21.11.22, 08:00

Laureaci w konkursie Polskich Reportażystów Melchiory 2022

Konkurs Polskich Reportażystów Melchiory 2022, fot.: materiały prasowe

17 listopada br. podczas Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2022” ogłoszono nazwiska najważniejszych twórców reportaży i dokumentów w kategoriach: XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2022”, Ogólnopolskiego Konkursu o Grand Prix KRRiT na Reportaż i Dokument Radiowy, Inspiracji Roku oraz Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

To już XVII edycja Konkursu Polskich Reportażystów „Melchiory 2022” . Ideą Konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

W kategorii Dokument tegoroczne Jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł Aleksandrze Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Przewodniczka matek” za autentyzm i świeżość spojrzenia oraz audialne walory opowieści. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymali: Urszula Żółtowska – Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Choj – opowieść o Mirku Chojeckim” i ukazanie historii życia Mirosława Chojeckiego utkaną z wielu trafnie dobranych głosów oraz Anna Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Wagner wraca do domu” za ciekawe dźwiękowo podjęcie nieznanych wątków z historii polskiego żeglarstwa.

Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł w kategorii Reportaż otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż „To ostatnie takie trio” za wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony pejzaż społeczny malowany dźwiękiem. W tej samej kategorii Jury postanowiło przyznać wyróżnienie honorowe Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii za reportaż „Baca z siódmego nieba”.

W kategorii Inspiracja Roku statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej w wys. 10 tys. zł odebrał Wojciech Królikowski z TVP Katowice za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia bieżącej historii. Jury postanowiło przyznać także dwa honorowe wyróżnienia dla: Wioletty Rotter – Kozery z TVP Katowice za artystyczny obraz sztuki i ludzi z nią związanych oraz Moniki Meleń z TVP Kraków za bliskość z bohaterami i metaforyczne ujęcie poruszanych tematów.

Laureatką Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została Urszula Żółtowska – Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu za swoją postawę jako niezwykle oddanej swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji równorzędnie przyznano Marii Magdalenie Grydniewskiej z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Anna Paniszewa”, który przedstawia poruszającą opowieść o zachowaniu ludzkiej godności w warunkach łamania prawa człowieka przez białoruski reżim oraz Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok za reportaż „ Tola”, ukazujący przejmujące losy Franciszki Ramotowskiej, ps. Tola żołnierza Armii Krajowej. Ta historia to głos pokolenia cichych bohaterów II wojny światowej, którzy stali się ofiarami reżimu komunistycznego. Nagroda pieniężna w tej kategorii wynosiła 15 tys. zł.

Jury w tej samej kategorii przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tys. zł każda, a otrzymali je Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Polskiego Radia za dokument „Historia kłamstw krwią haftowana” czyli wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 r., przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i Obławę Augustowską. O tych tragicznych wydarzeniach opowiadają ich uczestnicy oraz rosyjscy, niezależni badacze stalinowskich zbrodni oraz Jakub Tarka z Programu 1 Polskiego Radia za reportaż „Prawda za podwójnym murem” czyli odkrywanie nieznanej historii o skazanym na zapomnienie niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi.

Honorowe wyróżnienie przypadło Adamowi Bogoryi – Zakrzewskiemu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Królowa łapówek”, który jest wnikliwym reportażem śledczym o trwającej 10 lat aferze łapówkarskiej w policealnej szkole nr 2 w Białymstoku. 

Tegoroczną Galę Polskich Reportażystów w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej uświetniły występy artystów ze Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.09.23, 13:00
| radio » informacje
Konkurs „Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom
Rozpoczyna się konkurs plastyczny "Kolorowy piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, skierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Prace można zgłaszać do 24 września 2023 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom i w mediach społecznościowych.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.