21.11.22, 08:00

Laureaci w konkursie Polskich Reportażystów Melchiory 2022

Konkurs Polskich Reportażystów Melchiory 2022, fot.: materiały prasowe

17 listopada br. podczas Gali Polskich Reportażystów „Melchiory 2022” ogłoszono nazwiska najważniejszych twórców reportaży i dokumentów w kategoriach: XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory 2022”, Ogólnopolskiego Konkursu o Grand Prix KRRiT na Reportaż i Dokument Radiowy, Inspiracji Roku oraz Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

To już XVII edycja Konkursu Polskich Reportażystów „Melchiory 2022” . Ideą Konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

W kategorii Dokument tegoroczne Jury przyznało złotą statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł Aleksandrze Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Przewodniczka matek” za autentyzm i świeżość spojrzenia oraz audialne walory opowieści. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymali: Urszula Żółtowska – Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Choj – opowieść o Mirku Chojeckim” i ukazanie historii życia Mirosława Chojeckiego utkaną z wielu trafnie dobranych głosów oraz Anna Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż „Wagner wraca do domu” za ciekawe dźwiękowo podjęcie nieznanych wątków z historii polskiego żeglarstwa.

Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł w kategorii Reportaż otrzymał Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin za reportaż „To ostatnie takie trio” za wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony pejzaż społeczny malowany dźwiękiem. W tej samej kategorii Jury postanowiło przyznać wyróżnienie honorowe Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii za reportaż „Baca z siódmego nieba”.

W kategorii Inspiracja Roku statuetkę Złotego Melchiora od Polskiego Radia oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej w wys. 10 tys. zł odebrał Wojciech Królikowski z TVP Katowice za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia bieżącej historii. Jury postanowiło przyznać także dwa honorowe wyróżnienia dla: Wioletty Rotter – Kozery z TVP Katowice za artystyczny obraz sztuki i ludzi z nią związanych oraz Moniki Meleń z TVP Kraków za bliskość z bohaterami i metaforyczne ujęcie poruszanych tematów.

Laureatką Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia została Urszula Żółtowska – Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu za swoją postawę jako niezwykle oddanej swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji równorzędnie przyznano Marii Magdalenie Grydniewskiej z Polskiego Radia Lublin za reportaż „Anna Paniszewa”, który przedstawia poruszającą opowieść o zachowaniu ludzkiej godności w warunkach łamania prawa człowieka przez białoruski reżim oraz Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok za reportaż „ Tola”, ukazujący przejmujące losy Franciszki Ramotowskiej, ps. Tola żołnierza Armii Krajowej. Ta historia to głos pokolenia cichych bohaterów II wojny światowej, którzy stali się ofiarami reżimu komunistycznego. Nagroda pieniężna w tej kategorii wynosiła 15 tys. zł.

Jury w tej samej kategorii przyznało także dwie równorzędne nagrody specjalne w wysokości 5 tys. zł każda, a otrzymali je Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Polskiego Radia za dokument „Historia kłamstw krwią haftowana” czyli wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 r., przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i Obławę Augustowską. O tych tragicznych wydarzeniach opowiadają ich uczestnicy oraz rosyjscy, niezależni badacze stalinowskich zbrodni oraz Jakub Tarka z Programu 1 Polskiego Radia za reportaż „Prawda za podwójnym murem” czyli odkrywanie nieznanej historii o skazanym na zapomnienie niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi.

Honorowe wyróżnienie przypadło Adamowi Bogoryi – Zakrzewskiemu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Królowa łapówek”, który jest wnikliwym reportażem śledczym o trwającej 10 lat aferze łapówkarskiej w policealnej szkole nr 2 w Białymstoku. 

Tegoroczną Galę Polskich Reportażystów w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej uświetniły występy artystów ze Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 07:30
| radio » informacje
Alicja Majewska twarzą kampanii Radia Pogoda
20 maja br. ruszyła kampania wizerunkowa „Radio Pogoda - najpiękniejsze melodie”, której twarzą została piosenkarka Alicja Majewska.
20.05.24, 10:09
| radio » informacje
Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz gospodarzami niezbędnika przedwyborczego Euro Vibe
Czwórka (Polskie Radio) przygotowała europejski niezbędnik przedwyborczy. „Euro Vibe” na antenie codziennie, od 20 maja br. po godz. 17.00. Gospodarzami cyklu będą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz.
20.05.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje
Specjalny serwis Polskiego Radia z okazji Roku Melchiora Wańkowicza
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny montecassino.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich reportażystów, korespondentowi wojennemu 2 Korpusu Polskiego – Melchiorowi Wańkowiczowi. 
20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy