radiofonię w kategorii słuchowisko. Historia głównej bohaterki Agnieszki przenosi słuchacza do świata okrucieństwa, bólu i cierpienia. Od dziesiątego roku życia dziewczynka była gwałcona z nożem przy gardle przez swojego kuzyna. Uciekła z domu w ramiona mężczyzny, który z czasem stał się jej oprawcą. Kilka lat temu pobił ją i zgwałcił. W 2019 r. został uniewinniony. „Już po nagraniu, zastanawiałam się, jak opowiedzieć tę historię. Uznałam, że muszę to zrobić najprościej i najintymniej. Czułam, że musimy we fragmentach usłyszeć Agnieszkę, jej emocje i jej ból. Że żadna, nawet najwybitniejsza aktorka, ich nie odda” – mówi Marta Rebzda. Swoim historiami w materiale dzielą się także: Marcelina, Daria i Magda. Każda z nich doświadczyła gwałtu. Wszystkie mówią o sobie „Popsute".

Audycja o polskich piosenkach ludowych – „Muzyka z lasu”, emitowana na antenie Polskiego Radia Dzieciom, to z kolei propozycja w kategorii muzyka. Prowadzącym audycję jest multiinstrumentalista, muzyk folkowy i kompozytor, Joszko Broda. Audycja emitowana jest od 10 marca br. w każdą środę o godz. 17:15. W każdym odcinku następuje prezentacja innego utworu kultury górali z Beskidu Śląskiego, nauka tekstu, tłumaczenie i interpretacja z perspektywy dziecka. „Budując audycję kierowałem się celem, jakim jest pokazanie rodzimej kultury tradycyjnej w sposób, który może zainteresować dzieci i ich opiekunów. Na falach Polskiego Radia Dzieciom budujemy więzi kulturowe, np. tłumacząc lokalne gwary na język polski i omawiając związane z tym konteksty. Łączymy w audycji teraźniejszość z historią i budujemy w ten sposób przyszłość, opierając się na tradycji i omawiając jej konteksty w komunikatywny sposób” – mówi Joszko Broda.

Festiwal Prix Europa odbędzie się w Poczdamie i potrwa od 10 do 15 października 2021 r. Prix Europa, którego początki sięgają 1987 r., jest jednym z największych w Europie wydarzeń, podczas którego co roku nagradzane są najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Wielki powrót do Polskiego Radia. Janusz Deblessem w Studiu Reportażu i Dokumentu PR
Janusz Deblessem rozpoczął pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Po trzech latach dziennikarz wraca do Polskiego Radia.
11.06.24, 14:32
| radio » informacje
Nowe podcasty od Czwórki w ofercie Polskiego Radia
Podcasty „Jamrozek wrażliwie” Kuby Jamrozka, „Nie ma lekko” Kamila Jasieńskiego , „Rejon ruchu” Piotra Galusa debiutują w ofercie platformy podcasty.polskieradio.pl.
11.06.24, 10:13
| radio » badania rynku
Radio Zet z dużym skokiem słuchalności. RMF FM liderem
Radio Zet osiągnęło największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.06.24, 13:12
| radio » informacje
RMF FM wysyła na Euro 2024 siedmioosobową ekipę
Do obsługi tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożne RMF FM wysyła do Niemiec wóz transmisyjny oraz aż siedmioosobową ekipę: pięciu dziennikarzy i dwóch producentów-realizatorów.
10.06.24, 07:30
| radio » ludzie
Piotr Jaśkowiak gospodarzem sobotnich poranków w TOK FM
Piotr Jaśkowiak został nowym prowadzącym sobotnich "Poranków Radia TOK FM". Na antenie będzie można go usłyszeć między 7:00 a 9:00.
10.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Marcin Grzebielucha redaktorem wydania Wiadomości Radia Zet
Marcin Grzebielucha dołączył do zespołu Działu Informacji Radia ZET.
07.06.24, 17:09
| radio » informacje
Rusza Podcast Roku 2024. Zgłoszenia do końca czerwca
Największy w Polsce konkurs podcastowy, noszący imię redaktora Janusza Majki, startuje z IV edycją. Najlepsze podcasty wybierze kilkudziesięcioosobowe Jury oraz słuchacze w głosowaniu internetowym. Zgłoszenia trwają do końca czerwca 2024 r.
06.06.24, 21:45
| radio » informacje
Wysyłamy telegramy tam gdzie gongi i tam–tamy. Piegowaty koncert Polskiego Radia
Pod hasłem „Wysyłamy telegramy tam gdzie gongi i tam–tamy” odbędzie się kolejny koncert, na który zapraszają Katarzyna Stoparczyk, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy i Polskie Radio Dzieciom.
06.06.24, 17:30
| radio » informacje
Radiobal Romana Rogowieckiego w Radiu dla Ciebie
W ofercie Radia dla Ciebie (Warszawa) debiutuje nowa audycja Romana Rogowieckiego „Radiobal”. Program będzie emitowany w piątki od 20.05 do 22.00.
06.06.24, 13:45
| radio » informacje
Czwórka feat. Młode Głowy. Specjalna audycja o zdrowiu psychicznym
7 czerwca br. Czwórka zaplanowała specjalną audycję poświęconą zdrowiu psychicznemu młodych ludzi, nadawaną prosto z ogólnopolskiej konferencji „Młode Głowy. Otwarcie o Zdrowiu Psychicznym”, którą program objął patronatem medialnym. Relacje z wydarzenia oraz rozmowy na ważne tematy pojawią się od godz. 9.00 na antenie Czwórki.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.