05.12.21, 14:00
Alessio Paduano laureatem IV edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Fotoreportaż Alessio Paduano pt. „Bośniackie piekło" o losach migrantów, m.in. z Afganistanu i Pakistanu, otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Krzysztofa Millera za najlepszy materiał fotograficzny 2021 r. W ramach IV edycji konkursu organizowanego przez „Wyborczą” przyznana została również nagroda Fundacji Gazety Wyborczej, której laureatem został Maciej Grzybowski za zdjęcia z antyrządowych protestów w Polsce z października br. Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas finału, który można było oglądać wieczorem 3 grudnia br. w serwisie Wyborcza.pl oraz na facebookowym profilu „Gazety Wyborczej”.
Do tegorocznej edycji Konkursu fotograficznego im. Krzysztofa Millera zgłoszono ponad 200 prac z całego świata. „To mniej niż w latach ubiegłych, czego powodem była pandemia. Fotoreporterzy, podobnie jak my wszyscy, mniej podróżowali, odłożyli zaplanowane projekty. Jednak lockdown dla wielu autorów był inspirujący i motywujący, pojawiły się nie tylko nowe tematy, lecz także nowe formy materiałów” – podsumowała czwartą edycję Beata Łyżwa-Sokół, przewodnicząca jury, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.
Decyzją jurorów nagrodę główną otrzymał Alessio Paduano za fotoreportaż pt. „Bośniackie piekło" opowiadający o losach migrantów głównie z Afganistanu i Pakistanu, mieszkających w opuszczonych budynkach oraz improwizowanych obozowiskach na peryferiach miasta Bihać w Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Chorwacją. Paduano realizuje materiały o migrantach w Europie od siedmiu lat. Nad nagrodzonymi zdjęciami pracował od 2018 r.
Alessio Paduano urodził się w 1984 r. w Neapolu, gdzie mieszka do dziś, a fotografią prasową zajmuje się od 2007 r. Jego zdjęcia ukazywały się m.in. w „Guardianie", „Corriere della Sera", „Newsweeku" i „Time". Od 2015 r. fotografuje ofiary kryzysu uchodźczego. Fotoreporter już po raz drugi został laureatem nagrody głównej w Konkursie im. Krzysztofa Millera – w 2019 r. jury nagrodziło jego materiał o Nigeryjkach zmuszanych do prostytucji we Włoszech.
Nagrodzono reportaż z antyrządowych protestów
Laureatem Nagrody Fundacji Gazety Wyborczej w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” został Maciej Grzybowski za fotoreportaż z antyrządowych protestów w Polsce po tym, jak 22 października br. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ograniczający prawo do aborcji. „ Fotografia pełni szczególną rolę w komentowaniu rzeczywistości. Wśród nadesłanych projektów szukaliśmy w tym roku ważnych aktorów politycznych i społecznych, szukaliśmy zdjęć sprawczych, które będą kształtować pragnienia, zmuszać do działania, mających potencjał spajający grupę, która walczy o wspólny cel. Chcieliśmy też dać widzialność wykluczonym bohaterom. Te wszystkie elementy odnajdujemy w cyklu zdjęć Macieja Grzybowskiego – mówiła o nagrodzonym cyklu podczas finału konkursu Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej.
Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas finału, który odbył się 3 grudnia br. W czasie wydarzenia Krzysztofa Millera wspominał Wojciech Jagielski, reporter, który przez wiele lat razem z Millerem relacjonował dla „Wyborczej" największe konflikty zbrojne i społeczno-polityczne na świecie po 1989 r. Finał poprowadzili przewodnicząca jury konkursu Beata Łyżwa-Sokół oraz dziennikarz „Gazety Wyborczej” Michał Nogaś.
Laureat nagrody głównej za najlepszy materiał roku otrzymał 10 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Ewę Marię Śmigielską, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" – Nagrodę Fundacji Gazety Wyborczej w wysokości 5 tys. zł.
Oprócz tego w finale znaleźli się: Małgorzata Smieszek, Maciej Stanik, Bernard Kwapiński, Maciej Grzybowski, Agnieszka Rodowicz i Kosma Kołodziej.
Kto oceniał prace?
Tegoroczne zgłoszenia konkursowe oceniało jury w składzie: Ewa Ewart – producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Ania Nałęcka-Milach – projektantka książek fotograficznych, nagradzanych m.in. podczas Paris Photo (Aperture Foundation Photobook Award) i POYi The Best Photography Book Award (USA), Karolina Sekuła – fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie, Tomasz Kowalski – prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk – prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej, Jerzy Wójcik – dotychczasowy wydawca „Gazety Wyborczej” oraz Beata Łyżwa-Sokół – szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej”.
4. edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera była promowana na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl. Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska S.A. oraz Fundacja Gazety Wyborczej, partnerami medialnymi – Fotopolis i Digital Camera. Finał konkursu został zrealizowany w księgarni artystycznej Bookoff w Warszawie.
Konkurs fotograficzny im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia” powstał, by upamiętnić jednego z najważniejszych i najwybitniejszych fotoreporterów w historii dziennika – Krzysztofa Millera, człowieka, który dokumentował rzeczywistość, zmieniający się świat, najważniejsze konflikty zbrojne na świecie. Pokazywał piekło wojny, trudy codzienności i był też doskonałym obserwatorem Polski w dobie transformacji. Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Konkurs im. Krzysztofa Millera w 2018 r. Jego celem jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze